600 кубометрів на 5 мільйонів щомісяця?

Автор: Нова Газета

СБУ заявила про виявлення фактів контрабанди деревини з лісгоспів Кіровоградщини.  Лісівники заперечують звинувачення.

 

За версією СБУ, оборудку організувало керівництво територіального підрозділу Державного агентства лісових ресурсів спільно з посадовцями підпорядкованих лісогосподарських підприємств області.

«Вони вивозили деревину цінних порід до Євросоюзу під виглядом низькосортної продукції за заниженими цінами. Відомо, що з лісових господарств Кіровоградщини щомісяця продавали майже 600 кубометрів цінної деревини.

Оперативники спецслужби затримали на території Кіровоградської, Черкаської та Рівненської областей чотири вантажівки. Вони перевозили для незаконного експорту за кордон майже 100 кубів деревини і пиломатеріалів.

Поліцейські провели обшуки у лісових господарствах та лісопереробних цехах області. Під час слідчих дій виявили ще понад 2 тисячі кубометрів високоякісного дуба, заготовленого для експорту.

У межах розпочатого кримінального провадження вилучили чорнові записи і чорну бухгалтерію. Слідчі встановили, що незаконний механізм експорту працював протягом 2020-2021 років. Точний розмір збитків, завданих державі, встановить експертиза», – йдеться в повідомленні пресслужби відомства.

Триває досудове слідство за ознаками вчинення злочинів за статтею «Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених вивозу за межі митної території України, привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Позиція лісівників: інформація не відповідає дійсності

Натомість в Кіровоградському обласному управлінні лісового та мисливського господарства заявляють, що інформація, оприлюднена СБУ, не відповідає дійсності.

«З 1 листопада 2015 року поставка на експорт необроблених лісоматеріалів не здійснюється, оскільки заборонена законом України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів». Що стосується щомісячного вивезення на експорт лісопродукції на понад 5 млн грн, то ця інформація не відповідає дійсності та не підтверджена достовірними доказами», – ідеться в повідомленні, розміщеному на сайті Управління лісового господарства.

Також в управлінні стверджують, що протягом 2020-2021 років у відомстві не видали жодного сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для експорту деревини цінних порід. Що стосується обсягів продукції переробки, реалізованої на експорт, то фактична поставка у березні 2021 року становила 157 кубометрів, а за квітень 2021 року – 120 кубометрів.

«Відповідно до електронного обліку деревини, який впроваджено у держлісгоспах Кіровоградщини з 2013 року, на нижньому складі ДП «Чорноліський лісгосп» станом на 06.04.2021 знаходиться 521 куб. м лісоматеріалів круглих різних класів якості та 60 куб. м пиломатеріалів», – ідеться на сайті відомства.

Обшуки в Управлінні вважають проведеними з грубими порушення Кримінального процесуального кодексу: «Під час обшуку вилучені папери, у яких містилося офіційне листування з потенційними споживачами продукції переробки. Дане листування зареєстроване в управлінні і не може бути віднесене до «чорної бухгалтерії» або «чорнових записів». Жодна з поставок, що здійснюється державними лісогосподарськими підприємствами (лісоматеріалів – на внутрішній ринок та пиломатеріалів – на зовнішній ринок), не визнана незаконною у судовому порядку, у зв’язку із чим незрозумілими є висновки в інформації СБУ про незаконний експорт.

При цьому слід звернути увагу на те, що під час митного оформлення пиломатеріалів, які експортуються, до огляду товару залучалися як «спеціалісти» особи, які не бачать різниці між лісоматеріалами обробленими та необробленими, а також вимогами до них  згідно з Національними стандартами та діючими контрактами», – вважають в Управлінні.

В обласному лісгоспі також звернули увагу на те, що «з матеріалів СБУ видно, що лісопродукція, яка знаходиться на території нижнього складу, промаркована чіпами, що свідчить про законність заготівлі деревини. Дану лісопродукцію реалізовано споживачам за результатами аукціону з продажу необробленої деревини, що підтверджується відповідними документами. Якість деревини відповідає зазначеній у товарно-транспортній накладній, яка, у свою чергу, є основним документом на перевезення вантажу.

Враховуючи, що кримінальне провадження не закінчене, не проведені експертизи, не надана правова оцінка діям лісогосподарських підприємств та Управління, не можна робити висновки про незаконність або неправомірність таких дій, а також у такий спосіб їх дискредитувати».

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА