Лізинг – це просто

Автор: Нова Газета

У цьому переконалися учасники тренінгу «Фінансування малого та середнього бізнесу лізинговими компаніями» та «Ярмарку лізингових компаній», що відбулися у Кропивницькому 5 лютого. Заходи відвідали представники дев’яти лізингових компаній і близько сотні підприємців та представників влади.

 

Перш за все спікери зосередилися на самому понятті «лізинг». Простою мовою це – тривала оренда певного предмета (авто, сільгосптехніка, обладнання тощо), після якої орендар може його викупити.   

Більшість суб'єктів підприємницької діяльності в Україні не можуть ні виділити кошти для інвестицій, ні взяти в кредит. Причина  – відсутність  застави та дуже жорсткі умови кредитування банками. Одним із найбільш ефективним і гнучким інструментом для підприємців стає лізинг.

Лізинг надає реальну можливість бізнесу, особливо малому та середньому, закуповувати обладнання, машини, основні фонди, підвищувати конкурентоспроможність продукції, що випускається, знижувати податкові і оперативні витрати.

В Україні доступ до фінансування став однією з найбільших перешкод для розвитку малого та середнього бізнесу. За оцінками Німецької консалтингової групи, в Україні дефіцит фінансування малого та середнього бізнесу становить 9.3 млрд євро.

Власне, лізинг особливо добре забезпечує підтримку малому та середньому бізнесу, адже став надійною та адекватною формою фінансування довгострокових інвестицій. Лізинг залишається вкрай популярним інструментом фінансування в розвинених країнах. Наприклад, 43% малого та середнього бізнесу фінансують бізнес через лізинг в Європейському Союзі та 8 з 10 в США.

Представник «Кредобанку» Олеся Грек провела презентацію на тему понять і основних характеристик фінансового та оперативного лізингу, відмінності лізингу та кредиту, а також на конкретних прикладах – розрахунок лізингових платежів.

За словами гендиректора асоціації «Українське об’єднання лізингодавців»  (УОЛ) Марини Масіч, в Україні мало знають і розуміють його суть, тому й не виявляють до цього фінансового інструмента інтересу. А даремно, адже лізинг має низку суттєвих переваг перед кредитом, який не всім доступний і посильний. Вона зауважила, що наразі в Україні приблизно 80% основних виробничих засобів є зношеними. І саме лізинг може стати гарним способом оновити їх. 

Як зазначив представник проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Іван Вишневський, число представники бізнесу нашої області, які  скористалися лізингом у компаніях УОЛ, становить понад 5% усіх їхніх клієнтів. Приблизно 70% предметів лізингу стосуються сільгосптехніки або транспортних засобів. Лізинг значно доступніший, ніж кредит, особливо для малого бізнесу. Орендоване майно завжди залишається власністю лізингодавця, клієнт поетапно його викуповує. При цьому під час укладання угоди застава не вимагається. Ще одна перевага – прийняття рішення про надання майна займає до двох днів. Відсутня й необхідність відкриття нових рахунків у банку, як це вимагають під час кредитування.

– Позитивний момент тут із точки зору оподаткування, – зазначив пан Іван. – Усі витрати, пов’язані із платежами за договором лізингу, підприємець включає у свої витрати.    

Він також додав, що низка банків, розуміючи переваги цієї моделі, розпочали розвивати цей напрямок.

Марини Масіч звернула увагу на те, що лізингове майно підприємця під час, скажімо, розслідувань правоохоронців відносно нього чи судових справ не може бути арештоване з огляду на те, воно не належить бізнесмену. Точно так само, додав Іван Вишневський, це працює і під час рейдерських захоплень – майно неможливо переписати на рейдера.

– Якщо говорити про лізинг автівок, то варто зазначити, що лізингові компанії є великими клієнтами страхових компаній. Завдяки цьому рівень відмови страхових виплат близький до нуля. Крім цього, клієнт позбавляється клопоту із технічним обслуговуванням техніки – цим теж займається лізингова компанія.

Після тренінгу відбувся ярмарок лізингових компаній, під час якого вони із своїми послугами й пропозиціями ознайомили підприємців більш конкретно. 

Організаторами заходів стали Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців» та Проект USAID «Трансформація фінансового сектору».

Анастасія Горбачова

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА