В памет на украинските българи

Автор: Нова Газета

У пам’ять про українських болгар

 

240 років тому 400 родин із болгарського містечка Алфатар переселилися до тодішньої слободи Маслове (нині Вільшанка). Так були засновані села Добре, Станкувате, Мала Вільшанка, Лозувате, Вербова Балка та інші. У річницю переселення болгар на землі Вільшанщини в райцентрі відкрили пам’ятний знак.

Пам’ятник збудовано за кошти жителів сіл Добре та Калмазове, а також селища Вільшанки та фінансової підтримки народного депутата України Станіслава Березкіна. На урочистості з нагоди відкриття пам’ятника з’їхалися гості з різних куточків України та представники міста Алфатар із Болгарії. Право перерізати стрічку та офіційно відкрити пам’ятник отримали надзвичайний і повноважний посол Болгарії в Україні Красімір Мінчев, голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко, президент Асоціації болгар України, народний депутат України Антон Кіссе, представник народного депутата України Станіслава Березкіна, депутат обласної ради Ірина Малик, заступник голови облради Іван Владов, голова Вільшанської РДА Олександр Малишенко.

За словами болгарського посла Красіміра Мінчева, цей пам’ятний знак стане свідченням того, що попри те, що болгари давно залишили свою Батьківщину, втікаючи від турецької неволі, вони не забули про своїх предків, пам’ятають свої звичаї, мову, культуру.

– Для мене велика честь побувати на відкритті пам’ятника, що знаменує 240-річчя переселення болгар на цю землю. Цей пам’ятний знак означає, що болгари  не забули про своє минуле. Вони встигли себе проявити як досить лояльні та добрі члени українського суспільства, – зазначив  Красимір Мінчев.

Будівництво пам’ят-ного знаку, вартість якого складає близько 130 тисяч гривень, тривало майже рік. Ініціатором встановлення пам’ятника стало товариство болгар Вільшанщини. Як розповів голова товариства вільшанських болгар «Алфатар» Анатолій Нестеров, побувавши у 2004 році в Болгарії і побачивши там пам’ятник першим переселенцям в Україну, вільшанці вирішили збудувати подібний пам’ятний знак і в себе на Батьківщині. Автором проекту став Михайло Тепляков, 100 тис. грн виділив благодійний фонд Станіслава Березкіна «Добротвір».

– Ми дуже добре знаємо, як важливо для кожної нації зберігати власну самоідентичність. Історія українсько-болгарських стосунків – це гарна історія. Ці слова записані ось тут, на пам’ятному знаку. Українці і болгари пам’ятають своє минуле, і тільки пам’ятаючи його можна будувати спільне майбутнє, – зазначила під час відкриття пам’ятника депутат обласної ради Ірина Малик.

Важливим для вільшанців вважає відкриття пам’ятника і селищний голова Володимир Харковенко, який пригадав і подякував кожному, хто був причетний до будівництва пам’ятного знаку. Користуючись нагодою, очільник селища передав народному депутату України Станіславу Березкіну нагрудний знак «За заслуги перед громадою смт Вільшанка».

Тетяна ДІОРДІЄВА, фото persha.kr.ua

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА