Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Рідні гості з Галичини: Кропивницький відзначив 100-річчя перебування в місті легіону Українських січових стрільців

Автор: Нова Газета

Впродовж відзначення тижня пам’яті в обласному центрі відбулася низка публічних заходів: відкриття меморіальної дошки січовим стрільцям на будівлі інженерного коледжу, презентація книги доцента кафедри історії України ЦДПУ ім. Володимира Винниченка Інни Вівсяної «Соборницька місія УСС у Наддніпрянській Україні», науково-краєзнавчі читання  та публічна лекція кандидата історичний наук Юрія Митрофаненка «Рідні гості. Українські січові стрільці в подіях Української революції 1917-1921 рр.». Завершили тематичний тиждень переглядом кінострічки  «Посттравматична рапсодія» та концертом сучасного кобзаря Тараса Компаніченка.

 

«Посттравматична рапсодія» – дебютна стрічка режисера Павла Когута у кіно на однойменну п’єсу Дмитра Корчинського, яку зняли за волонтерські кошти. Вона розповідає про бійця добровольчого батальйону «Донбас» Сашка, який, отримавши контузію у «зеленому» коридорі під Іловайськом, пробирається до своїх, зустрічаючи на своєму шляху несподіваних супутників. «Події відбуваються у затуманеній свідомості Сашка. І з цього туману до нього виходять герої передніх історичних епох. Композиційним центром фільму є річка Калка, яка була лінією зіткнення з Ордою ще тисячу років тому. На тих самих рубежах вона залишається й досі. Це арт-хаусне кіно. Тут ви не побачите батальних сцен чи «Голлівуда», – зазначив на початку фільму доцент кафедри української і зарубіжної літератури ЦДПУ ім. Володимира Винниченка Олександр Ратушняк.

Практично всі дійові особи фільму – реальні учасники бойових дій на Донбасі, бійці різних добровольчих батальйонів. З них професійним актором є лише уродженець Світловодська Анатолій Пашинін.

Музичний супровід кінострічки належить кобзарю, лідеру гурту «Хорея Козацька» Тарасу Компаніченку. Серед композицій у фільмі присутні сучасні і ті, що відповідають зображеним історичним періодам.

Після фільму усі глядачі отримали можливість прослухати вуличну екскурсію Юрія Митрофаненка «Шляхами січових стрільців», яка завершилася біля Інженерного коледжу, де століття тому базувався штаб січовиків. Саме у цьому прихистку борців за незалежність України і відбувся майже чотиригодинний концерт Тараса Компаніченка за мотивами українських революційних пісень 1917-1921 рр. Кожну зіграну композицію вдячні слухачі зустрічали гучними оплесками.

Організатори сподіваються, що наступного року тиждень Українських січових стрільців у Кропивницькому відбудеться вже у форматі фестивалю.

Олег Козупляка

Loading...