Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

«Наче п’яний дядько із сокирою…» Бобринеччина оговтується від стихії

Автор: Нова Газета

Як писала минулого номера «Нова газета», першого червня південь області накрила величезна злива. Найбільше постраждала територія Тарасівської сільради у Бобринецькому районі.

 

За оновленими даними, в районі постраждало близько 5 тис. гa сільсько-господapських посівів та понaд 300 пpисaдибних ділянок. Люди вже більше тижня борються з наслідками негоди.

Як розповів Іван Дяченко, орендар того самого ставка в Тарасівці, гребля якого постраждала найбільше, у суботу ввечері сильний дощ і град завбільшки з голубине яйце протягом приблизно 40 хв. вибили городину на городах і полях, поламали дерева. В окремих будинках побило градом чи зірвало вітром дахи. Утопилося чимало домашньої птиці і худоби.

Сам Дяченко виїхав на став того ж дня. Трактором витягнув з багнюки дві машини, які змивало за потоком води, і залишився на ніч біля дамби. Каже, що на власні очі бачив, як на поля розливається вода, а триметрові хвилі біжать з одного ставу в інший.

Коли помітив, що труби тут забилися гіллям, очеретом і мулом, які неслися за потоком з села і навколишніх полів, намагався з товаришами прочистити дамбу, та нічого не вдалося. Фермера теж понесло за потоком – друзі його підхопили і витягли. Коли вода пішла вже поверх дамби, викликав рятувальників, але вони дісталися сюди лише наступного дня.

– Негода ходила, наче п’яний дядько із сокирою. Ось біля греблі ріпак живий, а далі за посадкою – 70 гектар «убито», – показує Дяченко. – Он за пагорбом від пшениці нічого не залишилося. А тут під лісосмугою два гектари навіть не зачепило. У Тарасівці від городів нічого не лишилося. По балці такі потоки текли – метрів 60-80. Хати у воді стояли. До півметра болота і різного сміття людям на городи і подвір’я нанесло. Крупний град лежав ще на другий день.

Нагадаємо, що згаданою греблею пролягає шлях, яким з’єднуються кілька сіл із райцентром і між собою.

Днями на зруйнованих греблях Кетрисанівки і Тарасівки побував народний депутат Станіслав Березкін. Він оглянув масштаби руйнацій і поспілкувався з місцевими орендарями і представниками сільрад. Ті розповіли, що дві греблі вже відновлюють власними силами, а от з дамбою в Тарасівці їм не впоратися.

Станіслав Березкін взяв на контроль відновлення дамби і відшкодування коштів за врожай, втрачений від стихійного лиха.

За даними Бобринецької райдержадміністрації, відповідно до звернень жителів постраждалих сіл станом на минулу п’ятницю, негода знищила у Тарасівці у приватних обійстях 23 га картоплі, 20 га кукурудзи, 17 га овочів, загинуло дві корови. Сума збитків – 200 тис. грн, від жителів села надійшло вже 120 заяв про шкоду. 

За словами заступника голови Бобринецької райради Наталії Сабліної, рада хоче виділити 800 тис. грн. матеріальної допомоги постраждалим жителям.

Тим часом обласна Держпродспоживслужба оприлюднила інформацію про те, що на цій території зростає ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб та харчових отруєнь.

За її інформацією, внаслідок негоди на території Бобринецького району 3 ставки зруйновані (с. Іванівка, с. Тарасівка) та декілька замулено (с. Мирне, с. Чарівне), пошкоджені 3 греблі, порушено транспортне сполучення, замулено городи та поля з сільськогосподарськими посівами. Всього постраждали 723 домогосподарства, знищені 150 голів птиці та зафіксований мор риби. Також замулено 2 колодязі по вул. Степова в с. Дібрівка. Виливів із громадських вбиралень, вигребів, каналізаційних мереж не зафіксували.

У Бобринці з профілактичною метою провели промивання водопровідної мережі та дезінфекцію водогону. Також щоденно проводиться обстеження водосховища в місці водозабору на предмет відсутності забруднювачів, загиблих тварин, риби тощо.

Наразі на постраждалих територіях епідситуація спокійна, спалахів гострих кишкових інфекції або звернень окремих громадян з ознаками харчового отруєння не зареєстровано. На епідемічно важливих об’єктах (загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади, лікувально-профілактичні заклади, їдальні господарств) підтоплення та загрози ускладнення ситуації не зафіксовано.

Світлана Листюк, фото Ігоря Крушеницького