«Не тільки мова, а й топоніміка – це інтелектуальний портрет народу»

Автор: Нова Газета

9 листопада – в День української писемності та мови − у КДПУ імені В. Винниченка нагородили переможців конкурсу творчих робіт «Українські топоніми: віхи історичної пам’яті, патріотично-культурні маркери сьогодення, символи майбутнього».

 

Прикметно те, що конкурс був започаткований 24 травня – у День слов’янської писемності та культури. Учасниками конкурсу стали студенти та учні з Кіровоградщини та Черкащини. За умовами конкурсу, учасникам пропонували уявити себе міським головою, який мав би надати аргументи «за» та «проти» щодо перейменувань топонімів свого міста: які власні географічні назви варто актуалізувати, а від яких відмовитися як від застарілих та заангажованих.

Оцінювали роботи кандидати філологічних наук, доценти Інна Демешко, Ольга Кирилюк, аспірантка Світлана Флорінська, кандидат філологічних наук, голова обласного осередку ВО «Просвіта» Олександр Ратушняк. Очолила журі професор кафедри української мови Світлана Ковтюх.

− Насправді, за словами директора Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, топоніміка перестала бути питанням лише гуманітарної політики. Вона стала одним з інструментів національної безпеки. Особливо це актуально, коли в країні триває війна зі столітнім ворогом – Російською імперією. Конкурс творчих робіт має гасло – «Мова – інтелектуальний портрет народу, його душа». Насправді, портретом народу є не тільки мова, а й його топоніміка, − зазначила Світлана Ковтюх під час нагородження авторів найкращих творчих робіт. На думку професора, за радянських часів усе звикли міряти «ковбасометрами» − така тенденція, на жаль, теж має місце в деяких творах студентів, які у своїх роботах висловлювали думку, що перейменування не на часі. Мовляв, спочатку треба дороги зробити тощо. Насправді перейменування − це не другорядне завдання. «Розруха завжди в головах, поки дочекаємося доброту, змінювати не буде що. Тому треба наводити порядок у головах, у державі. І кожен це повинен робити на своєму місці», − вважає голова журі.

Партнером конкурсу творчих робіт став благодійний фонд народного депутата України Станіслава Березкіна «Добротвір» та громадська організація «Спільна дія», представники яких вручили переможцям книги сучасних українських письменників та грамоти. Як зазначила голова ГО «Спільна дія» Ірина Малик, учасники конкурсу «Українські топоніми: віхи історичної пам’яті, патріотично-культурні маркери сьогодення, символи майбутнього» стали учасниками громадського процесу творення історії.

 −  Ви, освітяни, ви маєте доступ до великої аудиторії, тому дуже важливо, що ви сьогодні пропускаєте через серце. Дякую вам за те, що мали громадянську позицію взяти участь у цьому конкурсі. Я по-доброму вам заздрю. Щаслива тим, що такі славетні викладачі й потужні студенти стоять пліч-о-пліч у формуванні гуманітарної аури нації нашого міста, − зазначила Ірина Малик.

Переможницею конкурсу стала студентка 61-ї групи факультету філології та журналістики КДПУ
ім. В. Винниченка Ганна Дудник.

Ірина Любомська (61-а група факультету філології та журналістики) отримала приз за перемогу в номінації «За створення позитивного іміджу малої Батьківщини».

2-ге місце посіли:

Віталій Шелест (23-а група природничо-географічного факультету).

Яна Войтенко (22-га група факультету філології та журналістики).

Анна Токарчук (61-а група факультету філології та журналістики).

3-е місце зайняли:

Катерина Бойко (31-а (302-а) групи факультету іноземних мов).

Наталія Вєлкова (22-а група факультету філології та журналістики).

Яна Стецюк (22-а група факультету філології та журналістики).

Інна ТІЛЬНОВА,
фото Олега КОЗУПЛЯКИ

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА