Тут немає золота, тут є цінніше за нього

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Попельнасте продовжує дивувати своїм розвитком

19 жовтня у Попельнастому Олександрійського району урочисто відкрили культурно-освітній центр «Толока».

Про підготовку до створення цього закладу «Нова» писала  ще у травні. Тоді нам вдалося побувати у стінах майбутнього центру, де тривали ремонтні роботи. Автори ідеї і її реалізатори – сільський голова Олег Волянський та вчитель місцевої школи, краєзнавець Валерій Жванко – попередили, щоб побачене нами не відобразилося у публікації. Мовляв, інтрига, сюрприз мусять зберігатися до самого відкриття. Таємницю інтер’єру зберегти їм таки вдалося – до останнього, крім Олега й Валерія та будівельників, про внутрішню обстановку не знав ніхто.

Сюрприз справді вдався. Переступивши поріг центру, попельнастівці і гості ділилися один із одним приємними враженнями від побаченого. І на те є причини. Рівню зробленого – експозиції, експонати, композиція тощо – можуть позаздрити більшість музеїв області. Сучасно, цікаво, оригінально й затишно. І це закономірно, адже, як зазначив Валерій Жванко, перед тим, як сформувати концепцію свого закладу, вивчав досвід багатьох музеїв України.

 

Олег Волянський і Валерій Жванко

– Навколо цієї ідеї ми об’єднали багатьох, – зазначив перед урочистим відкриттям сільський голова Олег Волянський. – Згадаю насамперед тих, хто брав безпосередню участь у реконструкції будівлі. Дякую керівництву СТОВ «Ім. Шевченка» на чолі з Юрієм Анатольєвим та його працівникам, які виконали великий об’єм будівельних робіт. А також за допомогу транспортом, будматеріалами. Ми вдячні підприємцю Олексію Попрузі, бригади якого півтора року тут працювали. Подяка і нашим жителям Богдану Головацькому, Андрію Кияшку, Михайлу Величку, які постійно нам допомагали. У центрі кожен знайде собі місце. Він покликаний давати історичні знання. Щоб ми шанували своє минуле, нинішнє і вірили у майбутнє.

Основу музейної експозиції центру складає зібрання старожитностей Максима Щербакова (нині, на жаль, покійного). Сільській громаді його подарувала рідня покійного. Чимало експонатів надали місцеві жителі. Валерій Жванко із вдячністю згадує цих людей. Павло Бичко та Олександр Спересенко перші написали нарис про історію Попельнастого. Учителька історії Людмила Войцеховська разом із своїми учнями долучилася до написання багатьох дослідницьких робіт, зокрема з історії Голодомору, про воїнів-інтернаціоналістів тощо.  

– Такі події трапляються раз у житті, – такими словами розпочав свій виступ схвильований Валерій Жванко. – Я вдячний людям, які долучилися до проекту руками, спогадами й добрими словами. Цей будинок – останній із грона архітектурної спадщини села дореволюційних часів. Решта будівель вже приведені до ладу. Хочу ще раз нагадати, що це не музей. Це – художньо організований простір. Він наповнений універсальними символами, які будуть вступати і вже вступають в діалог і між собою, і з відвідувачами. Тут ми не зберігаємо золото, срібло чи інші кольорові метали. Ми тут зберігаємо пам'ять. Пам'ять про людей, це цінніше золота. Ви не побачите тут жодної монети із зображанням вождів. Натомість побачите багато облич, серед яких, безумовно, були герої. Саме вони й творять історію!

Не обійшлося свято і без подарунків. Жителька Попельнастого Лідія Грама подарувала центру власноруч вишитий рушник і вірш про село.

– Враження від всього цього такі, що слів бракує, – розповіла пані Лідія «Новій газеті». – Серце вискакує з грудей. Скільки зроблено, скільки праці вкладено! Центр дуже й дуже подобається. 

 

Після урочистого перерізання символічної стрічки біля входу одразу вишиковується велика черга – попри робочий день вперше побачити «музей» зібралося чимало людей. Чи не найбільше відвідувачів збирається біля стіни, на якій давні фото. Кожен хоче побачити своїх пращурів, згадують їх, тодішнє життя.

Валерій Жванко намагається кожному гостю приділити увагу, влаштовує й імпровізовані екскурсії. Дехто із жінок милується  собою у великому дзеркалі при ходу у першу залу.

– А ви знаєте, що це найвіковіший наш експонат? – звертається пан Валерій до публіки. – Якщо, звісно, не враховувати кам’яний молот, якому десять тисяч років. Дзеркалу, яке ми купили в антикварному магазині, близько 150 років.

 

Ще один експонат похилого віку – батарея парового опалення 1913 року. Її знайшли під час ремонту будівлі колишньої земської лікарні. Цікаво, що на ній є два регулятори тепла.

– На відміну від решти музеїв, – зауважує Жванко, – у нас можна помацати історію, всі предмети можна брати в руки чи торкатися їх.

Журналісти ледь улучили момент, щоб «спіймати» Валерія Івановича, щоб поспілкуватися із ним і поставити кілька питань. І не лише.

– Ми приїхали не з порожніми руками, – взяла слово редактор олександрійської районної газети «Сільський вісник» Ірина Балашова. – Бажаємо вам удачі, численних відвідувачів і дякуємо вам за вашу роботу.

Від імені Олександрійської територіальної організації Спілки журналістів пані Ірина вручила журналістсько-краєзнавчу відзнаку ім. Анатолія Когана.

Оскільки організатори наголошували, це не музей, а культурно-освітній центр, скажемо кілька слів про те, що ж він собою являє. Складається він із кількох зон. По-перше, – музейна експозиція з інтерактивними експонатами. Тут же працює бібліотека з інтернет-центром. Окремо – зала для відеодемонстрацій та лекцій. Вже діє галерея для тимчасових експозицій. Тимчасовість передбачає постійну зміну експозицій. Є і експлораторіум – освітні майданчики з інтерактивними експонатами туристично- краєзнавчого призначення. Передбачено й профорієнтаційний і діагностичний центр для дітей і підлітків. Розраховують в центрі й на активні клуби за захопленнями (кулінарія, шиття, вишивка, колекціонування, дизайн одягу та інтер'єру, сімейного виховання тощо).

Голова сільради Олег Волянський переконаний, що «Толока» стане справжньою толокою не лише для Попельнастого, але й усієї новоствореної Попельнастівської ОТГ:

– Будемо залучати наших партнерів із Травневого й Долинського (села, що увійшли в ОТГ – Ред.) Наш центр, я впевнений, стане справді культурним центром для громади.

 

Фото автора

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА