Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Лікування медицини

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Візит міністра охорони здоров’я має запам’ятатися жителям Кіровоградщини: Сандро Квіташвілі презентував реформу української медицини, яка нарешті все-таки розпочнеться, а також став співучасником відкриття унікального в державі Українського центру томографічної терапії при обласному онкодиспансері.

Центр томотерапії – унікальний не лише для області, а й для України, тому що це вперше реалізований проект державно-приватного партнерства в онкологічній галузі. Проект пілотний. У Міністерстві мають надію, що за сприяння керівництва держави та зацікавленості інвесторів невдовзі по всій країні можуть відкритися десятки аналогічних центрів.

За словами пана Квіташвілі, кіровоградський центр – приклад того, якого рівня і якості може бути медицина в Україні. 

Заклад спеціалізується на профілактиці, ранній діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. За словами спеціалістів, запорукою вдалого лікування є три складові: хірургічний метод, хіміотерапія та променева терапія. Зараз держава сяк-так забезпечує пацієнтам лише перші дві, оскільки обладнання для променевої терапії дуже коштовне. Завдяки його закупівлі приватним інвестором пацієнти отримують реальний шанс на одужання.

Центр обладнаний за прикладом найкращих медичних закладів світу. Сумарний обсяг вкладених у нього коштів – 250 млн грн. Тут змонтували першу в Україні систему дистанційної променевої терапії, що у поєднанні з іншим обладнанням дає можливість виявляти і лікувати новоутворення різної складності, форми та локалізації на різних стадіях розвитку з мінімальним негативним впливом на організм пацієнта (апаратура відомих фірм: Accuray, Elekta, Toshiba).

Центр лікуватиме і дорослих, і дітей. Відповідно до умов соціальної партнерства, діти 8-14 років із підозрою на злоякісні новоутворення вже діагностуються в закладі безкоштовно, а з наступного року так само безкоштовно лікуватимуться. Планується, що близько 50 пацієнтів обласного онкологічного диспансеру щороку зможуть отримати у закладі лікування безкоштовно. Звісно, це мало для нашого регіону, але такою є соціальна ініціатива Центру у боротьбі з рівнем захворюваності на рак в області, що є одним із найвищих у державі.

Структура Центру складається із відділення променевої діагностики, консультативного, хіміотерапевтичного та лікувального відділень, денного стаціонару. 

 Лікарні самі управлятимуть своїми бюджетами

Не менший інтерес медиків, представників влади та ЗМІ викликала презентація реформи системи охорони здоров’я. Основні тези її концепції озвучили на зустрічі із колективом онкологічного диспансеру міністр та його перший заступник Олександра Павленко.

Один із принципів – легалізація платних медичних послуг, які вже давно такими стали де-факто. Це відбудеться у формі зміни статусу та надання закладам автономії в управлінні, що передбачає перехід від державної установи до підприємства комунальної або державної форми власності. Міністр зазначив, що одна з проблем полягає в тому, що медустанови отримують фінансування за розписаними схемами і не можуть легально показати доходи, які отримують ззовні. Визначати штатні розписи, плани, кількість ліжкомісць тощо будуть самі заклади. Водночас це зовсім не означає приватизації медзакладів. Лікарі переходять на контрактну форму роботи, їхні зарплати, зазначив міністр, «будуть вже нормальні, скільки заробите – так і отримуватимете». Контракти, на основі яких заклади працюватимуть із замовниками, а також зі співробітниками, розроблені МОЗ.

Реформа передбачає і децентралізацію фінансування – головним фінансистом стане область, яка буде закуповувати послуги у лікарень.

Що найголовніше – ці рішення будуть прийматися на місцевому рівні. Важливо, щоб система охорони здоров’я та реформа йшли паралельно з реформуванням всієї країни і децентралізацією, тому прийматися рішення будуть на місцевому рівні. Найголовніше для медичних установ – з’являється така форма, як консолідований бюджет. Це державні гроші, які йдуть на їхні рахунки, плюс ті гроші, які вони самі заробляють, пояснив міністр.

– Установи управлятимуть бюджетами самостійно, розроблятимуть фінансові плани. Звичайно, вони будуть підзвітні Міністерству і закупникам послуг – обласним управлінням охорони здоров’я та місцевій владі, – уточнив Квіташвілі.

Крім цього, в установ також з’явиться можливість працювати з донорами, залучати інвестиційні фонди.

За його словами, головний принцип правильної роботи системи охорони здоров’я – це поділ функції замовника та представника послуг.

«Сьогодні держава і замовляє послугу, і оплачує цю послугу, і сама ж надає її та контролює якість. Така система не працює ніде, це просто неможливо, не орієнтована на якість і не орієнтована на географічний доступ населення до якісної медицини», – говорить чиновник.

Водночас пан Квіташвілі висловився за відхід від фінансування ліжко-місць і за перехід на оплату послуг. Він зазначив, що це неможливо зробити за один місяць, тому 2015 буде перехідним роком від фінансування ліжко-місця до фінансування послуг.

– Але ми плануємо перехідний період, – зауважив пан Квіташвілі, – бо перейти від нинішньої до нової системи непросто. Адже у нас поки немає розрахунків платних послуг, ми не знаємо статистику по країні: географію захворювань, куди рухаються пацієнти, чому це відбувається і як, добре чи погано, працює первинна медицина (сільський, районний рівень – Ред.).

Очевидно, вважає міністр, що первинна медицина працює не дуже добре. І не лише через те, що там порядкують погані фахівці, а тому що ми звикли обирати найкращих лікарів у місті. Нічого страшного у цьому немає, просто слід посилити роль первинної медицини, щоб наблизити її (якісну) до людини в маленьких містах і селах.

– Тому правильне фінансування, правильний розподіл коштів, – сказав міністр, – допоможе витягнути галузь із нинішнього стану.

Крім того, за словами Квіташвілі, сьогодні медустанови не можуть працювати зі страховими компаніями, оскільки немає механізму отримання грошей від них. Але нині міністерство працює і над цим, сказав він, зауваживши, що миттєвого переходу на повну страхову медицину очікувати не слід.

В Україні кваліфікація лікарів дуже висока, вважає міністр, але є проблема – головним чином вони сконцентровані у великих містах. Він зазначив, що медики, у свою чергу, не будуть прив’язані до тих установ, де вони сьогодні працюють. Вони зможуть укладати контракти з різними лікарнями і легально отримувати високий дохід, що залежатиме від якості і кількості наданих ними послуг.

Заступник міністра Олександра Павленко зосередилася на інших питаннях реформи. Так, вона повідомила, що буде створено електронний реєстр інсулінових хворих, який контролюватиметься міністерством. Діабетики отримуватимуть відповідні ліки не через централізовані закупівлі, а в аптеках, яким відшкодовуватимуться кошти. На думку чиновників МОЗ, це унеможливить корупційні схеми навколо тендерів. Переглянуть і принцип розподілу випускників медичних вишів із тим, щоб забезпечити фахівцями всі регіони.

Зачепила вона і болісну проблему медсанчастин, яка останнім часом актуальна для області (див. номер НГ №25).

– Міністерство знає про ці проблеми, – зауважила вона. – Готується розпорядження Кабміну про їх додаткове фінансування. На всі ці заклади ми просимо 139 мільйонів гривень (під час зустрічі голова ОДА Сергій Кузьменко повідомив, що з держбюджету додатково виділять 15 млн грн на утримання медико-санітарних частин в області).

Щодо майбутнього таких закладів міністр Олександр Квіташвілі заявив, що у МСЧ з’явиться можливість, як і в інших лікарень, самим складати штатний розпис, заробляти гроші і вирішувати, куди їх витрачати. Масового закриття відомчих частин не передбачається. Зникнути можуть тільки ті з них, що знаходяться у великих містах, де їх багато і вони дублюють інші лікарні: медико-санітарні частини для міліціонерів, шахтарів, рятувальників тощо.

МСЧ працюватимуть по-новому – в комунальній власності. Частково вони фінансуватимуться за рахунок державної субвенції, доки не «стануть на ноги». Водночас вони залишаться під міністерським контролем.

Відчути на собі новації реформи ми зможемо вже незабаром – пакет документів на розгляд Верховної Ради передадуть найближчим часом, запевнив міністр.