Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Нічийний пам’ятник неіснуючому місту

Автор: Нова Газета

Важко повірити, що в нашій області є щось нічийне. Куди не кинься – все чи приватне, чи комунальне. Ставки орендовані на десятиліття вперед, земля – лише для «своїх», а щоб у Кропивницькому знайти і, головне, законно отримати вільний квадратний метр, то взагалі треба бути щасливчиком мільйонного рівня. Та, виявляється, нічийного у нас дуже багато! Нічийного і нікому не потрібного.

 

От кому, наприклад, належить найбільший в області комуністичний знак і ділянка під ним? Ідеться про величезну російськомовну стелу «Кировоград» з серпом, молотом і сумнівною датою заснування міста (а насправді – будівництва фортеці імені московської цариці, покликаної придушити вільне українське козацтво). Цей знак сірим привидом височіє над кільцевою дорогою на в'їзді у Кропивницький з боку Бобринця, хоча, згідно з законом про декомунізацію, мав би вже давно спочивати на задвірках історії як металобрухт.

Чому ж його балансоутримувач вже шостий рік тягне вола за хвоста? Можливо, він не знає, що за це передбачена кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років (стаття 436-1 ККУ).

Почали шукати власника. Треба ж попередити людину чи підприємство про таку кримінальну загрозу! Шукали-шукали і не знайшли…

За версією Кропивницької міськради, «Кировоград» розташований за межами міста, тож шукати «кінці» слід в Кропивницькому районі. У тамтешній РДА наполягають, що ділянка не їхня, тож варто звертатися до територіальних громад. Згідно з мапою, кільце зі стелою знаходиться на межі Соколівської і Первозванівської ОТГ. Проте жодна з громад не брала його чи саму стелу на баланс. У цих пошуках крайньою виходить Служба автодоріг, яка обслуговує зазначену територію. Але САД на свою користь доводить, що утримує лише дорогу, а до стели стосунку не має.

Тож пошуки приводять до єдиного висновку: «Кировоград», виявляється, нічий!

Цей, здавалось би, абсурдний висновок підтверджує вже колишній начальник спецінспекції Кропивницького Андрій Максюта. За роки роботи він бачив сотні так званих безхозів. Це і майданчики, і сміттєві урни, й огорожі, а скільки різного роду пам’ятників – взагалі не перерахувати!

До речі, у списках пам’яток історії і мистецтва, які перебувають на обліку департаменту культури Кіровоградської ОДА, стели  «Кировоград» теж немає. От і стоїть собі на кільцевій дорозі гнітючий російськомовний пам’ятник комунізму, який нікому не належить, але час від часу хтось тут обкошує бур’яни і підфарбовує літери.

Тож повертаємося до питання, чому досі ніхто не демонтував найбільший в області комуністичний знак? Просто зробити це нікому! Ішлося б про дороговартісний клапоть землі, ділянку під черговий МАФ, родовище корисних копалин чи навіть сміттєзвалище, на яке можна виділити і витратити гроші, то охочі знайшлися б враз! А тут…

Добре, що в Кропивницькому досі не перевелися свідомі мешканці, як-от представники «Руху опору капітуляції», які готові самотужки виправляти ляпи історії і чиновників. До речі, саме завдяки таким небайдужим громадянам минулого літа Кропивницький позбувся радянського ордена на площі Дружби Народів. А згодом, сподіваємося, позбудеться і серпо-молотів на будівлі міськради, і нарешті «Кировограда» – нічийного пам’ятника неіснуючому місту.

Світлана Листюк, фото з інтернету