Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Директор НАБУ: Антикорупційний суд стане точкою неповернення

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Офіційний візит директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника до Кропивницького відбувся 26 березня. Він зустрівся із студентами та викладачами ЦНТУ, яким розповів про особливості роботи бюро, відповів на запитання. Згодом він провів зустріч із громадськими активістами області.

 

Діалог був відвертим. Головними темами, порушеними під час розмови, стали створення Антикорупційного суду, рейдерство в аграрній та земельній сферах, непрості стосунки НАБУ із владою, проблема розгляду справ у судах, а також корупція при відшкодуванні ПДВ.

Одне із перших запитань до пана Артема стосувалося скандалу навколо Держпідприємства «Червоний землероб» в Бобринецькому районі, яке піддалося рейдерському захопленню. За словами директора НАБУ, на сьогодні відносно цих подій порушено провадження.

– Керівник підприємства за змовою із приватними підприємствами, – зазначив Ситник, – виводив активи «Червоного землероба». Розслідування двох епізодів завершене і скероване до суду. Крім того, слідство переконане, що викриті епізоди з незаконного заволодіння зерном ДП «Червоний землероб» були не єдиними, тому досудове розслідування за іншими фактами розкрадання майна держпідприємства триває.

На продовження теми рейдерства поцікавилися активісти оцінкою директора НАБУ схем захоплень агропідприємств, що актуально для Кіровоградщини. На думку Артема Ситника, корінь цього зла знаходиться не в Кропивницькому.

Окремо пан Артем звернув увагу на численні інформаційні маніпуляції навколо законопроекту про Антикорупційний суд. Зокрема, щодо участі іноземних експертів у обранні суддів (як приклад порушення суверенітету), нібито його неконституційності, адже, мовляв, не можна створювати спеціальні суди. Варто знати, зауважив посадовець, що концепція навіть зареєстрованого в ВР законопроекту не передбачає участі іноземних фахівців у призначенні суддів, а мова йде про право їхнього вето – абсолютного і відносного. Участь іноземців, до слова, при конкурсі на очільника НАБУ була більшою, ніж пропонується проектом, нагадав він. Антикорупційний же суд буде не спеціальним, а спеціалізованим. До прикладу, створення Вищого суду з прав інтелектуальної власності жодних питань щодо його конституційності не викликав.

Не обійшлося і без питання щодо стосунків НАБУ з іншими правоохоронними структурами й судами. Артем Ситник охарактеризував їх досить обширно. За його словами, існуюча судова система не спроможна забезпечити швидкий розгляд справ, розслідування в яких здійснювалося детективами НАБУ. Так, з-поміж понад 120 проваджень лише третина розглядається служителями Феміди по суті. У близько у 50 провадженнях не відбулося навіть підготовчого засідання.

Щодо взаємовідносин з іншими правоохоронними органами Артем Ситник нагадав про декілька слідчих дій, які здійснювалися спільно з колегами з СБУ, Національної поліції, Генеральної прокуратури тощо.

Довідка.Артем Ситник народився у Компаніївці на Кіровоградщині. Випускник Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. На початку 2000-х працював помічником прокурора Ленінського району міста Кіровограда, потім – слідчим і старшим слідчим. У серпні 2008 року був переведений на посаду начальника слідчого відділу прокуратури Київської області, де працював до 2011 року. Звільнився за власним бажанням через незгоду з політикою режиму Януковича. Очолив НАБУ 16 квітня 2015 року.