Валерій Жванко: У цій книзі немає чиновників, але є ті люди, які зліпили нас

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У Кіровограді презентували книгу Валерія Жванка «Барокові закапелки Олександрії»

 

Автор передмови до видання, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко назвав своє вступне слово «Лексиконом інтимних закапелків Олександрії». І справді, непростий учитель із Попельнастого Валерій Жванко майстерно і неформально (цей термін він любить, перевірено!) проводить читача такими закапелками свого міста, що хочеться взяти книгу, сісти у найближчий автобус до Олександрії і пройтися визначеним автором маршрутом. Проте екскурсія буде не звичайною, а такою, яка активізує дитячі спогади, змусить ностальгувати і мріяти, а також радити прочитати «Барокові закапелки» усім друзям і знайомим. Термін «бароко» Валерій Жванко вживає у ширшому значенні, ніж подають класичні словники, опираючись на дослідження академіка Дмитра Наливайченка, яке «з подачі» Дмитра Чижевського розширює значення терміну. Олександрійське бароко – долі людей, вулиць, будинків, міфи та легенди, духовність та історія, яка ще живе у тих самих «закапелках».

Валерій Жванко вражає своєю безпосередністю, скромністю і глибиною. Такою є і його «Барокові закапелки».

«У книзі немає чиновників, героїв, але є ті люди, які зліпили нас», – запевняє Валерій Жванко. І дійсно, чиновників немає. Зате є те, що можна назвати двома словами – смак життя. Автор спочатку нагадує нам про дитинство (велосипед, рогатку, кеди...), а потім привідкриває історичну завісу олександрійської дійсності. Ми дізнаємося про незвичайні факти з життя Дмитра Чижевського (чи знали ми, що найулюбленішою іграшкою Чижевського був телескоп, а першокурсником він написав наукову статтю «Юпитер за последние годы»?),  відкриваємо для себе постать «байкера українського відродження» Леоніда Чернова-Малошийченка, розуміємо, наскільки глибоко була представлена культура різних націй в Олександрії… Вчитайтеся тільки у назви розділів «Закапелків»: «Смак життя», «Дмитро Яворницький і наш край», «Кургани-могили та «кам’яні баби», «Коло колонок і коло криниць», «Понарошку Сталін», «Розкопки театральної Олександрії», «Рецепт Олександрійського «борщу»… Зачепило? Хочеться прочитати?

Крім надзвичайно легкого і цікавого тексту, видання вражає й ілюстраціями, автором яких є також Валерій Жванко. На них – діти на фоні уніка-льних олександрійських закапелків, вулички Олександрії, стара бруківка, унікальні колонки, які ще й досі напувають водою олександрійців, а головне – атмосфера старої і мудрої Олександрії, помічена всевидячим майстром.

Книга побачила світ накладом у 300 примірників у видавництві «Імекс», проте вже зараз Валерій Жванко не виключає можливості другого видання «Закапелків» – кількість охочих прочитати цю книгу тільки збільшується.

Інна ТІЛЬНОВА

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА