Мікро може дати максимум

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Як у Перегонівці відкривали гідроелектростанцію

 

Альтернативна енергетика на Кіровоградщині хоч і зі скрипом, та все ж розвивається. Один із її напрямків – гідроенергетика. В області немає великих ГЕС, натомість у деяких районах успішно працюють малі.

Минулого тижня в Голованівському районі збільшили їх лік – на річці Ятрань урочисто відкрили мікроГЕС «Перегонівка» в однойменному селі. На захід зібралися місцеві жителі, районне та обласне начальство.

До початку урочистостей із журналістами поспілкувався заступник директора ТОВ «Гідроенергоінвест» (інвестор об’єкта) Андрій Галицький.

– Ми займаємося, перш за все, вивчанням водного потенціалу України, – розповів він. – Одним із потенційних регіонів для будівництва мікрогідро-електростанцій є Кіровоградська область. Зокрема, компанія вивчила каскад гідрооб’єктів у Голованівському районі і визначила потенційними для будівництва і реконструкцій станцій у селах Перегонівка, Полонисте і Давидівка.

За словами пана Андрія, робота зі згаданими об’єктами розпочалася приблизно 2012 року. Передусім – з отримання відповідної документації, дозволів та погодження робіт із громадами сіл, підготовки проектно-технічних документів. Аналогічні гідроелектростанції у названих селах функціонували і раніше, але їх стан на 2011 рік звівся до нуля – вони не працювали. Більш того, станції складалися лише із дамб, водяних затворів, які перебували у такому стані, що становили небезпеку для водного балансу річки. 

– Компанія реконструювала сам гідровузол, – зазначив Андрій Галицький, – тобто сам місток, встановила нові шандори (обладнання для перекриття водопропускного отвору гідротехнічної споруди, – Ред.) і власне нове  генеруюче обладнання.

Він також додав, що на ГЕС, що функціонує в автоматичному режимі, працюватиме двоє місцевих фахівців. Крім того, більшість робіт із відновлення станції виконували місцеві жителі.

Що ж дає поява таких мікроГЕС? Компанії, звісно, − прибуток. Сільській громаді – робочі місця, покращення інфраструктури (ремонт дамб, під’їзних доріг), кошти до бюджету. А країні в цілому – поповнення енергобалансу із безкоштовного джерела енергії.

– Шлях нашої держави до незалежності – тернистий, і пролягає він саме через економічні успіхи, – заявив під час урочистостей голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко. – Дуже добре, що в області є райони, де розвивається сонячна енергетика. Наприклад, у Новоукраїнському. Якщо згадати Олександрійський, то там є добрі умови розвивати теплову, адже там є поклади бурого вугілля. І приклад Голованівського району також позитивний, виробництво електроенергії із водних ресурсів – правильний шлях, який слід запроваджувати на Кіровоградщині.

Із відкриттям станції привітав присутніх і голова Голованівської РДА Олег Голімбієвський. Найцікавішою інформацією в його виступі стало повідомлення про те, що потужностями нині непрацюючого Перегонівського цукрового заводу зацікавилися інвестори. Посадовець уточнив, що вони мають плани використати завод для виробництва біоетанолу. За словами керівника району, роботи на підприємстві можуть розпочатися вже цього року.

Довідка. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідроенергоінвест» (м. Київ) створене в 2009 році. Займається виробництвом електроенергії, а також провадить роботи з будівництва, реконструкції, ремонту, обслуговування об’єктів альтернативної енергетики.

Компанія є власником 11 об’єктів гідроенергетики на території України. Зокрема, в Кіровоградській області знаходяться такі гідроелектростанції: Новоархангельська ГЕС, Краснохутірська ГЕС (Вільшанський р-н., с. Синюха), Гайворонська ГЕС, Тернівська ГЕС (Новоархангельський р-н.), Полонистівська  МГЕС (Голованівський р-н.), Перегонівська МГЕС (Голованівський р-н.), Давидівська МГЕС (Голованівський р-н.).

ТОВ «Гідроенергоінвест» співпрацює з провідними європейськими проектними організаціями у сфері малої гідроенергетики та провідними європейськими виробниками обладнання з Італії, Австрії, Чехії, Польщі, Китаю.

МікроГЕС «Перегонівка» – гідроелектростанція пригреблевого та руслового типу. Встановлена потужність – 0,149 МВт.

 

Ігор КРУШЕНИЦЬКИЙ,
фото автора

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА