Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Дерева обрізуватимуть, а не калічитимуть

Автор: Нова Газета

У Кропивницькому погодили відповідний регламент догляду за кронами зелених насаджень. Правила містять 21 пункт, найважливішим з яких є заборона омолоджувальної обрізки, під час якої видаляються всі гілки за один раз. Також при обрізці дерев не можна буде зрізати більше 30% крони і при цьому обов’язково доведеться враховувати побажання мешканців міста, які звертаються з проханням щодо видалення сухих та аварійних гілок.

 

Відтепер всі дерева із раннім сокорухом будуть обрізатись восени, після його припинення, а ось аварійні дерева можна обрізати незалежно від пори року. Крім того, правила передбачають покарання порушників згідно з чинним законодавством України.

«Нарешті ми дійшли згоди і визначили єдині правила обрізки дерев. Але це лише половина справи. Тепер ці правила треба перевірити у дії, а саме: фахівці, екоактивісти повинні їхати у мікрорайони і разом із місцевими мешканцями оглядати проблемні дерева. І разом вирішувати їхню долю – обрізати, не обрізати чи взагалі демонтувати», – зауважив секретар міськради Андрій Табалов.

Коментар

Надія Паливода, 

голова ГО «Озеленення. Кропивницький» 

Останні кілька років дерева в наших містах калічили нещадною варварською обрізкою, перетворюючи їх на голі стовпи без гілок. Чому так не можна робити? По-перше, це заборонено законодавством – таке дерево згідно з Постановою 559 Кабміну вважається «пошкодженим до ступеня припинення росту» – тобто, до загибелі.

По-друге, навіть шкільного курсу біології достатньо, щоб знати, що дерево не може жити без крони – за допомогою процесу фотосинтезу, що відбувається в листочках, рослина отримує живлення. Якщо дерево залишити без гілок, без крони – це те саме, що людину залишити без шлунка – вона не зможе отримувати поживні речовини, ослабне і захворіє від голоду.

Ті дерева, які були ось так скалічені обрізкою, за цей час або всохли, або стали гнити – на ослаблені рослини напали шкідники й бактерії.

Ми з цим «кронуванням» і «омолодженням» боролися багато років, писали заяви в поліцію, екоінспекцію, міську раду, виходили на протести. Зрештою міський голова Кропивницького наклав заборону на «омолоджувальну обрізку» і створив робочу групу, яка напрацювала нові правила обрізки.

Ключова вимога нових Правил – не зрізати за один раз у дерева більше 30% гілок. При цьому і далі в місті проводиться санітарна і формувальна обрізка.

При санітарній в дерева зрізають окремі сухі і пошкоджені гілки.

При формувальній – формують крону так, щоб вона не заважала в тих чи інших ситуаціях. Наприклад, якщо вам стукає гілка у вікно – це ж не значить, що треба скалічити все дерево і перетворити його на стовп. Приїдуть комунальники і зріжуть цю одну-дві гілки. Так само слід видаляти окремі гілки, які затуляють дорожні знаки, впираються в електродроти або низько нависають над тротуарами, дитячими майданчиками і т.п.

Тих, хто буде самовільно калічити дерева, – чекає штраф. Дерева в містах охороняються законом, це об'єкти благоустрою. Тому за їхнє пошкодження можна «влетіти» на 1700 грн штрафу, а якщо їхня кількість досить велика – то штраф буде нараховувати екологічна інспекція, а це десятки тисяч гривень.

Сподіваємося, з прийняттям нових Правил обрізки дерев в Кропивницькому комунальники перестануть перетворювати дерева на «стовпи» і нарешті згадають, що ці рослини призначені для того, щоб давати нам затишок, кисень і здоровʼя.