Делегація з Кіровоградщини відвідала найбільший фестиваль болгар в Україні

Автор: Нова Газета

15 вересня болгари з різних куточків України, Болгарії, Румунії, Молдови та інших країн з’їхалися до Одещини на VIII Всеукраїнський Собор Асоціації болгар України. Цьогорічну зустріч присвятили відзначенню 25-річчя Асоціації.

 

На масштабне святкування, що проходило в Акерманській фортеці, зібралося близько 10 тисяч гостей. Серед них – офіційні делегації від урядів та посольств України і Болгарії.

Кіровоградщину на Соборі представляла найстаріша в Україні болгарська община з Вільшанського району. Голова товариства вільшанських болгар «Алфатар» Анатолій Нестеров розповів, що Асоціацію болгар України було створено в 1993 році для збереження їхньої національної ідентичності, розвитку і популяризації народної культури. Вільшанські ж болгари одними з перших вступили до цього товариства і щороку беруть участь у Соборі, заснованому у вересні 1998 року

За його словами, до Асоціації входять більше 120 болгарських товариств зі всієї країни, а сама нацменшина за чисельністю є шостою в Україні.

«Община вільшанських болгар є найбільшою і найстарішою в Україні. Вже 244 роки, як наші предки переселилися на територію сучасної Кіровоградщини. І з того часу ми пам’ятаємо про своє походження, зберігаємо свою культуру і традиції, – зазначив  Анатолій Нестеров. – Нашу громаду завжди підтримує народний депутат України Станіслав Березкін – часто до нього звертаємося, ніколи не відмовляє в допомозі. І цього разу він і президент Асоціації болгар України, народний депутат Антон Кіссе надали нам значну матеріальну допомогу для поїздки на Собор».

Під час святкувань в Акерманській фортеці гості не лише ділилися досвідом просвітницької діяльності місцевих товариств, а й отримали змогу добре відпочити, з головою поринувши в болгарську культуру. Для них був обладнаний музей під відкритим небом «Великий болгарський дім», відкрита експозиція картин бессарабських художників, виставка книг і періодичних видань болгарської діаспори України. Діяв ярмарок виробів декоративно-прикладного мистецтва, на якому болгарські майстри не просто реалізовували свої роботи, а демонстрували сам процес їх виготовлення на ткацьких верстатах, гончарних кругах та ін. Крім того, всіх учасників свята традиційно пригощали національними болгарськими і українськими стравами.

Розважальну програму доповнив концерт-марафон і театралізовані дійства від 19-ти творчих колективів, які представляли українське і болгарське народне мистецтво. Завітали на Собор і зірки болгарської естради – колектив гайд «100 Каба Гайді», поп-співачка Десі Добрева (фіналістка болгарського Євробачення) і легендарна народна артистка Валя Балканська, чиї пісні ввійшли до «Золотого диску Вояджера», відправленого в космос на американських космічних кораблях «Voyager» в 1977 році.

«Подібні собори, фестивалі, культурно-просвітницькі з’їзди не лише важливі, а просто необхідні для збереження самобутньої культури національних спільнот, які живуть в Україні. Вони нагадують людям про їхнє давнє походження і допомагають усвідомити одне: звідки не прийшли б наші предки, а долю свою вони знайшли саме на українській землі! – наголосив народний депутат України Станіслав Березкін. – Подивіться, цьогорічний Собор болгар проходив під гаслом «Сила в єднанні», яке величезними буквами було прописано українською і болгарською мовами. І це правда – сила наша в єдності. Саме тому я завжди намагаюся підтримувати об’єднання нацменшин Кіровоградщини. У  тому числі найстарішу общину – болгарську. Ми щороку разом відзначаємо річницю переселення болгар на територію Вільшанського району. А в 2015 році разом збудували і відкрили пам’ятний знак першим болгарським переселенцям».

До речі, завдяки постійній підтримці вільшанської громади, у тому числі болгарської общини, Станіслав Березкін отримав від мешканців селища нагрудний знак «За заслуги перед громадою смт Вільшанка».

Світлана Листюк

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА