Роман Семенуха: Якщо не модернізуємо країну – втратимо державність

Автор: Нова Газета

Наприкінці минулого тижня Кіровоградщину відвідав народний депутат від партії «Об’єднання «Самопоміч» Роман Семенуха. Він зустрівся із колективами кількох підприємств, поспілкувався із працівниками Пенсійного фонду та студентами.

 

Враженнями від побаченого і почутого та оцінками сьогоднішньої соціально-економічної ситуації в країні він поділився із журналістами місцевих ЗМІ.

– Проблеми у вас подібні до проблем в інших регіонах, – зауважив він. – Єдине, що мене вразило – співвідношення числа пенсіонерів до працюючих. В Україні в середньому воно складає приблизно 10,5 мільйона пенсіонерів на 11,5 мільйона осіб, які сплачують єдиний соцвнесок, тобто працюючих. На Кіровоградщині, на жаль, картина зовсім інша: близько 200 тисяч офіційно працюючих на більше ніж 300 тисяч пенсіонерів.

Нардеп пов’язує це, крім всього, із тим, що область аграрна, частка міського населення менша, а чимало фермерів та селян, що працюють на себе, не сплачують ЄСВ.

У зв’язку із такою ситуацією пан Роман також висловив стурбованість через заяву керівництва Укрпошти про те, що підприємство не буде доставляти пенсії у сільській місцевості.

– Я б не зводив цю проблему лише до проблем Укрпошти, – зазначив він. – Я десь розумію її директора, який хоче зробити держпідприємство хоча б беззбитковим. Крім цього, уряд продовжує ігнорувати збитковість пошти, її недофінансовують. Але все-таки вірю, що мудрості вистачить і перебоїв із виплатою пенсій не буде.

Також Роман Семенуха нагадав про проблему, про яку мало говорять або говорять пошепки, – недофінансування освіти із держбюджету. На думку народного депутата, якщо ситуація не зміниться, це призведе вже в листопаді до затримки виплати зарплат вчителям.

– Допущення цього на тлі збільшення фінансування поліції та СБУ виглядає, м’яко кажучи, незрозумілим, – говорить народний обранець, котрий вважає, що сьогодні зарплата вчителя повинна бути щонайменше 12 тис. грн.

На браку фінансування він наголошує й при оцінці медичної та освітньої реформ. На його переконання, вони необхідні, але мусять підкріплюватися коштами.

– Як можна говорити про успішність реформи медицини, якщо молодий лікар отримуватиме у кращому разі 4000 гривень?  І якщо в містах немає відчутної проблеми із молодими спеціалістами, то в районах – катастрофа.

– Звідки брати на це гроші?

– Варіантів кілька. По-перше, ми не побачили в держбюджеті грошей від обіцяної Гройсманом боротьби із контрабандою. У цій сфері «сидить» мінімум 100 мільярдів гривень. Це – плюс 10% держбюджету. По-друге, трансфертне ціноутворення. Простими словами – олігархи мають платити податки. Третє – зменшити видатки на МСВ і СБУ. Як? Елементарно: позбавити поліцію, СБУ та інші органи функції розслідувати економічні злочини. Ними повинна займатися майбутня реформована державна фіскальна служба. Сьогодні щонайменше 50 відсотків особового складу СБУ займається «кошмаренням» бізнесу.

При цьому, зауважив депутат, отримані кошти не слід витрачати лише на соціальну сферу, адже це буде елементарне «проїдання». Водночас спрямовувати їх слід, перш за все, на ті сектори економіки, що дадуть країні зростання. Наприклад, на держзамовлення з оновлення потягів і вагонів залізниці. Чи на збільшення дотацій сільському господарству. Напрямків чимало.

– Яким бачить президента «Самопоміч»?

– Я переконаний, що між Тимошенко, Порошенком, Вілкулом та Бойком немає жодної різниці. Всі вони 20 років при владі. 20 років вони змінюються місцями. Вони справді успішні, талановиті й освічені люди. Але за 20 років їхнього володарювання ми стали найбіднішою країною у світі. Крім того, вони призвели до того, що Україна втратила  частину території. Тому я вважаю, що ці люди повинні піти в історію. Україна заслуговує на іншого президента. На якого? Він мусить відповідати чотирьом критеріям. Перший – людина ніколи не перебувала в органах центральної виконавчої влади. Ні міністром, ні прем’єр-міністром, президентом тощо. З-поміж згаданих людей я не можу назвати жодну самодостатню, яка вміє говорити олігархам «Ні!», яка просувала країну вперед. У всіх них був шанс все це продемонструвати. Продемонстрували ж вони зовсім інше…

Друге – така людина має дати відповідь на питання, що буде з війною. Того, хто пообіцяє закінчити війну за кілька місяців чи навіть за рік, треба гнати в шию! Закінчення війни залежить не від нас. Від нас залежить, якою ціною закінчимо її ми, якою ціною вона даватиметься ворогу. Говорити про мир – визнавати капітуляцію.

Третє – розуміння відновлення головних державних інституцій. Насамперед маю на увазі судову владу. Немає зараз суду в Україні. Також відновлення довіри до прокуратури, СБУ. Без цього я не вірю в повернення до країни правосуддя.

І четверте – бачення модернізації держави. Ми відстали на кількадесят років. Щоденна тяжка праця – і, можливо, на третій-четвертий рік побачимо позитивні зміни. Відновлення інфраструктури – портів, мостів, доріг, плюс модернізація країни. Якщо ми цього не зробимо, маємо шанс втратити державність остаточно! 

– Нещодавно «Самопоміч» уклала угоду із партією «Демократичний альянс» про спільний похід на вибори. Чому саме із нею?

– Це дуже позитивна подія. «Демальянс»  сповідує близькі нам ліберальні економічні цінності. Як і в нас, серед них немає жодного, хто був у вищій владі до 2014 року.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА