Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Мала Виска: у жодному з обстежених колодязів вода не придатна для пиття

Автор: Нова Газета

Під час аналізу якості води громадських джерел Малої Виски екоактивісти громадської організації «Флора» не знайшли жодного колодязя с чистою водою. Всі обстежені джерела мали перевищення гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

 

Для аналізу активісти відібрали проби води з п’яти підземних джерел, зокрема з деяких найбільш популярних громадських колодязів. Аналіз води здійснювали спеціалісти Кіровоградського обласного лабораторного центру за мікробіологічними, органолептичними, фізико-хімічними, санітарно-токсикологічними та радіонуклідними показниками. Результати показали, що вода в колодязях є непридатною для споживання людиною.

Найбільш поширеною забруднюючою речовиною стали нітрати, які у перевищених концентраціях були виявлені у всіх обстежених джерелах питної води. Найбільш «нітратним» виявився громадський колодязь у с. Паліївка по вул. Покрова. При нормі не більше 50 мг/дм3, з урахуванням невизначеності, тут було виявлено – 370.27 мг/дм3 нітратів. Також доволі значні концентрації містила вода з громадського джерела у Малій Висці по вул. Професійній, 17, яка досягла – 219.01 мг/дм3.

Другою забруднюючою речовиною, яка найчастіше зустрічалась у водах підземних джерел, були загальні коліформи та кишкова паличка (Escherichia Coli). Це так звані коліформні бактерії, які, як правило, знаходяться у кишечнику великої рогатої худоби. Якщо коліформи виявляють у воді, це свідчить про забрудненість води тваринними відходами. В разі виявлення будь-якої коліформної бактерії у пробі води таке джерело вважається не придатним для споживання. Загальні коліформи були виявлені у двох підземних джерелах Малої Виски та у громадському колодязі у с. Паліївці. 

Найменш розповсюдженими показниками, що були перевищені у деяких колодязях, стали загальна жорсткість та фториди. Загалом порушення вимог до якості питної води по загальній жорсткості та вмісту фторидів було виявлено лише у двох підземних джерелах. А саме, по загальній жорсткості – у м. Малій Висці по вул. Містечковій, по вмісту фторидів – у колодязі по вул. Професійній.

Незважаючи на те, що всі обстежені підземні джерела отримали висновок щодо невідповідності нормам ДСанПіН 2.24-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», один колодязь містив найменшу кількість «порушень». Це, громадський колодязь по вулиці Європейській, 84. Єдиним перевищенням у воді з цього джерела були нітрати. При нормі у 50 мг/дм3, з урахуванням невизначеності, тут було виявлено – 75.9. Це – найкращий показник з усіх досліджених джерел.

Володимир Бочаров-Туз,
 аналітик ГО «Флора»