Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

У Кропивницькому презентували книгу спогадів про непереможених Героїв

Автор: Нова Газета

Документальне видання «Непереможені. Імена та події, забувати про які ніхто не має права» представили 28 серпня до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Захід відбувся на Алеї Слави на території Фортечних валів.

 

«Непереможені» – це збірка із 65 коротких історій-спогадів рідних і друзів про загиблих захисників, які записали журналістки Вікторія Семененко та Жанна Петрович. Робота над підготовкою книги тривала близько року. «Це було влітку минулого року: мені запропонували стати співавторкою книги про героїв. Я приїхала додому, тримала на руках свою чотиримісячну донечку і думала. Як я буду питати матерів про перші кроки їхніх синів, дитинство; як питатиму дружин про знайомство і те, як їм зізнавалися у коханні, як реагували діти, коли батько не повернувся з війни? Я тримала доньку і думала, що вони загинули за наше майбутнє, за Україну, за нас із вами. І мій обов’язок написати ці історії. Було дуже тяжко спілкуватися», – розповіла Вікторія Семененко.

«Коли перечитувала написане, розуміла, наскільки кожна історія і доля пов’язані. Наскільки вони схожі і схожі їхні характери. І наскільки мужні жінки, батьки, матері цих хлопців. Вони зважились розповісти, показати і поділитись найсокровеннішим», – додала Жанна Петрович.

Також над створенням видання працювали працівники управління соціальної підтримки населення міськради: Юлія Вовк, Олена Тінькова, Анна Гаращенко та Роман Лапа. 352 примірники книги вийшли друком у видавництві «Імекс-ЛТД» за кошти міського бюджету. «Ця історична хронологія із змістовною, глибинною назвою «Непереможені» повинна бути посібником кожного державного і громадського діяча, лідера політичної партії. Адже всі ми мріємо, щоб наша Україна була такою, за яку віддали життя наші герої. Вічна їм пам’ять, слава їм», – зазначив міський голова Кропивницького Андрій Райкович.

Закликала пам’ятати про загиблих захисників і Алла Кондакова, матір полеглого спецпризначенця Олександра Кондакова, яка мала слово від імені всіх матерів: «Війна забрала тисячі наших дітей, тисячі українців. Серед них і 213 наших земляків. За кожною світлиною стоїть чиясь доля з планами і мріями. Хтось мріяв навчатись, одружитися, а хтось – побачити своїх дітей під мирним небом. Але війна внесла свої корективи, і їхні долі обірвалися. Ми ж повинні пам’ятати про них сьогодні, завтра і завжди. Їх немає вже серед нас, але вони у наших серцях та думках. І вони будуть непереможеними тільки тоді, коли їх не будуть забувати. І будуть жити, поки ми їх згадуватимемо».

Також під час презентації власні вірші декламували донька Ігіта Гаспаряна та син Ігоря Французана. Всіх загиблих вшанували хвилиною мовчання.

Примірники видання отримали рідні полеглих захисників. Решту накладу передадуть усім кропивницьким школам, бібліотекам, музеям, громадським та волонтерським організаціям.

Олег Козупляка, фото автора