Чи з’являться літієві шахти у Добровеличківському районі?

Автор: Нова Газета

На початку березня 2018 року на сесії обласної ради депутати погодили клопотання ТОВ «Петро-Консалтинг» про отримання спеціального дозволу на користування надрами у Добровеличківському районі. Підприємство планує видобувати літій.

Для 356 жителів прилеглих сіл Тернового і Новостанкуватого це можливість іншого життя, з гарною дорогою до райцентру, відремонтованими ФАПами і забезпеченою сучасним обладнанням школою.  «Нова» дізналася, як скоро чекати обіцяних робочих місць від підприємства та що думають про можливість появи промислового сусіда місцеві жителі.

Одразу ж зазначимо, що про створення підприємства на Кіровоградщині і безпосереднього видобутку літієвих руд мова поки що не йде.

Як розповіла «Новій» начальник відділу надрокористування та видобування корисних копалин Кіровоградської ОДА Вікторія Бриндак, першочерговим завданням наразі для підприємства є дорозвідка родовища. «Перш ніж розробляти родовище, його потрібно розвідати. Зараз ми говоримо про велике родовище, яке складається з двох ділянок, розташованих на відстані близько 200 метрів одна від одної. Але поточний ступінь його вивченості не дозволяє розпочати видобуток літію вже сьогодні. У найближчі 2-3 роки компанія планує провести геологічне вивчення, затвердити запаси корисних копалин і лише потім, за умови отримання спеціального дозволу на розробку родовища, розпочати будівництво гірничодобувного об’єкта», – говорить Вікторія Євгенівна.

Наразі ТОВ «Петро-Консалтинг» за власний кошт провело початкову геолого-економічну оцінку ділянки «Добра» і захистило звіт з апробацією підрахунків ресурсів та запасів літієвих руд в Державній комісії по запасах корисних копалин. Це дає право підприємству отримати спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону. Відповідну заяву уже передали на розгляд Державної служби геології та надр України, яка й вирішить у підсумку – бути шахті у Добровеличківському районі чи ні.

Ще один важливий момент – вплив підприємства на навколишнє середовище. Для отримання згаданого дозволу на розробку надр фірма має надати інформацію про оцінку своєї діяльності на довкілля. Повідомлення про початок роботи над нею вже виставили на сайті Мінекології. Наведемо лише основні тези цього документа. Видобувати літій будуть шахтним способом. Для підземної розробки треба вивести з обороту близько 10 га орних та 10 га неорних земель на час будівництва та видобування металу, а це 20 років. Видобуватимуть літій на двох шахтах – по одній на рудопроявах «Станкуватський» і «Надія». Громадськість має можливість надати Міністерству екології та природних ресурсів України будь-які зауваження та пропозиції до звіту з оцінки впливу на довкілля та планової діяльності.

У протоколі спільної зустрічі представників компанії та жителів району зазначено, що у перспективі підприємство матиме відносно незначну продуктивність – видобуток гірничої маси буде складати близько 1000 тис. тонн на рік. Орієнтовний термін існування рудника – 13 років. У Програмі з видобування літієвих руд на ділянці «Добра» вказується, що безпосередній видобуток планують розпочати не раніше І кварталу 2020 року, а на проектну потужність вийдуть з ІІ кварталу 2022 року. За інформацією директора департаменту інфраструктури та промисловості ОДА Олександра Корнюші, ТОВ «Петро-Консалтинг» планує інвестувати у розробку родовища близько 2,5 млрд грн та створити більше 1000 робочих місць, що вкрай важливо для Добровеличківського району. Адже наразі на території району немає жодного потужного промислового підприємства. Питома вага району у загальному обсязі реалізованої промислової продукції по області складає 0,14%.

Вікторія Бриндак зазначає, що отримання спеціального дозволу на користування надрами – це досить тривалий та проблематичний процес. Для цього необхідно отримати безліч погоджень та документів, у тому числі й від фіскальних органів про відсутність заборгованості перед держбюджетом та висновок СБУ про непричетність до фінансування терористичної діяльності. «Лише після отримання всіх цих документів комісія при Держгеонадра розглядає питання про надання дозволу підприємству. Тому те, що депутати обласної ради погодили підприємству отримання спеціального дозволу ще не означає, що воно його отримає, – підкреслює Бриндак і додає, що подібне підприємство є дуже важливим для регіону. – Під час зустрічі представників ТОВ «Петро-Консалтинг» з керівництвом району та громадськістю районна влада висловлювала занепокоєння відсутністю в районі промислових підприємств, які могли б наповнювати бюджет. І зараз вони раді, що знайшлася компанія, яка може інвестувати кошти».

Тож, чи будуть у Терновому і Новостанкуватому літієві шахти, покаже час. Та села вже дочекались певних змін. Під час громадських обговорень був укладений меморандум про взаємодію та співробітництво між ТОВ «Петро-Консалтинг» і Тернівською сільською радою. «Умови були такі, – розповідає сільський голова Тернового Анатолій Драпак, – ми погоджуємося на геологічну розвідку, а вони допомагають нам відновити інфраструктуру. Йдеться про дорогу від Добровеличківки до Новостанкуватого через Тернове, відновлення водопостачання у школі, закупівлю для школярів комп’ютерів, забезпечення необхідним місцевих ФАПів. Також домовились про проведення в села інтернету».

Анатолій Петрович розповідає, що компанія вже придбала та передала для школи 2 ноутбуки та інтерактивну дошку. А навесні, як тільки дозволить погода, їм обіцяли розпочати ремонт дороги.

Самі селяни поки не дійшли єдиної думки, чи потрібно їм таке сусідство. «Під час громадських слухань частина громади навіть не хотіла, аби надавали дозвіл на проведення дорозвідки родовища. Тому що у 90-х роках, коли здійснювалися перші геолорозвідки, техніка заїздила на поля і буквально розбивала їх, наносячи людям збитки. Це питання ми також розглядали і дійшли згоди, що компанія буде повідомляти конкретну людину про намір вести розвідку на її землі. І лише після досягнення згоди вони матимуть право заїжджати на приватну ділянку людини», – зазначає сільський голова.

У спілкуванні з кореспондентом «Нової» деякі місцеві жителі не під запис стримано говорили про свої бажання отримати нового сусіда. Причин декілька. Хтось боїться за екологічний аспект від сусідства, хтось хвилюється за шкоду для здоров’я, хтось вважає, що втратить землю, а у когось просто не викликає довіру компанія з людським іменем у назві.

У свою чергу місцевий фермер і депутат Добровеличківської райради Наталія Кезик схвально відгукується про можливість створення у районі такого підприємства. «Нам показували проекти, роз’яснювали свої плани. І вже зараз помалу надають допомогу в оновленні сіл», – зазначила жінка в коментарі «Новій».

За словами сільського голови, аби уникнути будь-якого тиску на людей у подальшому, питання щодо підтримки літієвих шахт будуть вирішуватися таємним голосуванням.

Довідка: Літій – один із найважливіших рідкісних елементів за значущістю в сучасні техніці. Літій та його сполуки активно використовують в ракетній техніці як при створенні ядерних ракетних двигунів, так і як власне ракетне пальне. Використання літію в металургії дозволяє виплавляти алюміній, створювати його нові сплави з високою міцністю. Через свою легкість сплави з літієм – нові перспективні матеріали в авіації та космонавтиці. Широке застосування цей метал отримав у виробництві електромобілів, передусім фірми Tesla Ілона Маска та установок «зеленої» енергетики. Світовий цифровий гігант Apple активно використовує літій у створенні нових потужних, легких і дешевих батарей для своєї продукції. Вартість тонни карбонату літію до 2020 року виросте до 13 тис. $,  ціна гідроксиду літію, який використовують для збільшення потужності батарей, сягне 18 тис. $.

Олег Козупляка 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА