Повідомлення
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Земельний конфлікт у Злинці: є підозрювані, робота триває

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

У вівторок під час сесії Кіровоградської обласної ради депутати коротко заслухали результати розгляду запиту депутата обласної ради Віктора Окаєвича стосовно ситуації із розслідуванням земельних подій у Злинці. Напружений графік, очевидно, не дав змоги депутатам  детальніше розглянути це питання: голова облради лише коротко прокоментував стан справ. Разом з тим, на засіданні президії обласної ради, яке проходило у п’ятницю, 25 вересня, Злинці була приділена максимальна увага. Вдалося почути останні новини і кореспондентові «Нової». 

 

Нагадаємо, ми описували суть конфлікту у Злинці в публікації «На нашій, не своїй землі...» («НГ» №№ 31,32). Як проінформував під час засідання президії облради перший заступник начальника обласного управління МВС – начальник слідчого управління Дем’ян Таршин, робота у справі захоплення землі у Злинці ведеться в рамках кримінального провадження. Додатково внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформацію про замах на заволодіння майном громадян.

– У комплексі дій, проведених слідчими, уже  було  оголошено  підозру особі, яка здійснила згадане кримінальне правопорушення, – повідомив Дем’ян Анатолійович. – Однак, на жаль, встановити місце перебування цієї особи не вдалося.

Як повідомив начальник слідчого управління, згідно з ухвалою суду отримано дозвіл на затримання та доставку підозрюваного до зали суду для вирішення питання про обрання йому запобіжного заходу. Як стало відомо, наразі підоз-
рюється у здійсненні злочину дехто Хмара, колишній керівник підприємства-клона ТОВ «СТОВ «Авангард».

Замначальника обласної міліції повідомив, що продовжується проведення судово-почеркознавчих експертиз: уже завершено 67 і призначено близько 200. Аби розвантажити місцевих експертів, за цю роботу взялися і їхні колеги з інших областей. Копії рішень експертиз міліціонери надсилають громадянам, аби ті змогли прискорити скасування реєстрації прав на землю, яка відбулася без їхнього відома.

Версія слідства не змінилася:

– Ми залишаємося і працюємо над версією, що Хмара, разом із невстановленими особами, намагався заволодіти урожаєм жителів Злинки і незаконно зареєстрував понад 400 договорів оренди, – коментує заступник начальника обласного управління МВС.

Разом із тим, довести, що кримінальний злочин вчинили і посадові особи місцевого відділу реєстрації, міліціонери поки не змогли. Причина в тому, що процесуальні прокурори не вбачають в діях місцевих чиновників від землі складу злочину, передбаченого статтею 364.

– Тобто обов’язкова наявність суттєвих збитків, передбачена статтею, не дає можливості оголосити про підозру цим людям, – пояснює міліціонер. – Те, що люди, яких ми розшукуємо, не довели цей злочин до бажаного ними кінця, не дозволяє нам говорити про висунення підозри. Але ми працюємо, перевіряємо... Було вилучено дуже багато документації. Зараз ми також працюємо з іншими організаціями, які тривалий час не могли зареєструвати свої договори оренди в даному відділі реєстрації, і продовжуємо перевіряти законність дій державних службовців.

Мешканці Злинки, за словами самих правоохоронців, мало не щодня звертаються до них за юридичними консультаціями щодо відновлення своїх прав. Інколи вважають постраждалими себе навіть ті, хто в не доведеній до кінця шахрайській схемі не є такими: близько 50 заяв до міліції від мешканців села в подальшому не знайшли свого підтвердження – їхні договори не були включені до шахрайської схеми.

– Просто люди не знали, в якому статусі їхня земля і, побачивши ажіотаж в селі, також написали відповідні заяви, як і їхні сусіди, – коментує начальник слідчого відділу. – Права цих людей не були порушені, тому вони вільно можуть користуватися своєю землею.

Міліціонер також поскаржився, що мешканці Злинки вимагають від них розібратися із директором ТОВ «Авангард», який нібито відмовляється платити за оренду землі, оскільки закінчився строк дії договорів. Це питання має вирішуватися через суд, упевнений міліціонер. А загалом же ситуація в селі стабільна і контрольована: побоювання місцевих жителів про те, що «загарбники» можуть повернутися, не підтвердилися.

Сільський голова Злинки Марина Яковлєва підтвердила слова міліціонера і зазначила, що конфлікт місцевих із директором «Авангарду» практично вичерпано: той погодився платити. Представники ініціативної групи мешканців Злинки, яких спеціально запросили на засідання президії облради, звітом міліціонера в цілому залишилися задоволеними. Єдине – попросили прискорити хід розслідування, адже посівна уже «на носі».

«Нова газета» і далі слідкуватиме за розвитком ситуації у Злинці та іншими земельними скандалами на Кіровоградщині.