Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Телемедицина: швидко, економно, ефективно

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Кіровоградщина, як один із п’яти регіонів–учасників пілотного проєкту реформування охорони здоров’я, великими кроками продовжує модернізувати цю галузь. Так, найближчим часом в області на повну запрацює система телемедицини.  

 

Про її переваги і проблеми із впровадження розповів журналістам під час прес-конференції перший заступник голови обл-держадміністрації Сергій Коваленко.

На її початку посадовець через відеозв'язок поспілкувався із медпрацівником нещодавно збудованої Новосілківської амбулаторії Голованівського району, яка обслуговує шість сіл. З’ясувалося, що система телемедицини в закладі успішно працює, дистанційні консультації отримують із ЦРЛ (на сьогодні таких надано вісім, з яких більшість стосується хвороб серцево-судинної системи). В амбулаторії такій новації дуже раді, адже це суттєво заощаджує кошти пацієнтів, які нікуди не їдуть, і, що найголовніше, дає можливість швидко надати допомогу.

Власне, економія і оперативність, – суть і ціль телемедицини. Кіровоградщина не випадково потрапила до згаданого пілотного проєкту з реформування. За даними Сергія Коваленка, 2018 року в області померло 15 484 людей, а народилося лише 7 077.

– Із-поміж цих 15 тисяч 10 – померло внаслідок серцево-судинних захворювань. А серед них третину посідають гострі стани. Якби ці три тисячі людей отримали своєчасну і належного рівня допомогу,вони б залишились серед нас довше, – зазначив Сергій Коваленко.

Сергій Коваленко зауважив, що не треба плутати телемедицину із сеансом звичайного інтернет-зв’язку  через скайп або консультацію телефоном. Лікар «первинки» надсилає через спеціалізований зашифрований інтернет-зв'язок відповідний запит і дані про стан хворого, а у відповідь отримує консультацію лікаря «вторинки» чи навіть обласного закладу за його підписом відповідно до протоколу Мінохоронздоров’я. До слова, зараз за такі послуги лікарі вищого рівня коштів не отримують. Однак із часом (за планом МОЗу – у 2020 році) такі консультації оплачуватиме Національна служба здоров’я, що заохочуватиме фахівців і їхні заклади фінансово. 

За словами пана Коваленка, на сьогодні в рамках проєкту область придбала 94 комплекти телемедичної апаратури, 50 спецавтомобілів, ввели в експлуатацію 18 нових амбулаторій і має збудувати ще чотири.

На цей момент через систему в області провели вже 341 консультацію. Їх надає 51 лікар вторинного рівня (районні лікарні) за чотирма напрямками: серцево-судинні недуги, бронхіальна астма, цукровий діабет та шкірні захворювання. Водночас зараз вивчається питання щодо включення в цей перелік й інших нозологій, які актуальні для регіону: туберкульоз та онкологія.

Із проблем впровадження новацій посадовець виокремив такі. По-перше, суб’єктивний фактор. Лікарі повинні були усвідомити, що консультація в електронному вигляді навіть краща, ніж консультація «очі в очі», оскільки дає можливість заощаджувати час і кошти.

– Ще одне – облаштування робочих місць консультантів, – зазначив Сергій Коваленко. – Районні лікарні роблять їх фактично за свій кошт, за що я їм дуже вдячний.

За словами Сергія Коваленка, реформа відбувається комплексно. Крім телемедицини, продовжується модернізація обласних закладів (має запрацювати надсучасна ургентна операційна в обласній лікарні), активно реформується обласна система екстреної допомоги, яка працюватиме за принципом екстериторіальності (екіпажі не будуть закріплені за територіями, а на виклик виїздитиме найближча карета, яку разом із її оптимальним маршрутом визначатиме комп’ютер). За такою системою вже функціонують 20 бригад обласного центру та дві бригади Кропивницького району. До кінця місяця до них приєднається бригада з Компаніївського. Екстериторіальний принцип вже дозволив збільшити радіус обслуговування «швидкими» обласного центру до 20 км навколо міста, каже Сергій Коваленко.

Зараз на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф триває будівництво єдиної диспетчерської й тендерні процедури з закупівлі потужного обладнання, яке охопить всю територію області, всі 100 бригад екстреної медичної допомоги.

– Загалом, – зазначив посадовець, – 123 сільські амбулаторії, 21 районна лікарня, 100 бригад екстреної меддопомоги і медзаклади обласного рівня працюватимуть в єдиній системі.