У Кропивницькому презентували убивцю Covid-19

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Місцеві підприємці сконструювали апарат, що здатен очищати закриті приміщення від низки хвороботворних мікроорганізмів, в тому числі – коронавірусу.

 

Винахідники і розробники бактерицидного рециркулятора «Еколайн» – так називається пристрій – кропивничани Олександр Ділай, Володимир Заніздра та Вадим Саламаха презентували та розповіли про його історію й особливості. 

– Я займаюся продажем  освітлювальних приладів. Мої мама й брат живуть в Італії. Коли почалася пандемія Covid-19, а в цій країні, як ми знаємо, епідемія набула серйозних масштабів, – пояснив Олександр Ділай, програміст за фахом, – почав підшуковувати якийсь апарат, щоб вони могли обробляти приміщення. Тож замовив кілька варіантів ламп китайського виробництва. Згодом зрозумів, що слід із колегами обговорити питання, чи можемо зробити подібні прилади тут. Бо ціна їх доставки в Україну, вартість самого приладу досить високі. А ми ж, українці, теж уміємо щось робити своїми руками. Тому звернувся до колег, разом обміркували все і вирішили такі прилади виготовляти у нас.

Про принцип дії бактерицидного рециркулятора та на чому він базується, розповів Володимир Заніздра.

– Зразки, що ми отримали із Китаю, були, м’яко кажучи, неякісні. Ми вирішили зробити якісний продукт для українців, перш за все – для кропивничан. Свій продукт ми продаємо по всій країні, але спеціально для земляків – жителів області – ми готові надавати знижку до 15 відсотків.

Що робить наш апарат. Він рециркулює повітря у приміщеннях. Тобто за рахунок примусової вентиляції завдяки механізму всередині корпусу в апарат потрапляє повітря кімнати, воно проходить крізь спеціальну бактерицидну лампу, яка має ультрафіолетове випромінювання 253,7 нанометра. Це – випромінювання довгого діапазону, яке пошкоджує ліпіди або білкові частини. Чому ми обрали саме такий варіант? Лампи такого ж випромінювання колись використовувалися в соляріях. Але з часом їх заборонили, бо вони досить шкідливі для людини. Тобто їх не можна використовувати у відкритому вигляді. Ми зробили прилад закритого типу, тож промені не потрапляють на людину, крім того – у ньому є спеціальні фільтри, які заломлюють кут випромінювання, що убезпечує людей. Коли віруси й бактерії потрапляють під промені, вони або руйнують структуру ДНК, або знищують її цілком.

Dірус  SARS-Cov-2, що є збудником Covid-19, має стосунок до сімейства nidovirales. А випромінювання 253,7 нанометра їх знищує, як і п’ятсот інших бактерій. Ми приблизно півтора місяця вивчали, що являє собою SARS-Cov-2, спілкувалися із лікарями, цікавилися питанням, чому досі немає вакцини від цієї хвороби. Дослідження англійських та британських вчених доходять спільного висновку: сама молекула SARS-Cov-2 складається із білка і покрита ліпідною, тобто жировою оболонкою. Коли вірус потрапляє до організму, він розповсюджується досить швидко, зокрема по легенях, завдяки тому, що жирова оболонка зменшує тертя. А те, що молекула складається переважно із білка, імунна система організму сприймає його як рідного, а не чужинця. 

Інформаційною базою, від якої відштовхувалися наші розробники при створенні рециркулятора, стали висновки досліджень вчених Стенфордського університету. Вони вивчали вплив саме таких ламп на хвороботворні організми. 

– Перед розробкою нашого приладу ми зібрали приблизно двадцять зразків подібних пристроїв, – розповів Вадим Саламаха, зупинившись на технічних деталях рециркулятора. – Корпус покритий порошковою фарбою, стійкою до впливів агресивних факторів, насамперед – ультрафіолету. У корпусі встановлений пінополіуретановий фільтр, який потребує заміни раз на рік. Ця процедура, як і інше обслуговування, проводиться в нашому сервісному центрі. Всередині встановлена безозонова лампа, саме завдяки якій і очищається повітря. Тобто нагнітається повітря з усього приміщення, піддається ультрафіолетовому випромінюванню – і виходить із рециркулятора вже чистим. Усі наші апарати розраховані на приміщення до 30 квадратних метрів. Час роботи можна визначати запрограмованим таймером.

За словами Володимира Заніздри, зараз рециркулятор коштує 3499 грн, для жителів Кіровоградщини – 3000. Гарантія на лампу – один рік, на апарат без неї – п’ять.  

– Наголошую, він не лікує, він є профілактичним засобом, – додав він. – Однак при застосуванні такої рециркуляції ризик захворіти зменшується на 99 відсотків.

Пан Володимир зауважує, що у світі і в Україні є аналогічні вироби. Але в кожному розробники Еколайн знаходили певні мінуси. Наприклад, – відсутність програмування. Насправді, каже він, рециркулятор не повинен працювати більше восьми годин. Мовляв, хоч його лампа й без озонова, та за час її роботи все ж кілька відсотків озону таки виділяється. А після восьми годин функціонування апарату приміщення слід провітрити щонайменше упродовж двадцяти хвилин.

– Досить важлива ще одна характеристика нашого рециркулятора, – продовжив Володимир. – Наші українські розробники подібних апаратів – люди економні. Наприклад, ставлять в нього внутрішньоканальні вентилятори. Це такі, як ми ставимо в душових чи ванних кімнатах. Їхній шум – на рівні 150-200 децибел. Відповідно до українських норм ДСТУ він має бути не вищим 60. Ми ж використовуємо більш дорогі вентилятори, відповідно – тихі. Усі комплектуючі ми добирали так, щоб рециркулятор відповідав усім нормам і вимогам.

На сьогодні апарат Еколайн використовують приватні особи з області. Є замовлення із Києва. Значна їх частина відправилася до Буковини – одного із епіцентрів спалаху коронавірусу в Україні.    

Наразі апарат незапатентований.

– Тому що цей процес триває до року, – пояснив Володимир Заніздра. – А ми не можемо чекати. Ми й не плануємо його запатентовувати. Хай копіюють, хай роблять, але хай це принесе користь українцям, нехай швидше щезне коронавірус.  

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА