Олександр Жимінюк: Щоб жити по-новому, треба обирати по-новому

Автор: Нова Газета

У середу, 21 червня, в Києві відбулася масова акція, учасники якої вимагали від Верховної Ради змінити виборче законодавство, запровадивши замість мажоритарної системи – вибори за пропорційною системою і з відкритими списками.

Акцію ініціювали політичні партії «Самопоміч», «Громадянська позиція», "Рух нових сил", "ДемАльянс", "Альтернатива" та громадянський рух "Хвиля". Серед учасників також були представники Кіровоградської обласної організації партії «Громадянської позиції». Ми поцікавилися в її голови і безпосереднього учасника мітингу Олександра Жимінюка, чим невигідна Україні нинішня мажоритарна система виборів та чому перелічені вище партії та організації вимагають зміни виборчого законодавства саме сьогодні.

- Щоб жити по-новому, як обіцяв Президент, треба обирати по-новому. Насправді за участі «Громадянської позиції» вже відбулося сім акцій під стінами Верховної Ради, це одна з наймасовіших і найбільш анонсованих, - пояснив Олександр Жимінюк. – Ми лише нагадуємо про те, що ще три роки тому, змінити виборче законодавство, відмінивши мажоритарку, зобов᾿язувалися Петро Порошенко, коли був кандидатом у Президенти, та п᾿ять політичних партій, які пройшли до Парламенту. Це БПП, «Батьківщина», РПЛ, «Фронт змін» та «Самопоміч».  Зміна виборчого законодавства – один із ключових пунктів підписаної ними коаліційної угоди, який за три роки вони так і не спромоглися втілити в життя. На запровадженні пропорційної виборчої системи з відкритими списками та системою регіональних виборчих округів також наполягає ПАРЄ. Є законопроект №1068-2 від 11.12.2014, який не хочуть ставити на голосування, хоча вже були зроблені відповідні звернення з цього приводу і до Президента, і до голови Верховної Ради.

- З чим пов᾿язане таке нехтування власними обіцянками?

- З тим, що більшість партій поповнюють свої фінансова резерви грошима олігархів, беручи до списків їхніх людей. Останнім вигідна мажоритарна система, бо дозволяє купувати голоси виборців за гречку та 200 гривень, щоб потім у Верховній Раді крутити мільярдами. Не випадково ж низка центральних ЗМІ та громадянська організація «Опора»  після парламентських виборів 2014-го року заявили, що 70% порушень під час кампанії було зареєстровано саме на одномандатних округах. Наразі мажоритарні округи стають полігоном для випробування політтехнологій, завдяки яким вибори перетворюються на їх імітацію. Кіровоградщина не є винятком. Яскравим прикладом виборчих маніпуляцій у 2014-му році став 102-ий округ, на якому переміг Олесь Довгий, котрого сьогодні Спеціалізована антикорупційна прокуратура хоче позбавити депутатського імунітету, щоб притягнути до відповідальності за діяльність на посаді секретаря Київради.

- Тобто зміна виборчих правил, на думку «Громадянської позиції», дозволить прийти до Парламенту і до інших органів влади новим людям?

- Це одна з умов необхідних змін. Як сказав свого часу лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко, якщо відсікти оту корупційну мажоритарну складову і зняти прохідний бар’єр у 5%, це дасть можливість іншим, новим, розумнішим і досвідченішим потрапити до Парламенту. Але цього недостатньо. Потрібні деолігархізація, яку обіцяв Порошенко, й можливість по-іншому переформатувати медійний простір, не в інтересах однієї людини чи придворного олігархату. Бо, як відомо, майже три роки центральні телеканали, які мають покриття 90 і більше відсотків, закриті для Анатолія Степановича, чого не було навіть за часів Януковича. Тому, щоб з’явилася свобода слова і ЗМІ також не залежали від олігархів, потрібно, щоб працювала економіка, тоді буде ринок реклами, і вони зможуть почуватися фінансово незалежними. Тоді будуть нормальне телебачення, нормальні газети і все решта, бо до виборців доноситиметься більше об᾿єктивної інформації.

- Якщо вести мову не про парламентські вибори, а місцеві, зокрема, до органів самоврядування об’єднаних територіальних громад, чи бере ваша політична сила в них участь?

- Коли мене обрали головою обласної організації партії «Громадянська позиція», ми все «обнулили» і почали призначати нових голів там, де первинні осередки існували тільки на папері, та реєструвати організації там, де ще не було. Майже щодня до партії приєднуються нові люди, в тому числі відомі та авторитетні в місті й області, а також заслужені працівники різних сфер. На сьогоднішній день осередки партії є в 14 районах, у деяких нещодавно обрано нових голів. Зокрема, головою Знам᾿янської первинної організації обрано Володимира Галицького, Олександрійську очолив Володимир Галькун, Кропивницьку - Ірина Озерна. Наразі наше першочергове завдання – розбудова партійної структури, нарощування потенціалу за рахунок нових членів партії, які зможуть гідно представити «Громадянську позицію» на місцевих виборах і в подальшому в місцевих радах.

Сергій Бондаренко

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА