Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Екоактивісти знову домагаються у суді заборони нищення Центрального скверу

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Ленінський райсуд Кропивницького розпочав розгляд по суті справи за позовом кропивничанки Олени Резніченко, яким вона просить визнати недійсним договір оренди скверу «Центральний».

 

Відповідачем у справі є Кропивницька міськрада, третьою стороною є орендар скверу ТОВ «Укрсфера».  

У своєму виступі, обґрунтовуючи позовні вимоги, пані Олена зазначила, що саме через договір оренди, укладений між міськрадою та ТОВ 2004 року, порушили її немайнові права. Ця угода, зауважила вона, є причиною порушення прав. Мова йде про право на безпечне для життя і здоров'я довкілля (ст. 50 Конституції України), одним із чинників якого є кількість зелених насаджень. Відповідно до державних санітарних норм, у населених пунктах норма насаджень має бути не меншою 10 кв. м на людину, пояснила вона. А згідно з висновками підприємства «Діпромісто», яке розробляло генеральний план Кропивницького, кількість насаджень та території міста становить лише 6 кв. м. на особу. З урахуванням наявності підприємств, залізниці цей показник має бути 20 кв.м.

За логікою позивачки, наявність договору оренди дає можливість орендарю будувати в зеленій рекреаційній зоні споруди, знищивши дерева, що погіршить стан довкілля і, відповідно, порушить її право на безпечне для життя і здоров'я довкілля. А про майбутнє будівництво споруди громадського харчування свідчать, за словами Олени, слова  представника компанії МакДональдс під час громадського обговорення, який підтвердив, що буде зведений ресторан площею 1800 кв.м.    

Крім цього, вона звернула увагу на те, що рада надавала в оренду частину скверу – зелену зону рекреаційного призначення, а вже в оскаржуваному договорі вона стала «землею житлової та громадської забудови». Це також відображено в кадастровій карті. Таким чином, вважає вона, всупереч генплану відбулася підміна цільового призначення землі. Генплан і цільове призначення могла змінити лише міська рада, але відповідне рішення вона не приймала, стверджує Олена Резніченко.

Аргументуючи позицію міської ради, її представник у суді Володимир Покаленко зауважив, що і план зонування, і генплан не є документами, що визначають цільове призначення землі у сквері. За його словами, рішення виконавчого комітету, яке надав позивач в матеріалах справи, також не вказує на те, що земельна ділянка належить до категорії рекреаційного призначення. Тому позов про визнання договору оренди є безпідставним.

Також, на його думку, позивач не надав доказів щодо майбутньої забудови і знесення дерев.  

Водночас суддя запитав у відповідача, як той може довести, що на момент укладання договору земля належала до категорії земель громадської та житлової забудови. Володимир Покаленко сказав, що, крім його слів, нічим.

Представниця третьої сторони у справі орендаря скверу ТОВ «Укрсфера» Вікторія Малиновська зазначила, що договір оренди скверу є правомірним.

– За функціональним призначенням це дійсно землі рекреації. Однак землекористувач повинен дотримуватися лише цільового призначення земельної ділянки, а не функціонального. Також в межах цього функціонального призначення можливе будівництво закладів громадського харчування, – сказала вона, зауваживши також, що позивачка як не сторона договору оренди не в праві вимагати визнання його недійсним. 

Наступне засідання у справі суддя призначив на 27 січня 2022 року на 14:30.