Наближаються літні субсидії. Що нового?

Автор: Нова Газета

Останні кілька років із закінченням опалювального сезону починається «сезон» перерахунку субсидій. Цього року він матиме свої особливості.

 

Перерахунок субсидій передбачає також, що одержувачів субсидій перевірятимуть: чи відповідає дійсності інформація, зазначена в деклараціях, чи не «забули» претенденти на субсидію вказати всі свої джерела доходів, чи не відбулися в сім'ї істотні зміни на краще тощо.

Кому субсидії продовжать автоматично

Звертатися по субсидію з новою заявою та декларацією про доходи за субсидією потрібно буде громадянам, які відповідають хоча б одному із перерахованих нижче критеріїв:

• субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а на тих, хто фактично проживає в квартирі;

• у сім'ї є непрацюючі особи працездатного віку, які не мають доходів або ж їхні доходи менші за мінімальну зарплату (4173 грн);

• протягом останнього року в родині відбулися зміни в складі сім'ї;

• проживання в орендованій квартирі;

• статус внутрішньо переміщених осіб.

Іншим обіцяють переоформити субсидії автоматично.

Відмовити в нарахуванні субсидій можуть в таких випадках:

• якщо людина не платить ЄСВ і не перебуває на обліку в центрі зайнятості;

• за останні півроку здійснена покупка на суму понад 50 тис. грн;

• власникам будинку площею більше 200 м2 або квартири – понад 120 м2;

• якщо в сім'ї є машина, випущена менше 5 років назад.

За даними Укрстату, в лютому 2019 року субсидії отримували 3 735 110 домогосподарств. У Мінсоцполітики заявили, що близько 3 млн домогосподарств субсидії в травні будуть змінені автоматично. Таким чином, повторно підтверджувати своє право на субсидію доведеться тільки 20% одержувачів субсидій.

Кому перестануть платити субсидії «живими» грошима і взагалі

Для більшості одержувачів субсидії за квітень і травень (у травні і червні) будуть видаватися у вигляді доплат до пенсій або «живих» грошей в Ощадбанку. Однак боржників покарають. Із травня вступає в силу правило, що домогосподарство, яке допустило заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг в розмірі понад 340 грн, буде позбавлене можливості отримувати субсидію готівкою.

Якщо з'явилися борги, для початку субсидія буде переведена в безготівкову форму. Тобто гроші надійдуть на персональний рахунок, але людина зможе скористатися на свій розсуд тільки тими грошима, які вдалося заощадити, і лише після закінчення сезону.

Крім того, з 1 травня на борги за комунальні послуги буде призначатися пеня в розмірі 0,01% за кожен день прострочення платежів. Тобто не заплатив за квітень до 20 травня – з 21 травня почне нараховуватися пеня. А коли будуть призначатися субсидії на наступний період, боржників зовсім позбавлять субсидії.

У наступному опалювальному сезоні виплату субсидій «живими» грошима обіцяють продовжити. Але також збережеться і безготівковий механізм нарахувань субсидій. Як розповідав міністр соціальної політики Андрій Рева, «живі» гроші отримуватимуть субсідіанти, у яких не буде боргів. А ось боржники не зможуть претендувати на таку форму виплат протягом найближчого року. Їм субсидії виплачуватимуть у безготівковій формі.

Одержувачів субсидій стало менше

У Мінсоцполітики обіцяють найближчим часом не міняти правила нарахування субсидій. А отже серйозного скорочення числа одержувачів субсидій не відбудеться, кажуть в міністерстві.

Проте з цього відомства раз у раз лунають сигнали, які свідчать про бажання уряду оптимізувати витрати на соціалку. Так, звучали заяви про те, що в результаті перевірок вивільниться близько 10 млн грн на субсидії тим, кому вони дійсно потрібні. Йшлося також про те, що субсидії не будуть нараховуватися на занадто великі обсяги споживання ресурсів, наприклад, газу. Крім того, повідомлялося, що зараз розробляються нові механізми контролю за правдивістю інформації про матеріальне становище одержувачів субсидій. За приховування додаткового доходу також загрожують позбавляти українців права на допомогу з бюджету.

За останній рік кількість одержувачів субсидій скоротилася практично вдвічі.

За даними Укрстату, скорочується і середній розмір виплат.

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА