Що очікувати українцям від нової соціальної політики уряду?

Автор: Нова Газета

Минулого тижня у Києві відбулася зустріч прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та міністра соціальної політики Андрія Реви з регіональними ЗМІ, під час якої посадовці представили нову соціальну політику уряду та розповіли про проект державної скарбниці на 2017 рік.

 

Проект Бюджету-2017: куди і скільки

Володимир Гройсман детально зупинився на пріоритетних напрямках видаткової частини Бюджету-2017. За його словами, структура доходів бюджету залишається фактично незмінною, єдине – з’явиться Дорожній фонд, який дозволить почати масштабну розбудову українських доріг. Для цього в його розпорядження з Держбюджету направлять 14,2 млрд грн, ще близько 27,2 млрд грн. Фонд зможе акумулювати із коштів міжнародних фінансових організацій. Загальна сума, яку планують укласти в дорожні сполучення, у 2017 році становить близько 35-40 млрд грн., що майже вдвічі більше попереднього року.  Крім цього, покращення якості українських доріг очільник уряду вбачає і в їхній децентралізації. Тобто, відповідальність за ремонт та утримання доріг місцевого значення буде повністю передана на плечі місцевої влади.

Серед основних пріоритетів планування держскарбниці на наступний рік – забезпечення обороноздатності і безпеки держави. На них, за словами Володимира Гройсмана, додатково закладають 14,5 млрд грн, а також збільшують видатки на грошове забезпечення військовим на 8,4 млрд грн.

У 2017 році в країні створять Фонд енергоефективності, який дозволить наблизитися до європейської моделі споживання та обліку ресурсів. Зокрема з Держбюджету виділять 800 млн. грн та ще близько 3 млрд грн планується залучити від освоєння коштів МФО.

Кошти, спрямовані на фінансування програм з енергоефективності, дозволять зменшити витрати на опалення житла та субсидії, а також створити 75 тис. нових робочих місць в малому та середньому бізнесі. І, за переконанням прем’єра, вже за 4-5 років Україна може вийти на практично повну енергонезалежність.

Одним із основних напрямків Бюджету-2017 є підтримка агропромислового комплексу. На це хочуть закласти 5,5 млрд грн, з яких майже 3 млрд грн. планується спрямувати на дотації малим і середнім фермерським господарствам. Надання дотацій здійснюватиметься на 1 га землі. Ці ж кошти виділятимуться і на закупівлю техніки, що, за переконанням очільника уряду, надасть поштовх для розвитку вітчизняних підприємств сільськогосподарського машинобудування.

Також у проекті Держбюджету на 2017 рік вперше може бути передбачена 100% оплата ліків, які держава має надавати безкоштовно. Зокрема на закупівлю ліків планують виділити майже на 2 млрд грн. більше, ніж у 2016 році (всього – близько 6 млрд грн). Усього ж видатки на охорону здоров’я в Україні зростуть на 8,2 млрд грн. порівняно з нинішнім роком.

З 1 грудня 2016 року, як і прописано в законі про державний бюджет на 2016 рік, будуть на 10% підвищені соціальні стандарти. Так, за словами Володимира Гройсмана, мінімальна заробітна плата становитиме 1600 грн. Поступове підвищення заробітної плати відбуватиметься й надалі, пройде у два етапи, і вже з грудня 2017 року мінімальний рівень оплати праці становитиме 1762 грн.

Про монетизацію пільг

Мінсоцполітики розробило законопроект про монетизацію пільг, за яким жителі сільської місцевості матимуть змогу отримати компенсацію за невикористані пільги.

«Необхідно перейти від системи натурального надання преференцій до грошових компенсацій за ті чи інші пільги. У нашому суспільстві є різні пільгові категорії, які мають право на різну кількість пільг. І якщо їх усі систематизувати і потім ці пільги монетизувати, тобто виплачувати у грошовій формі, то після того можна буде говорити, що гроші, виплачені людині, вона може використовувати так, як вважає за потрібне. Але при цьому вона на рівні з іншими людьми буде сплачувати за товари і послуги», – зазначив Андрій Рева.

За його словами, переходячи до таких взаємовідносин людини і держави, держава хоч і не зможе забезпечити 100% пільги, але кожен пільговик отримає ту частку грошової компенсації, на яку він має право, але отримав її чи не отримав, залежало від того, де він проживає. Для прикладу окреслив ситуацію із пасажирськими перевезеннями, де жителі міст мають змогу користуватися різними видами транспорту (автобуси, тролейбуси тощо), тоді як селянин жодним видом міського транспорту не користується, хоча й має на це право.

Андрій Рева сподівається, що Кабмін схвалить законопроект і вже в цьому році його подадуть на розгляд Верховній Раді.

Управління соцзахисту стане ближчим до людей

У 2017 році Міністерство соціальної політики планує розвинути представництва органів соціального захисту на рівні територіальних громад. Міністр Мінсоцполітики переконаний, що сільське населення нічим не повинно відрізнятися від міського у плані обслуговування відповідними органами. Для цього на місцях необхідно влаштувати відповідну інфраструктуру.

«ОТГ пропонується створити фронт-офіси для прийому громадян. Відповідно у райцентрах, де знаходиться управління соцзахисту, буде знаходитися бек-офіс. Там проводитиметься обробка інформації. Жителю села не потрібно буде їхати в райцентр, а достатньо буде прийти до керівництва своєї ОТГ, де він зможе отримати необхідні адміністративні і соціальні послуги», – розповів Андрій Рева.

За його словами, на сьогодні, здебільшого, таких офісів при ОТГ ще не існує, але запевнив, що Мінсоцполітики працюватиме у цьому напрямі. Реалізація проекту передбачається за кошти державної програми та залучення донорських інвестицій міжнародних організацій.

Олег КОЗУПЛЯКА, фото УНІАН

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА