Менше витрат – більше тепла

Анастасія Дзюбак
Автор: Анастасія Дзюбак

«Нова газета» продовжує готувати своїх читачів до газової незалежності. У минулих номерах ми розповідали, що цієї зими нам доведеться економити тепло і світло. Цього разу ми розкажемо, як це зробити.

 

Розпочати треба з підготовки будинку до зими.

‒ Існує низка будівельних норм, які регламентують будівництво, щоб втрата тепла була мінімальною. Звичайно, з появою нових технологій з’являється і більше можливостей. Головне правило ‒ не «випускати» його. На втрату тепла через стіни припадає 10-13% у квартирі і 30-50% тепла у приватному будинку, тож утеплення стін – плюс до енергозбереження. А технології утеплення є різні. До речі, килими на стінах зараз не в моді, насправді ж вони мали своє призначення у вигляді внутрішнього утеплювача стін. Не варто забувати і про дах. Якщо він старий і під ним гуляє вітер, звісно, це тепла не додасть. Вікна – ще одне джерело для втрати, тож якщо немає змоги поставити склопакети, в зимовий час треба хоча б добре ізолювати усі щілини. За допомогою теплоізоляції вікон витрати тепла можна зменшити на 30-60 відсотків. До речі, не варто думати, що якщо ви поставили пластикове вікно, то це навіки. Через 5-10 років служби варто викликати майстрів, аби замінити гумові прокладки, адже від перепадів температури вони також псуються і починають пропускати холод, – розповідає інженер-технолог інституту «Агропроект» Людмила Іванова.

На тепловіддачу впливає і фарба, якою пофарбовані радіатори. Хоча це не завжди пасує до інтер’єру, але факт залишається фактом: батареї, пофарбовані в темний колір, краще віддають тепло, фарбування їх олійними фарбами знижує тепловіддачу на 8-13 відсотків, а фарбування циновими білилами підвищує на 2,5%. «Красти» тепло від батарей може навіть штора, яка їх затуляє, не кажучи вже про те, якщо батарея загороджена, наприклад, шафою.

‒ Звичайно, трапляються ситуації, коли є два однакові будинки, однакові котли, і однакова температура в приміщенні, а от затрати газу різняться в рази. Тут проблема може бути в неефективно вибудуваній опалювальній системі. Якщо причина дійсно у цьому, то без спеціалістів вам не обійтися, ‒ розповідає інженер.

Також, якщо площа, яка опалюється, велика, варто встановити регулятори тепла на окремі радіатори. Тоді можна буде робити в окремих кімнатах тепліше, а в інших – прохолодніше.

Електрику також, вочевидь, доведеться берегти, а можливо, навіть терпіти незручності з відключеннями світла на кілька годин.

Вже зараз державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» для Кіровоградської області обмеження споживання встановлене на рівні 8,8 МВт та 500 тис. кВт/год на добу.  Тому ПАТ «Кіровоградобленерго» звертається до мешканців області з проханням обмежити використання електроенергії і не вмикати без потреби потужні пристрої у години найбільшого навантаження, а саме: з 12:00 до 17:00 та з 21:00 до 22:00.

Що робити, аби і користуватися технікою, і споживати менше енергії? Для цього варто обирати побутову техніку класу А+ (найвищий рівень енергоекономії) і ефективно використовувати її. Наприклад, завантажувати пральну чи посудомийну машину повністю, за можливості готувати дві страви на різних поличках електродуховки, вимикати прилади з режиму очікування.

Економити можна навіть зі звичайним електрочайником. Не треба нагрівати воду щоразу, коли хочете чашку чаю, можна один раз закип’ятити воду і зберігати її в термосі.

Щоб у кімнаті стало світліше, не обов’язково вмикати усі лампи за раз. Досить частіше мити плафони.

При виборі ж самих лампочок треба пам’ятати, що на зміну звичайним лампам розжарювання давно прийшли люмінесцентні і світлодіодні лампи.

Юлія, консультант із продажу електроламп одного з кіровоградських магазинів електротехніки, розповідає: «В Україні над цим ще мало хто замислюється, а в багатьох країнах лампи розжарювання взагалі заборонені. Сьогодні енергозберігаючі люмінесцентні та світлодіодні лампи є в асортименті різних фірм. Хочете обирайте Китай, хочете – Німеччину. Лампи є різних форм, розмірів. Переважно із жовтим чи білим світлом. На відміну від ілюмінісцентних, діодні не містять парів ртуті, тож не потребують складної переробки в майбутньому. Діодні лампи потребують мінімум електроенергії, дають хороше світло і дуже довго служать. Ціни на них починаються від 60 гривень, а далі все залежать від фірми і потужності. Звичайно, вони не дешеві, але якщо на одну лампу дають гарантію від чотирьох до десяти років, то це вже про щось свідчить».

Енергоефективність світлодіодних ламп на 90% вища за лампи розжарювання, а строк служби складає 25000 годин і більше. Так за параметрами освітлення рівними є лампа розжарювання на 100 Вт, люмінесцентна лампа на 23 Вт і світлодіодна лампа на 12 Вт.

Кожна окремо викладена пропозиція здається мізером. Проте нитка до нитки – бідному сорочка, а нашому дому – тепло і затишок.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА