«СМАКУЮ СЛОВО, МОВ ЦУКЕРКУ»

Автор: Нова Газета

Відомий дитячий письменник Іван Андрусяк
привіз до Кіровограда «Фонтан Казок»

На початку 90-х років минулого століття в українську літературу прийшов Іван Андрусяк ‒ активний учасник угрупування «Нова дегенерація», який в численних інтерв’ю з побожністю згадує Івана Франка, поета Миколу Близнюка та професора Володимира Полєка ‒ тих людей, які мали на нього вирішальний вплив.

Зараз він один з найоригінальніших сучасних поетів, дитячий письменник, перекладач, публіцист, лауреат багатьох престижних літературних премій, а до того ж головний редактор створеного ним чотири місяці тому книжкового видавництва «Фонтан казок», покликаного «будувати мрії».

Про історію появи своїх пізнавальних креативних казок, звернутих у майбутнє, «сповнених щирого тепла й любові до маленьких читачів», письменник розповів під час недавньої зустрічі з «читайликами» Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. Гайдара.

«Я щасливий, що мій досвід цікавий людям», ‒ сказав Іван Андрусяк на початку зустрічі. Це правда. А мені пригадалося перше знайомство з його збіркою поезій «Неможливості мови», «дорослою» поезією та прозою, звернутою до підготовленого читача, книжкою «Дуби і леви: вибрана есеістика», де зримо виступають на перший план вільні розмисли літератора про те, що болить власне йому: спогади про свій рід та родину, милих серцю аж до зачудування односельців з Гуцульщини з їхньою любов’ю до художньої книги, а ширше – про добрих людей, житейською мудрістю обдарованих та красою внутрішньою…

До слова, Іван Андрусяк прекрасно знає, що дитяча література відрізняється від літератури для дорослих лише вмінням письменника розуміти особливості своїх читачів і задовольняти їхні вікові потреби. Разом із тим, він аніскілечки не втомлюється розширювати можливості української мови, «смакуючи слово, мов цукерку».

Як наполегливий учень, митець сам зростає і розвиває свій талант. А досягає цього завдяки живому спілкуванню зі своїми читачами, зокрема, й під час своєрідного «тестування» дитячих книг, яке провели з ними в бібліотеці молодий київський письменник Олег Чаклун та місцева авторка Олена Горобець.

Добре те, що гість нашого міста вміє слухати дитину, думати разом з нею, радіти її відповідям на поставлені запитання. І мені подумалося: мабуть, у цьому й полягає «секрет» творчості дитячого письменника, лауреата кількох престижних літературних премій Івана Андрусяка.

Своєю багатогранною творчістю він доводить, що прагнення дорослих нав’язати дітям власне доросле бачення світу приречене на провал, бо діти сотні років виборювали своє право бути дітьми. І як письменник-казкар у багатьох своїх творах він втілює переможну дитячу ідею, торуючи плідний творчий шлях під вітрилами дитинства, у якому, за його словами, «навіть перші вірші прийшли мені тоді, коли ще не вмів їх написати».

Анатолій Саржевський,

фото автора

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА