Лагідна українізація від Ореста Лютого

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

Орест Лютий – це сценічний псевдонім актора і письменника Антіна Мухарського, засновника мистецької платформи «Український культурний фронт». До Кропивницького він привіз програму «Лагідна українізація».

 

Антін Мухарський дванадцять років пропрацював актором у Національному театрі імені Лесі Українки, але широкому загалу більше відомий як персонаж реклами про пральний порошок «Тайд» (пам’ятаєте культове «Ви ще не в білому? – Тоді ми йдемо до вас!») і чоловік скандальної акторки Сніжани Єгорової. Сам Орест Лютий іронічно піджартовує над своїми «стосунками» з Антіном Мухарським: «Хто він той Антін Мухарський – п’ята дружина, сімнадцятеро дітей, якийсь київський актор реклами про «Тайд» і низькопробних серіальчиків. Але вірші пише гарні…» – розповів він про тандем Мухарський-Лютий під час концерту.

Енергетика пісень Ореста Лютого не зрівняється із аудіозаписами чи відео у Ютубі.  Дві години музики, монологів, пісень у супроводі гітари та бандури – це був неймовірний перфоменс, якого ще не бачив Кропивницький.

Орест Лютий – це майже інтелігентний спосіб розказати малоросу, чому він малорос, чому потрібно відмовитися від шансону, українцям розмовляти українською, а чорнобривим кохатися, та не з москалями. Представляючи свій пародійний твір «А тєло пєло», присвячений проблемі російського шансону в українській дійсності, Орест Лютий пригадав історію українських музикантів, які досить тривалий час залишалися неформатом у своїй державі. Відтак двадцять років наші музичні продюсери на телеканалах та радіо радили музикантам орієнтуватися на Москву, аж поки вуха пересічних українців не підготувала російська низькопробна попса і шансон. «А тоді прийшов Гіркін із автоматом і сказав: так у вас сдесь русские пєсні звучат, ето же русская земля!» – пояснив залежність Орест Лютий.

Загалом для пояснення своєї мистецької позиції музикант підбирає різні слова – подекуди і обсценну лексику (по-простому – лайку та матюки), але ця пародія і карнавальність (все цілком у дусі постмодернізму) мають органічний вигляд. Від них не гидко, бо це саме ті слова, які мають бути у саме тому місці (бо як же по-іншому можна назвати Путіна, як не…)

 На культові мелодії російських хітів він кладе вірші, у яких розповідає про українських воїнів сучасності, героїв Бандеру та Шухевича, проблеми національної ідентичності, української музики, культури й антикультури та багато іншого, нам близького.

Потужні енергетика і колорит Ореста Лютого не залишають байдужими, і навіть ті, хто вперше ознайомився з творчістю митця під час його концерту, опинився у полоні його харизми.

Ідея запросити Ореста Лютого і його команду до Кропивницького належить громадському діячеві, голові ВУТ «Просвіта» Олександрові Ратушняку. Перед концертом він чітко охарактеризував творчість Ореста Лютого: «Це здатність сказати ватнику про те, що він ватник, його ж мовою». Його творчість, за словами Олександра Ратушняка,– це десакралізація радянського міфу, який ще й досі присутній у свідомості багатьох людей. «Для того, щоб вивільнитися від цього колоніального ярма, нам треба провести десоветізацію. І ця десоветізація, яка відбувається, зокрема, у топоніміці, має відбутися у внутрішньому світі кожного з нас», – вважає Олександр Ратушняк. Такої ж думки і Орест Лютий, тому його культову фразу з реклами можна трохи трансформувати: «Ви ще не українізувалися? – Тоді Орест іде до вас!»

Інна ТІЛЬНОВА,
фото Ігоря ГЕРАСІМОВА

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА