Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Буде і на їхній вулиці свято?

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У квітні Міністерство освіти закликало навчальні заклади не проводити останній дзвоник і випускні вечори. Відповідний лист МОНу щодо підсумкового оцінювання і організованого завершення 2019-2020 навчального року отримали в кожній українській школі, відтоді в кожного директора з’явилося завдання: провести традиційні заходи нетрадиційним способом.

 

За даними сайту міської ради Кропивницького, у більшості шкіл обласного центру завершення року святкуватимуть 29 травня. Лише у НВО «Науковий ліцей» «свято» відбудеться завтра, 22 травня. 30 травня формально закриють навчальний рік у Кіровоградському колегіумі та НВО ім. Т.Шевченка, у Гімназії нових технологій останній день навчання у школі святкуватимуть 31 травня, Кущівська гімназія відзначатиме свято 1 червня…

Більшість лінійок і останніх дзвоників відбудуться онлайн – завдяки вже набридлій усім, хто знайомий з дистанційним навчанням, онлайн-платформі ZOOM.

Про так званий випускний вечір вчителі і учні мали подбати заздалегідь. У НВО № 16 цього дня відбудеться онлайн-концерт, у НВО №6 буде трансляція на каналі школи в YouTube, а для учнів НВО № 19 проведуть відеоестафету «Здрастуй, літо!». Наскільки вдасться онлайн-режиму передати емоції останніх днів у школі, знатимуть лише випускники, яким, на жаль, не буде з чим порівнювати.

Батьки: 

щось придумаємо!

Альона Коваленко, мама 11-класниці Кропивницької ЗШ №24, не бачить великої трагедії в тому, що в її доньки не буде традиційного випускного, хоча й зізнається: випускну сукню купили і навіть трохи засмутилися через неможливість її продемонструвати. На її думку, усе має відбуватися у свій час, і якщо буде можливість відсвяткувати закінчення школи протягом літа, то родина Коваленків використає цю можливість, якщо ж випускного таки не буде, то на честь закінчення школи зроблять доньці красиву фотосесію.

Мама ще однієї випускниці Леся Нестройна відверто зізнається: засмутилася і вона, і донька Софія Дмітрієва (на фото ліворуч), адже довелося відмінити і ресторан, і ведучу свята, і музикантів, а також висітимуть у шафі дві красиві сукні: для Софії і мами Лесі.

А от батько двох випускників із Кропивницького Олег Н. новину про відміну випускних сприйняв з полегшенням, адже здати гроші на всі святкування відразу за двох школярів – це неабияке навантаження на сімейний бюджет.

– Для нашої сім’ї це справді великі гроші – близько десяти тисяч гривень на одяг, взуття і салон краси для доньки, костюм для сина, а ще ж за ресторан, подарунки школі і вчителям, фотограф… Я завжди був проти таких гулянок, бо вважаю їх непотрібними дітям. Вони не несуть ніякого змісту – це просто витрата грошей і провінційне хизування, в кого більше грошей і можливостей. Тим паче, випуск після карантину, коли в мене не було замовлень (Олег – дальнобійник), а дружина два місяці теж не працювала і не мала прибутку, це як бенкет під час чуми. Діти мої все розуміють. Головна мета для нас – це вступити на державну форму навчання до університету. А оці всі святкування…  – відверто прокоментував пан Олег,  попросивши не називати прізвища і школи, в якому навчаються його діти.

 

Випускники:
не хочеться бути
аж настільки
унікальними!

Одинадцятикласник Кропивницької гімназії ім. Т.Шевченка Єгор Кузенний прагматично підійшов до відповіді на наше запитання щодо неможливості гучно і публічно відзначати закінчення навчання у школі. На його думку, святкування гуртом небезпечне, адже навіть після офіційного завершення карантину збиратися натовпом більше ста осіб (це якщо святкуватиме тільки один клас), то імовірність підхопити коронавірус досить висока. 

«Звісно, краще відмовитися, ніж чекати безпечних умов для випускного. Сертифікати нам і так видадуть, то я взагалі не розумію, в чому питання. Ми живемо у ХХІ столітті, якщо я захочу подякувати викладачам, я подзвоню по вайберу і подякую (щойно ми з однокласниками це робили, до речі), а якщо ми з однокласниками захочемо піти в кафе, то зберемося компанією і підемо. Ну і стосовно витрат на сам випускний. Якщо ти збираєшся вступати до вишу, то хіба не краще ці гроші витратити на майбутнє студентське життя. Як на мене, це більш раціонально, ніж витратити все на один день. Хоча враження від одного дня можуть залишатися на все життя… (Хоча не факт, що той день випускного тобі обов’язково сподобається)».

Для балансу думок ми те саме запитали у випускниці Софія Козуб із Кропивницького, яка у цьому році закінчила навчання у Науковому ліцеї.  Дівчина зізнається: усе – від педикюру до зачіски і макіяжу – вони з мамою почали продумувати ще на початку весни, а туфлі купила ще восени, тому мрію про випускний не полишає. Так само і її подруги – підбір образу і купівля усіх деталей почалися ще з літа минулого року.

«Я дуже сподіваюся, що це відбудеться хоча б улітку. Це буде прикро… Я розумію, що колись в компанії зайде розмова про випуск, а мені не буде що розповісти, бо ми були на карантині. Нам і так кажуть, що ми унікальні, бо вчилися онлайн, але не хочеться бути аж настільки унікальними», – каже Софія.

 

Вчителі: буде і на їхній вулиці свято

За нашими спостереженнями, найважче змиритися з відміною випускного у маленьких сільських школах, де дуже часто випуск – одна з небагатьох «розваг», на яку може зібратися пів села у місцевому клубі. Такої камерності і романтики зустрічі світанку на сільському ставку не буде в одинадцятикласників Інгульської школи, що в Устинівському районі.

Класного керівника випускного класу Олександра Дорошенка інформація про можливу відміну випускного вечора дуже засмутила. У нього – четверо «дітей» – так він називає своїх одинадцятикласників. Випускний вони почали обговорювати ще на початку навчального року.

«У мене клас невеличкий – всього четверо, троє дівчат і хлопчик, із них двоє відмінників. Коли почався карантин, ми відразу почали обговорювати цю проблему. Вони мені сказали, що згодні навіть, якщо свято доведеться організовувати в кінці літа. Це дуже активні діти, які активно планували свій випускний, мріяли залишити про себе якусь згадку школі. Не банальний подарунок, а щось із ідеєю. Я їх набрав із п’ятого класу, я казав їм: оце вас випущу і більше не братиму, бо мені дуже шкода. Будемо чекати, чи дозволять, чи не дозволять… Якщо ні, то педагог-організатор пообіцяла випуск в онлайн-режимі. Я не знаю, як це воно буде, але вона така в нас креативна, щось придумаємо…»

Натомість Ольга Томашевська, директорка Голованівського ліцею імені Т.Шевченка, більш прагматично оцінює ситуацію, що склалася. Власне, як і її колега Валерій Онипсенко, який очолює Маловисківську гімназію. Обидва посилаються на рекомендацію Міністерства освіти уникати масових зібрань і не проводити останній дзвоник і обидва ще не вирішили, в якому форматі будуть відзначати свято. Проте обіцяють, що без сюрпризів дітей не залишать.

Валерій Онипсенко при цьому зазначає, що не всіх родин випускників інформація засмутила. Адже позаминулого року учні самі відмовилися від традиційної ходи від гімназії до Будинку культури і концерту у його стінах.

«Це вперше на моїй пам’яті, що ми зовсім не відзначатимемо традиційного випускного і останнього дзвінка. Хоча був рік переходу на нову систему освіти, коли додали четвертий клас, не відзначали випускного, але тоді в нас не було і випускників. А тут вони є, вони готувалися, проводили збори, ми щось обговорювали… Погляди дітей змінюються, і зараз чимало учнів не хочуть публічності. Але випускники заслужили, щоб їх урочисто вирядили зі школи. Я впевнений, що буде і на їхній вулиці свято!» – каже Валерій Онипсенко.

Тим часом на офіційному інтернет-представництві президента України – сайті електронних петицій 21 квітня з’явилася петиція, адресована Володимиру Зеленському, з проханням повністю не відміняти випускні вечори в українських школах. Станом на 16 травня вона набрала 169 голосів із 25 тисяч потрібних.