Не виправдали: У КІРОВОГРАДТЕПЛА ЗАБИРАЮТЬ КОТЕЛЬНІ

Автор: Нова Газета

Мерія Кропивницького повертає під свій контроль потужності, які опалюють переважну більшість квартир містян, ще підключених до центральної «батареї». Міськрада сесійним рішенням звернулася до орендаря з тим, щоб той добровільно віддав котельні та інше господарство.

 

Про те, які тепер є варіанти розвитку подій, як вони можуть вплинути на хід опалювального сезону для майже 20 тисяч квартир та інших об'єктів в обласному центрі, чому і навіщо після 14 років співпраці міська влада взагалі вирішила його припинити, в ексклюзивному інтерв'ю міського голови Андрія Райковича.

Грошей немає?

Цілісний майновий комплекс «на чолі» з південно-західною котельнею для забезпечення теплом закладів, організацій та жителів Кропивницького був переданий в оренду дочірньому підприємству «Кіровоградтепло» київського ТОВ «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії», скорочено ЦНТІ УНГА, восени 2004 року. На сьогодні воно опалює чотири п'ятих всіх абонентів центрального опалення в Кропивницькому.

– Ми цьому підприємству в 2016 році зробили великі преференції, знижки, великі кроки назустріч. Зробили пільгову орендну ставку. Вони нам за оренду майна винні чималі гроші – більше 30 мільйонів гривень, – наголошує Райкович.

Але навіть не це, не накопичені борги, і не проблеми з отриманням номінацій на газ, які виникають у підприємства щорічно, що призвело в минулому році до відключень тепла в сезон, стало «останньою краплею».

– Керівництво ЦНТІ УНГА звернулося до міста з інформацією про те, що для отримання номінацій на газ для опалювального сезону їм потрібні кошти, щоб отримати гарантію одного з державних банків, це обов'язкова умова. Йшлося про суму близько 27 мільйонів гривень. Гроші потрібні в терміновому порядку. Фінансувати комерційну, приватну структуру, взагалі робити передоплату – це на межі законності, тим більше не отримуючи взамін стабільних гарантій.

З приватним бізнесом може трапитися все, що завгодно, – власники можуть навіть прийняти рішення про недоцільність. Вивели капітал, забрали, пішли. Що вже траплялося. Тому коли вони виставили «прохання» дати грошей, як єдиний варіант продовження стабільного теплопостачання, у мене як у мера міста зникли всі сумніви в питанні чесності, відвертості, бажання працювати і розвивати систему теплопостачання цієї приватної структури.

Ще питання

Більш того: за інформацією міського голови, не отримавши номінацій на отримання лімітованого газу від державного постачальника за 8 тисяч гривень за тисячу кубів, Кіровоградтепло почало закуповувати комерційний газ – за 12 тисяч.

– Це суттєва різниця. Виникає питання, де візьмуть гроші для компенсації цих витрат. З'явилося багато питань без відповідей. І для того, щоб не завести місто в максимальний рівень залежності і критичних ризиків, було прийнято рішення розпочати процедуру повернення цілісного майнового комплексу, який знаходиться в комунальній власності міста, з оренди. Коли брали, вони погодилися на орендну плату, мали техніко-економічне обґрунтування, що й орендну плату платити зможуть, і будуть мати економічну вигоду. А зараз у них ні на що не вистачило грошей. Я категорично проти того, щоб заручником цих речей були люди.

Крім просто дати грошей, орендарем пропонувався й інший варіант – створення спільного підприємства з комунальним «Теплоенергетиком», стверджує Райкович:

– Об'єднати підприємства і взяти кредит. У цій схемі в нас залишиться тільки 30% власності, а 70% піде «на рівному місці» до них. І орендне майно стане їхнім майном. Тому що вони побудували 3 нових котельні. Вони нові, балансова вартість – максимальна. А наші котельні вже амортизовані, їх залишкова вартість невелика, хоча значимість в енергобалансі – серйозна, вони працюють.

Вони пропонують також включити в це спільне підприємство газовидобувну фірму, теж приватну, і працювати не на державному, а на комерційному газі. Це нас не влаштовує, ми увійдемо в повну залежність, віддамо комунальну власність задарма. Ці варіанти не на користь розвитку міста. Тому був обраний той, за який проголосували.

Варіанти

Тепер м'яч на боці орендарів. Варіантів у них два віддати добровільно, «по-хорошому», або доводити неправомірність прийняття сесійного рішення і т.д. Суди будуть в обох випадках, констатує Райкович, без них нормального рішення не буде.

– Добровільно, з розумінням складності питання, передається, ми беремо на баланс, об'єднуємо з нашим підприємством «Теплоенергетик», і в єдиному комплексі працюємо, маючи номінації, продовжуємо опалювальний сезон.

Ми впевнені, що Кабінет Міністрів, в разі необхідності – Адміністрація Президента, допоможуть нам в тому, щоб ми працювали в новому балансі сьогодні-завтра, а через суди розбиралися в справах минулих періодів.

Подібні прецеденти в Україні вже є. Київ-
рада свого часу повертала передані в оренду приватникам теплогенеруючі підприємства і не прийняла від них «фінансову складову», накопичені борги. Але це рішення судів, а не адміністраторів, уточнює мер.

Він упевнений, що опалювальний сезон в місті не опиниться під загрозою, навіть якщо орендарі виберуть шлях спротиву.

– Проти людей, суспільства це робити, як показує практика, марно. Ми показали це в минулому році облгазу, що не можна робити людей заручниками чиїхось інтересів. Ми будемо заходити в суди, забирати свій майновий комплекс. Ми маємо всі права, і це все одно буде зроблено, тільки за часом довше.

Поки будемо робити передоплату за газ на місяць, через уряд України контро-лювати, куди діваються ці гроші, будемо отримувати номінації на газ для цього підприємства. Ми це й так робимо, ми цими питаннями займалися і влітку, і в осінній період. Ми зайшли в опалювальний сезон без проблем, без скандалів.

Далі буде?

На момент, коли записувалося це інтерв'ю, ще не було відомо, який із варіантів виберуть в ЦНТІ УНГА.

– Ми поки дали їм можливість переосмислити і дати відповідь міській раді. Рішення сесії я підписав, воно їм направлено офіційно, і ми від цього шляху не відступимо. Таким шляхом ми пішли по громадському транспорту, так само попередили «Екостайл» – якщо не буде найжорсткішого контролю і високої якості вивезення сміття, санітарії в місті, не буде і монополії. Монополіст повинен мати максимальний рівень відповідальності, тільки це дає йому право бути монополістом. Все інше – тільки здорова конкуренція. А комунальний монополіст у нас буде. Енергетична система має бути єдина, збалансована, вона має бути комунальною власністю міста. Ми не повинні бути в зоні постійних ризиків.

Записав Андрій Трубачев

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА