Чого чекати від пенсійної реформи

Автор: Нова Газета

17 травня Кабмін ухвалив проект довгоочікуваної пенсійної реформи. «Економічна правда» виділила головні зміни, які, напевно, повинні зацікавити бізнес і економічно активне населення, людей передпенсійного віку та інших пенсіонерів. Отже, що пропонує уряд?

 

ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ НЕ БУДЕ

Із самого початку МВФ наполягав на підвищенні пенсійного віку. Зокрема, міжнародні кредитори пропонували встановити межу на рівні 63+. Зараз пенсійний вік для чоловіків становить 60 років. Для жінок – 57 років і шість місяців, якщо немає інших пільг за віком. Наприклад, 55-річні жінки з 30 роками трудового стажу мають право на дострокову пенсію. Нагадаємо, пенсійний вік в Україні є одним із найнижчих в Європі.

ЗАТЕ ПІДВИЩУЄТЬСЯ
СТРАХОВИЙ СТАЖ –
Із 15 ДО 25 РОКІВ

Наразі право на пенсію за віком мають ті, кому виповнилося 60 років. При цьому в законі зазначається, що ці особи повинні мати страховий стаж 15 років.

Що таке страховий стаж? Це той період, за який ви або хтось замість вас, наприклад, ваш роботодавець, сплачували страхові внески до Пенсійного фонду. Сплатили – є стаж, не платили – стажу немає.

Із 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто з цього часу трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Тож ваш роботодавець, наприклад, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис у трудовій книжці є, а страховий стаж не йде, і цей період уже не буде враховуватися при нарахуванні пенсії. Відповідно до запропонованої урядом реформи, пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які матимуть страховий стаж 25 років, при цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу – громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

Тобто перед урядом фактично стоїть завдання – обмежити кількість людей, які виходять на пенсію. Це можна робити за рахунок підвищення мінімального пенсійного віку або через «приховане підвищення віку». Норма щодо підвищення страхового стажу якраз виконує таку роль.

«ОСУЧАСНЕННЯ» ПЕНСІЙ.
50% ПЕНСІОНЕРІВ
ПІДВИЩАТЬ ПЕНСІЇ

Для цього уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат. Що це означає? Річ у тім, що багато пенсіонерів, які, скажімо, вийшли на пенсію 10 років тому, отримують меншу пенсію, ніж їхні колеги, які почали отримувати пенсію недавно.

Простий приклад: шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році, він отримує 3312 грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію у 2016 році – 8446 грн. Чому так відбувається?

Пенсія українців насправді залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.

Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні «осучаснюватись». Однак останній раз таке «осучаснення» відбулося в 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік 1197,91 грн. За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн, або більше ніж утричі. У результаті 2/3 пенсій навіть не сягають розміру прожиткового мінімуму.

Тепер запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Тобто виходить, що показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі.

За словами Гройсмана, у результаті зазначеного «осучаснення» до 3 764,40 грн більше 5 млн пенсіонерів уже з 1 жовтня 2017 року отримають підвищення пенсій від 200 грн і більше 1 тис. грн щомісячно.

СКАСОВУЄТЬСЯ
ОПОДАТКУВАННЯ
ПЕНСІЙ

Із 1 жовтня пропонується відмінити оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів. Наразі пенсії, розмір яких перевищує 12 470 грн (10 прожиткових мінімумів), підлягають оподаткуванню податком на доходи фізосіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% у частині такого перевищення.

Раніше в уряді відзначали, що скасування оподаткування пенсій коштуватиме державному бюджету 1 млрд грн.

СКАСУВАННЯ ОСОБЛИВИХ УМОВ ВИХОДУ НА ПЕНСІЮ

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснюватись лише для військово-
службовців.

Реформою також передбачається, що з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та інших категорій. Запропонований інструмент – це ще один спосіб, який повинен дозволити уряду зменшити кількість пенсіонерів.

ПЕНСІЇ ЩОРІЧНО
БУДУТЬ ПЕРЕРАХОВУВАТИ

У законопроекті передбачається автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції.

Так, у презентації зазначається, що перерахунок буде відбуватися з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи – тобто якщо зростатиме економіка і бюджет буде наповнюватися краще.

При цьому в уряді зауважують, що індексація буде прив'язана до показника зростання середньомісячних зарплат за три роки – не менше ніж на 50% такого зростання. І не менше ніж на 50% індексу споживчих цін.

У цього пункту є кілька обмовок на користь уряду. Перша. До 2012 року перерахунок пенсій відбувався не менше ніж на 20% росту середньої зарплати. Тому, з одного боку, обмеження на рівні 50% зростання зарплати за три роки – запобіжник, який забезпечить помірне підвищення пенсій. Він убереже Пенсійний фонд та бюджет від значних видатків.

З іншого боку, в уряді кажуть про те, що прописана в законі норма не дозволить заморозити індексацію, як це відбувалося до сьогодні – Кабмін буде просто зобов'язаний її робити.

Так само є друга обмовка. У презентації вказано, що індексацію проводитимуть «з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи». Тобто якщо уряд вирішить, що можливостей немає, то індексації не буде.

СКАСОВУЄТЬСЯ 15%
ЗНИЖЕННЯ ПЕНСІЙ
ПРАЦЮЮЧИМ ПЕНСІОНЕРАМ

Із жовтня 2017 року уряд пропонує скасувати 15% зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Із 2,3 млн працюючих пенсіонерів зараз пенсії знижуються у 494 тис. Урядовці пропонують, щоб ті, хто працює, отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі.

ПІДВИЩЕННЯ
СОЦСТАНДАРТІВ

Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з 1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн. Підвищення пенсій торкнеться 9 млн пенсіонерів.

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА