У Кропивницькому говорили про земельну реформу

Автор: Нова Газета

У Кропивницькому відбувся перший в Україні земельний форум з питань впровадження цієї реформи. Участь у ньому взяли заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко, старший проєктний менеджер Офісу реформ Кабміну Андрій Мартин, аграрії, керівники районів та об’єднаних територіальних громад.

 

На початку форуму заступник голови облдержадміністрації Сергій Осінський обґрунтував необхідність його проведення, зазначивши, що у Верховній Раді України зареєстровано низку законопроєктів, що передбачають процедуру продажу землі. Посадовець підкреслив, що це важливе питання для всієї країни, тому потрібно врахувати інтереси всіх, починаючи від власників земельних паїв. Особливо актуальним є це питання для Кіровоградщини, оскільки область є аграрною і 30 відсотків усієї виробленої продукції наш регіон отримує саме із земель сільськогосподарського призначення.

Як наголосив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький, мета земельних форумів – почути людей на місцях, провести дискусії та узгодити спільну позицію щодо впровадження ринку землі. Загалом до середини грудня в Україні планують провести 18 таких зустрічей, які охоплять всю територію країни.

Відповідно до зареєстрованих законопроєктів, ринок землі в Україні планується відкрити з 1 жовтня 2020 року. У міністерстві переконані, що за один рік втілити реформу цілком можливо, хоча й не виключають відтермінувань, якщо необхідні передумови для впровадження не будуть реалізовані. «Принципово важливо зберегти чинну структуру аграрного сектору і продовжити її розвиток. Ми бачимо, що, незважаючи на кризу, аграрний сектор єдиний не спадав, а навпаки – зростав. Тому всі існуючі досягнення треба зберегти. Також потрібно дати можливість залучати нове фінансування. Ми спостерігаємо зростання врожаю зернових на 3-5 мільйонів тонн, але в глобальному масштабі це ще не весь потенціал. Переконані, що аграрний сектор може зростати на 7-10%, але для цього потрібні додаткові інвестиції», – наголошує Тарас Висоцький. За словами заступника міністра, головним на підготовчому етапі є зведення до нуля можливості маніпуляцій і корупції.

Роман Лещенко додав, що першочерговим завданням для впровадження обігу земель має стати детінізація земельних відносин. Для цього потрібно провести аудит та вивести Держгеокадастр із розпорядників землі, залишивши за його підрозділами лише сервісну функцію. Функцію розпорядника мають перейняти на себе громади. «Держгеокадастр – неефективний власник і розпорядник української землі. Президент вважає, що люди, які живуть на місцях, краще знають, як розпорядитися землею. Ми не хочемо допустити, щоб держава в особі чиновника вирішувала долю землі. Найближчим часом презентуємо гарячі лінії НАБУ та ДБР, де в режимі реального часу реагуватимемо на порушення», – пояснює Уповноважений Президента.

Ще одним важливим етапом впровадження земельної реформи має стати дерегуляція у сфері землеустрою. Аби зруйнувати бар’єри між громадянами і підприємцями у доступі до земельних ресурсів і вилучити з цього ланцюга недоброчесних чиновників, в уряді планують повністю прибрати особистий контакт заявників із держслужбовцями.

«Буде повна децентралізація. Держава вже усувається від розпорядження землями. Це повноваження органів місцевого самоврядування. Сьогодні ми маємо ситуацію, коли документацію із землеустрою перевіряють понад 10 разів. Тепер перевірка буде лише одна – на етапі внесення відомостей до державного земельного кадастру. Є кадастровий реєстратор, який перевіряє і приймає рішення. Також запровадимо пілотний проєкт, за яким інженер-землевпорядник сам зможе вносити відомості до державного земельного кадастру. Вся інформація до кадастру вноситиметься в електронній формі, тому не треба буде нікуди ходити, кланятися і стояти в чергах», – зазначив Андрій Мартин.

Також незабаром органи місцевого самоврядування отримають повний доступ до відомостей державного земельного кадастру. Ведеться активна робота й над тим, аби й інші галузеві кадастри зробити максимально відкритими й доступними. Зокрема, найближчими тижнями в Офісі реформ Кабміну анонсують відкриття відомостей лісового кадастру, за ним природно-заповідного фонду та інших.

В процесі запровадження адміністративно-територіальної реформи важливим моментом виступає встановлення меж громад. За словами Андрія Мартина, ця процедура буде дуже простою. «Єдина умова – це погодження із суміжною громадою. Розібратися, де проходить межа. Вона реєструватиметься в кадастрі. І ці межі будуть територіальною основою оподаткування, щоб всі знали, з якої території збирати податки», – пояснює чиновник.

Фахівець Офісу реформ також проанонсував запровадження обов’язкового страхування відповідальності землевпорядників. «Якщо виникнуть проблеми, що хтось неправильно зафіксував межі і комусь буде завдано збитків – це вже буде завданням страхової компанії відшкодувати їх», – додає Андрій Мартин.

Особливу увагу спікер присвятив запровадженню системи електронних земельних торгів. Відтак, аукціони мають стати ще прозорішими і комфортнішими. Цього планують досягти шляхом переведення всієї інформації в публічний доступ та підняття гарантійних внесків. «Орендарі отримають переважне право на придбання земельних ділянок, що виставлені на торги. Це додатковий інструмент, щоб попередній орендар мав право за максимальну ставку забрати лот собі. Максимальний розмір лоту буде обмежений 20 гектарами. Це спеціально робиться для того, аби дрібний фермер міг успішно конкурувати на торгах», – зазначив Андрій Мартин.

Олег Козупляка

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА