Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Команда ТСН мотивувала молодь Кропивницького

Автор: Нова Газета

До обласного центру в рамках проекту «Ті, що вражають» завітали ведучі програми ТСН Святослав Гринчук та Юлія Бориско. Разом із відомими гостями вони розповіли, як зробити українські міста зручними і доступними та як допомогти людям з інвалідністю.

 

Школа рівних можливостей

Віце-президент Харківської міської громадської організації інвалідів «КРЕАВІТА» Олена Шингарьова стверджує, що основа основ свободи, незалежності та самодостатності людей з інвалідністю криється в архітектурній доступності. «Можна провести цікаві тренінги, забезпечити людину найкращими засобами для реабілітації, але якщо вона не зможе вийти з під’їзду власного будинку, якщо тротуари будуть недоступними, якщо вона не зможе потрапити в необхідну будівлю, то всі ці досягнення зводяться до нуля», – переконана жінка.

«КРЕАВІТА» працює у напрямку забезпечення доступності для людей із інвалідністю близько 17 років. Також організація працює над питанням працевлаштування цих людей та захистом їхніх прав. Олена Шингарьова наголошує, що реалізація багатьох проектів стала можлива лише завдяки партнерству з міською владою, іншими ГО, волонтерами та міжнародними експертами. Одним із таких проектів стала інклюзивна школа, яку відкрили у 2010 році. «Коли ми хотіли створити у Харкові інклюзивну школу, ми зіштовхнулися з проблемою – у школах відсутні ліфти. Архітектурна доступність – одна з головних умов, щоб перетворити школу в інклюзивну. Тоді ми звернулися до соціально-відповідального бізнесу, знайшли підтримку у міжнародного донора. Нам вдалося знайти фінансовий ресурс, щоб провести необхідні зміни: облаштували пандус, встановили ліфт, підйомник у їдальні, адаптували санвузли, придбали мікроавтобус з підйомником. І в 2010 році школа №124 стала інклюзивною. Тоді ще не було такого терміну, ми її називали «школою рівних можливостей». Діти змогли не лише отримувати освіту у навчальному закладі, а й почали на рівних спілкуватися із однолітками», – розповідає Олена Шингарьова.

Бізнес-проект,
що переріс
у благородну місію

Допомогти адаптуватися і жити повноцінним життям людям з інвалідністю може і соціально-відповідальний бізнес. На цьому під час свого виступу наголосила гостя із Вінниці Вікторія Савлецька. Жінка працює начальником відділу по роботі з персоналом у місцевій торговельній мережі, у якій кадровий голод звернув увагу адміністрації на людей із вадами слуху. «До зустрічі із цими людьми для мене це був просто бізнес-проект по заповненню вакантних посад, – відверто говорить Вікторія Савлецька. – Але згодом я зрозуміла, що це переросло у щось значно більше, ніж просто бізнес».

До навчання фаху касира долучилося 11 осіб з вадами слуху. Курс тривав три тижні. Жінка розповідає, що це були люди, які абсолютно не вірили у свої можливості. Четверо з них у віці 40+ – все життя заробляли на життя, продаючи газети у потягах та електричках. П’ятеро молодих хлопців і дівчат жили в спец-
інтернаті і ніколи не були у суспільстві. «Я хвилювалася, що буде, коли вони
підуть у свій колектив, тому паралельно ми розпочали підготовку персоналу до співпраці з такими людьми. Психолог нас навчав співпрацювати. Він говорив, що вони такі ж самі, як і ми. Якщо у нас є певна трудова дисципліна, то вони так само повинні знати, коли треба приходити на роботу. Якщо у них є нестача в касі, то вони мають докладати власні кошти тощо. Перекладач вчив нас основам мови жестів для мінімальної комунікації», – зазначає Вікторія Савлецька.

 Олег Козупляка, фото http://dostyp.com.ua