Моя домашня сонячна електростанція

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Сонячні електростанції набувають популярності – за даними Кіровоградобленерго, станом на квітень нинішнього року, 258 приватних домогосподарств і 10 фірм Кіровоградщини встановили панелі, що генерують так звану «зелену» енергію. І ця цифра з кожним місяцем зростає.

 

За інформацією аналітика ГО «Український центр європейської політики» Дмитра Науменка, до 2015-го року можливість встановлювати, виробляти та отримувати прибуток снувала лише на папері. Проте з часом механізм отримання «зеленого» тарифу для малих електростанцій (встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт) чітко визначили, затвердивши при цьому спрощену схему підключення до електромереж, а також обліку і розрахунків за таку електроенергію. Сьогодні частка «зеленої» енергетики в Україні складає 2%, проте, вступивши до Міжнародного енергетичного товариства, Україна взяла на себе зобов’язання довести її до 11% у 2020-му і подвоїти цей показник до 2035-го року.

Компанія ТОВ «КС СОЛАР» за останні два місяці почала роботу над  17 станціями, 8 з яких вже підключені та виробляють електроенергію. Директор фірми Олександр Чеканов розповідає: «СЕС (сонячні електростанції) зазвичай встановлюють  люди середнього класу, які прагнуть не тільки покращити якість життя, а й отримувати стабільний прибуток до сімейного бюджету. Вартість такого задоволення – від 5 до 28 тисяч доларів, залежно від потужності станції та її складності. Звісно, це люди, які мають стартовий капітал. Крім того, перед тим, як встановити станцію, замовник має знати, чи є можливість встановлення СЕС на даному об’єкті (наприклад, чи не буде перевантаження мереж на вулиці, де стоїть будинок, чи придатна для цього пропонована площа – дах будинку чи інша конструкція), а також бути готовим до того, що отримати прибуток можна буде не відразу, а тільки після отримання «зеленого» тарифу», − пояснює Олександр. Він запевняє: «Підготовка документів і встановлення станції займає кілька місяців. Окупність станції –
5-6 років, залежно від внутрішнього споживання. Чим менше внутрішнє споживання – тим більше енергії буде продано, а відповідно більший прибуток отримано».

Жителька Добровеличківки Тетяна Негайчук разом із чоловіком встановили СЕС минулого року. Тетяна – державний службовець, тож не має права займатися бізнесом, у пошуках пасивного доходу сім’я зупинилася на сонячних панелях.

«Я багато подорожую, часто буваю за кордоном і бачила, наскільки в Європі вміють використовувати сонячну енергію собі на користь», − розповідає Тетяна.

На початку липня минулого року подружжя почало займатися підготовкою документації. Проектна документація коштувала відносно невелику суму – 4 тисячі гривень, майже у тисячу доларів обійшлося підключення СЕС у 30 кВт. На виготовлення металевих конструкцій, на які кріпиться СЕС, витратили 37 тисяч грн, також додатково оплачується лічильник (10 тис. грн), його перепрошивка в обленерго (7 тис. грн) та кабелі (300 доларів). Потужність станції працівники районних електромереж підключали протягом місяця.  Загалом усе обійшлося у близько 26 тисяч доларів.

Тетяна каже: запустили станцію у вересні, коли сонячна активність була зниженою, тому перші місяці прибуток від роботи СЕС був невідчутний – замість обіцяних 10-12 тисяч гривень на місяць, мали чотири. Крім того, із прибутків вирахували податки за минулий рік.

Проте зараз заробітки за рахунок «зеленого тарифу» стали стабільнішими і складають
1 тис. доларів на місяць. Тетяна розраховує, що відшкодувати вкладені гроші вдасться через кілька років. Зараз вони з чоловіком вагаються, чи ставити другу СЕС. «Політика стосовно альтернативної енергетики в державі неоднозначна. Обіцяють одне, а виходить інше», − пояснює Тетяна.

Жінка наголошує на ще одному ризику, про який нам зазначали і представники компаній, які займаються виготовленням і встановленням сонячних панелей. Проблема стосується готовності місцевої мережі до навантаження. Зокрема, в Добровеличківському районі
30 сонячних станцій ще не підключені до мережі саме через застарілість мереж.

«Власники СЕС проплачують 30 тисяч гривень за підключення, а потім їм кажуть, що мережа не витримує. У моїх друзів у гаражі вже рік лежить обладнання на
30 тис. доларів. Вони чекають заміни трансформатора. Мені було простіше, бо наша мережа була замінена, а от, наприклад, у селі Скопіїв три СЕС стоять не підключені саме через ці причини».

Тетяна розповідає, що попри те, що в законодавстві прописано, що приватні домоволодіння встановлюють СЕС для споживання, а вже тоді для продажу надлишку, майже всі, хто встановлює такі панелі, роблять це для заробітку.

Де взяти гроші?

Укргазбанк пропонує безпроцентні кредити (вартістю від 0,01% річних) для будівництва СЕС строком до 5 років з мінімальним внеском 15% від вартості проекту. В якості застави надається побудована СЕС. Однак придбати обладнання можна лише в визначених компаній-партнерів банку. Компанія ТОВ «КС СОЛАР» акредитована в Укргазбанку, тому можете звертатися та замовляти СЕС та розраховуватися кредитними коштами.

Партнерські програми від продавців обладнання – такі собі «внутрішні» позики, коли продавець фактично кредитує свого клієнта. У такій ситуації в плюсі і позичальник, який отримає дешеву позику, і продавець обладнання, що збільшує продажі продукції. Розмір компенсації залежить від терміну кредитування і від власного внеску.

Регіональні програми стимулювання розвитку малих СЕС − це відносно нова ініціатива в низці областей на Заході України, першою з яких стала Житомирщина, де запропонували компенсацію власникам домашніх СЕС у розмірі 20% від вартості обладнання чи кредиту на сонячну електростанцію. Подібні програми діють у Тернопільській, Вінницькій та Львівській областях. Кіровоградщина поки що не в цьому переліку.

З чого складається СЕС?

Сонячні елементи – панелі, що перетворюють сонячне світло в електроенергію. Від якості панелей буде залежати рівень генерації протягом усього строку експлуатації станції. Тому не слід використовувати дешеві сонячні модулі невідомих виробників або модулів, які вже були у використанні. До речі, ТОВ «КС СОЛАР» використовує тільки обладнання відомих брендів, які входять в п’ятірку світових лідерів за даними агентства Bloomberg. Серед них – JA Solar, Trina, Hanwha, Jinko та ін.

Мережевий інвертор − перетворювач постійного електричного струму у змінний, щоб його можна було використовувати для живлення електричних приладів вдома з напругою у 220 Вольт, та для передачі до зовнішньої електромережі для продажу. Інвертор є «серцем» сонячної станції. Від його якості буде залежати робота всієї СЕС. 

Лічильник – не звичайний, а двонаправлений. Він враховує як споживання, так і вироблену за «зеленим» тарифом електроенергію.

Система кріплення – необхідна для закріплення сонячних панелей під необхідним кутом та азимутом на даху або ґрунті. 

До системи кріплення можна віднести й рухомі системи, які автоматично орієнтують сонячні панелі під оптимальними кутами відповідно до розташування сонця на небосхилі. Це дає можливість додатково виробити електроенергії на 40% більше, не збільшуючи кількість сонячних панелей. Такі системи виробляються в Україні фірмою «Українські системи Солар», і ТОВ «КС СОЛАР» є сертифікованим представником в нашій області.

Акумуляторна батарея – використовується тільки на СЕС автономного або гібридного типу і дозволяє накопичувати електричну енергію та використовувати її тоді, коли хмарна погода або вночі, забезпечити автономність подачі електроенергії до будинку у випадку аварійних ситуацій.

Термін роботи залежить від якості акумуляторної батареї та умов її експлуатації. Використання дешевих акумуляторів або неналежне їх використання   призводить до втрати енергетичної ємності та швидкого виходу з ладу, а відповідно і до повної зупинки СЕС.

До речі, ТОВ «КС СОЛАР» є першим в Україні, яке побудувало в 2017 році гібридну СЕС потужністю 15 кВт з використанням літієвих АКБ компанії Axitec Energy GmbН та є сертифікованим представником BMZ GmbH.

Що таке «зелений тариф»

Це спеціальна ціна, за якою власники СЕС мають право продавати надлишок «зеленої» енергії. Наприклад, для невеликих домашніх СЕС «зелений тариф» з початку свого запровадження у 2013 році перевищував стандартну ціну електроенергії у 6,6 раза, зараз (на період з 2017 по 2019 рік) його розмір становить 5,92 грн/кВт (без ПДВ), з 2025 по 2029 рік – 4,74 грн/кВт (без ПДВ). [НКРЕКП, Постанова від 23.03.2018 № 359]

До речі, «зелений тариф»  зафіксований у євро по курсу НБУ, і тому він весь час, починаючи з 2009 року, автоматично коригувався на величину девальвації гривні. Це важливо ще тому, що основна частина обладнання для СЕС імпортується, і за відсутності коригування на знецінення гривні більшість проектів СЕС стали б невигідними.

Варто пам’ятати, що дохід від продажу електроенергії за «зеленим тарифом» підлягає оподаткуванню, при її продажу домогосподарству доведеться заплатити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 18% обсягу отриманого доходу та військовий збір – 1,5%. Проте перерахуванням цих податків до бюджету займається енергопостачальна компанія (в мережу якої домогосподарство продає надлишок «зеленої» енергії), а домогосподарство просто отримає меншу суму до сплати на рахунок (на суму цих податків).

 

Алгоритм отримання «зеленого тарифу»

1. Огляд місця, де має бути встановлена сонячна система.

На панелі не повинна падати тінь. Має бути необхідна площа. Оптимальним буде розміщення панелі на південь під кутом нахилу 35-40 градусів. Допустимий поворот даху на південний схід, або південний захід.

2. Вироблення техумов на «зелений тариф».

Для цього вам потрібно звернутись у місцевий РЕМ, взявши з собою документи (паспорт та свідоцтво на право власності). Вартість витрат тут залежить від дозволеної потужності. Якщо, наприклад, у вас вже є дозволена потужність 10 кВт і ви плануєте влаштувати 10-кіловатну сонячну станцію, то ви заплатите лише за нові техумови та заміну лічильника. Якщо дозволена потужність у вас менша, ніж планована кількість сонячних батарей, то необхідно доплатити за підведення більшої потужності.

3. Монтаж і пробний запуск.

4. Заява в РЕМ про підключення СЕС.

Тепер можна сміливо подавати заяву на підключення СЕС в місцевий РЕМ. У РЕМі є зразок заяви, який необхідно заповнити.

5. Отримання ОТЗ (організаційно-технічні заходи).

За фактом заяви РЕМ повинен видати ОТЗ, який виконують або вони самі, або їхні підрядні організації, а заявник лише оплачує устаткування (двонаправлений лічильник, модем і послугу монтажу).

6. Складання договору купівлі-продажу між обленерго та власником приватного домогосподарства.

Як правило, представник обленерго приїжджає на об'єкт, оглядає СЕС та підписує договір. У договорі потрібно вказати реквізити для отримання коштів, тому про це треба подбати заздалегідь. Банк, на рахунок якого ви будете отримувати гроші, можете вибирати самостійно. Обленерго не ставить вимог. У договорі вказуються терміни і спосіб оплати.

Документи, які необхідно зібрати:

Дані про розрахунковий рахунок на власника об'єкта, довідка про відкриття рахунку (з печаткою банку);

Копія паспорта та ідентифікаційного коду;

Копія договору на енергопостачання;

Копія технічних характеристик обладнання (надає фірма, яка постачає обладнання) і сертифікати на це обладнання.

Копія документів на право власності (на землю або будинок).

Примітка: при підписанні угоди з ТОВ «КС СОЛАР» компанія здійснює супровід замовника для отримання «зеленого тарифу» безкоштовно. Замовник сплачує тільки рахунки обленерго за збільшення  встановленої потужності та заміну лічильника.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА