800 тисяч на енергоаудит чи на парк?

Автор: Нова Газета

На що витратять кошти  громадського бюджету

 

Цьогоріч у Кропивницькому плануються реалізувати перші проекти за рахунок громадського бюджету. На це з міської скарбниці виділили 3 млн грн. Містяни вже віддали свої голоси за найбільш значущі, на їхню думку, ініціативи, і наразі триває визначення переможців. Усього до погодження виконавчими органами влади подали 96 проектів, 9 з яких відхилили у зв’язку з неможливістю реалізації і один зняв сам автор. Тож кропивничани та жителі с. Нового обирали найкращі проекти серед 86 ідей на загальну суму більше 24,5 млн грн.

Упровадження громадського бюджету або бюджету участі – це один із варіантів втілення принципу прямого вирішення проблем місцевого значення громадянами. Фактично – це частина бюджетних коштів міста, які йдуть на фінансування проектів, запропонованих мешканцями цього ж міста. Ініціатива розрахована на поліпшення життя містян, надання населеному пункту привабливого вигляду та сприяння культурному розвитку його мешканців. Подати свій проект на розгляд та проголосувати за той, який найбільше сподобався, міг кожен охочий житель Кропивницького, громадянин України віком від 16 років.

Один автор міг подати тільки один проект, зібравши певну кількість підписів на підтримку своєї ініціативи: для малих проектів – загальна вартість яких не перевищує 100 тис. грн – не менше 25 підписів, для великих – 100-800 тис. грн – не менше 50 підписів. Далі проект мав отримати схвалення від спеціалістів міськради, після чого й відбулося фінальне голосування.

Чільне місце серед пропонованих проектів належить навчальним закладам Кропивницького. Майже всі вони при цьому однотипні – їхні автори хочуть отримати кошти на заміну вікон, дверей, освітлення, проведення енергоаудиту тощо. Деякі, як, наприклад, ЗШ № 34 та ясла-садочок №54 «Чебурашка», вирішили не розмінюватися на дрібниці і спробували отримати максимально можливу суму (800 тис. грн) на заміну системи опалення та проведення комплексу енергозберігаючих заходів відповідно. Подавати і по декілька проектів на один об’єкт робіт.

Та є серед «шкільних» проектів і креатив. Так, у школі-ліцеї №19 пропонують створити відкриту wi-fi зону, а у 5-ій гімназії – відкрити лабораторію ІТ-технологій, де охочі зможуть освоїти напрям робототехніки. Болісним питання для міста та й усієї України – сміттям – перейнялися у 6-ій школі: на її подвір’ї бажають встановити контейнери для роздільного збору сміття.

Не залишилося осторонь загальної уваги і питання фізичного розвитку та дозвілля дітей. Кропивничани виставили на розгляд громади свої проекти з  облаштування нових та модернізацію вже існуючих спортивних та дитячих майданчиків. Єдине що – окремі  з них тяжіють до прибудинкових територій. Взяти хоча б проект «Здоровий спосіб життя – успішна нація України», де пропонують створити спортмайданчик у дворі по вулиці Чміленка, 71, 73. Сюди ж можемо віднести і низку інших проектів, які спрямовані на благоустрій окремо взятих територій. Наприклад, проект «Сімейний відпочинок» – облаштування дитячого ігрового майданчика, спортмайданчика та зони відпочинку для дорослих у дворі по вулиці Волкова, 30, благоустрій подвір'я по проспекту Університетському, 29, зовсім поруч – на подвір'ї будинків №№ 25,27 – облаштування дитячого майданчика. Це і покращення під'їзних доріг по вул. Миру, 12, оновлення асфальтного покриття тротуару по вул. Бобринецький шлях (при цьому зазначимо, що просять заасфальтувати хоча б зі сторони парних будинків), відновлення освітлення по вулиці Сухумська та тротуарної доріжки вздовж вулиці Колодязної.

Серед найцікавіших же проектів спортивних майданчиків виділимо створення такого разом із зоною відпочинку у парку Перемоги, відкритого баскетбольного майданчика на Козачому острові та облаштування інклюзивних дитячих спортивно-ігрових майданчиків у Ковалівському парку та на Козачому острові. Принаймні вони будуть відкритими для усіх охочих.

Мали місце на голосуванні і культурні проекти. Передусім проведення в обласному центрі двох фестивалів – Go Hard Fest та «Патріот фест 2017», які за правильної організації і підтримки цілком можуть у майбутньому формувати культурний імідж міста.

Є і дійсно креативні для нашого міста ідеї. Це освітлення 10 віддалених зупинок громадського транспорту ліхтарями на сонячних батареях, встановлення системи відеоспостереження для безпеки мікрорайону у подвір’ях по вул. Волкова, 26, 28, ДНЗ №63, вул. Героїв України, 4-а, виготовлення сміттєвих контейнерів та лавочок силами людей з обмеженими фізичними можливостями та облаштування місць для вигулу собак по вул. Полтавській та Ю. Коваленка.

Окремо згадаємо проекти загальноміського значення. Умовно їх можна розділити на дві групи: реставрація і благоустрій вже існуючих об’єктів та створення нових. Серед тих, які тільки планується створити, згадаємо створення літнього концертного комплексу «Амфітеатр» на селищі Новому, скверу між вулицями Попова і Жадова, кінотеатру під відкритим небом на Козачому острові. Натомість реконструювати  пропонують скульптурний комплекс «Пантери», алею Визволителів (між Попова та Жадова), парк «Молодіжний» зі створенням скейт-зони, алею Авіаторів; облаштувати сквер «Покровський» біля дитячої обласної лікарні, зону відпочинку у парку «Молодіжний», клумбу біля стели визволителям на вул. Кримській.

P.S. Попри беззаперечну необхідність оновлення приміщень дитсадків та шкіл, приведення до ладу прибудинкових територій, вважаємо, що громадський бюджет на те і є громадським, що повинен піти на користь якомога більшій кількості містян, а не лише для жителів чи учнів окремо взятого будинку/навчального закладу. Хоча б тому, що і при всьому бажанні за виділені цього року кошти реалізувати всі подані ініціативи на сьогодні – неможливо. Нагадаємо, що загальний кошторис усіх проектів більш ніж у 8 разів перевищує ресурс бюджету участі. Також хотілось би побачити реалізацію нових і дійсно креативних ідей. З одного боку це дозволить збільшити кількість місць для відпочинку, а з іншого – в деяких випадках створити щось нове обійдеться дешевше, ніж облаштувати існуюче. Наприклад, ті ж ідеї створення кінотеатру під відкритим небом на Козачому острові або облаштування скверу між вулицями Попова і Жадова. За підрахунками їхніх авторів, на все про все для кожного проекту знадобиться лише по 100 тис. грн, тоді як на реконструкцію комплексу «Пантери» хочуть залучити майже максимум – 770 тис. грн.

 

Олег КОЗУПЛЯКА

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА