Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Знатимемо більше про Велику Виску та її околиці

Автор: Нова Газета

У Кропивницькому вийшло друком краєзнавче видання «Велика Виска та її околиця. Історія від найдавніших часів до сучасності».

 

Велика Виска ніколи не була «кріпацьким» поселенням. Такий висновок зробив у ході дослідження передумов виникнення цього села кропивницький історик Борис Шевченко. Презентація книги обсягом майже 250 сторінок і накладом 200 примірників відбулася минулого тижня у приміщенні сільської ради Великої Виски. Модератором презентації була сільський бібліотекар Світлана Гордєєва. Після її вступного слова книжку презентував автор Борис Шевченко, розповівши про те, як і хто працював над її створенням. У книзі на основі багатьох архівних документів, частина яких до наукового обігу введена вперше, розповідається не лише про виникнення села, а й про його військову, політичну, соціальну, економічну історію, розвиток освіти, культури, медицини, церковно-релігійне життя. А окрім інформації про минуле Великої Виски, ті, кому пощастить придбати цю книгу, дізнаються багато цікавих відомостей з історії розташованих неподалік неї поселень. Зокрема  Мар’янівки, Плетеного Ташлика, Малої Виски, Овсяниківки, Володимирівки та інших. Як наголосив Борис Шевченко, хоч видання розраховане, в першу чергу, на фахівців – істориків і краєзнавців, та цікавим воно буде для усіх, кому небайдужа історія центральноукраїнського регіону. Про цю зацікавленість під час презентації якраз і говорили учасники зібрання. Зокрема, це великовищанка Тетяна Бердник, родина якої давно мріяла про таку книжку і працювала над її створенням, Зінаїда Шевченко з Хмельового, сільський голова Великої Виски Сергій Булацел, далекі пращури якого, як з’ясувалось, були серед перших поселенців цієї території.

Зацікавила книга і фермера Андрія Флорю, родове коріння якого теж місцеве – поряд з Великою Вискою колись було село Флорівка, де свого часу навіть діяла сільська рада. Усі, хто хотів висловити свою думку і подякувати Борису Шевченку за книгу, мали змогу це зробити, а від родин Бердників і Шевченків він навіть отримав дорогий подарунок: вишиванку, створену руками майстрині з села Панчеве Новомиргородського райоу.

На жаль, яку думку мають про цю книгу місцеві освітяни, почути не вдалося, оскільки на презентації не було жодного вчителя (навіть істориків!) з Великовисківської школи…

Рецензентами книги є відомі у науковому краєзнавстві фахівці – директор Державного архіву Кіровоградської області, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олег Бабенко і голова Історико-культурологічного товариства «Ойкумена», почесний краєзнавець України Костянтин Шляховий. Книга видана за кошти родини Бердників, вони ж і допомагали Борису Шевченку з її створенням (тож у них або в сільській бібліотеці і можна її придбати).

Володимир Тільнов, фото з фейсбуку Б. Шевченка