День виборів

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Сьомі вибори до місцевих рад в незалежній Україні – вже історія. Порівняно із попередніми їхньою родзинкою став новий технічний принцип обрання, який без перебільшення всіх змусив напружитися.

 

«Нова газета» зібрала найбільш цікаві й резонансні події, що супроводжували волевиявлення.

 

Початок виборів в області був спокійним. Порушень, окрім запізнення з відкриттям дільниць, не зафіксували.

Через годину з початку голосування під час інформаційного марафону в Кіровоградському прес-клубі учасники перегонів видали першу порцію інформації про порушення, на їхню думку: на деяких дільницях підозріло великий запас бюлетенів. Тоді ж керівник міського виборчого штабу руху «Народний контроль» Сергій Михальонок озвучив інформацію своїх спостерігачів з Кіровоградського району: у Підгайцях виборці отримують бюлетені за талончиками. Хто встановив такий порядок і як документ-талончик співпадає із вимогами закону, стане відомо пізніше.

Ще до 10:00 з’явилася інформація, що кіровоградцям почали надходити смс-ки із закликами голосувати за провладну партію та кандидата на посаду Кіровоградського міського голови від «БПП» Андрія Райковича.

За кільканадцять хвилин смс-креативники збентежили новими повідомленнями: «Увага всім чоловікам призовного віку! Не забудьте звернутися до представника військкомату на виборчій дільниці для звірки паспортних даних!» (орфографія збережена). Облвійськкомат же від  неадекватної розсилки згодом відхрестився.

Історію з передозуванням бюлетенів продовжив також «контро-лер» Микола Гречуха під час другої інформаційної сесії в прес-клубі по обіді. Він повідомив, що на дільниці у психіатричній лікарні у селищі Новому, де мають право голосувати за міського голову 27 осіб, отримали аж 714 бюлетенів. Загалом голосувати там мають право лише 126 осіб. Виникло запитання, як розпорядяться з рештою бюлетенів?   

Тоді ж присутнім у клубі повідомили, що голосування (чи то пак – опитування) за нову назву Кіровограда нагадує, як і очікувалося багатьма, великий пшик. Група журналістів вирішила спробувати щастя на кількох ДВК (точки опитування з перейменування розташовувалися поблизу дільниць). І їм це вдалося. Відповідь на питання про доцільність дізнання думки за таких обставин, у такий спосіб (про викинуті гроші і юридичну силу помовчимо) – риторичне. Одним словом, прихильники однієї з назв (читай – ініціатори опитування) за кошт громади отримали маніпулятивний важіль впливу на рішення міськради про нове ім’я міста на Інгулі.

На 12:00 у Кіровограді явка виборців склала 22,1%

Після обіду з’явилася інформація і з районів. Зокрема, спостерігач однієї із дільниць із Бобринця звернувся до громадської мережі ОПОРА і повідомив, що на його дільниці сталася спроба винесення бюлетеня. До речі, комісія відмовилася прийняти скаргу про порушення і видалила цього спостерігача з дільниці.

У Добровеличківському районі виборці з сіл Гопта і Варваро-Олександрівка на виборчій дільниці
№ 35136,  яка знаходиться в Добровеличківській ЗШ, отримали не свої бюлетені. Ці два села належать до 10-го виборчого округу. Але під час голосування на дільниці виборцям видали бюлетені з 9-го. Таким чином люди проголосували не за своїх кандидатів. Випадок зафіксували у протоколах спостерігачі від політичних партій.

Після 13:00 штаб кандидата на посаду міського голову Кіровограда Артема Стрижакова поширив заяву про випадки підкупу, зафіксовані спостерігачами на виборчих дільницях, що знаходяться на вулицях Попова, Конєва, Кущівці та в с. Новому. Спостерігачі повідомили, що нібито виборці після голосування сідають в автівки, за хвилину з яких виходять уже нібито з грішми.

Дещо по-іншому ближче до сутінків повівся чоловік поблизу дільниці, що розташована в Кіровоградському вищому профучилищі №9. Він узявся трощити авто, що стояло поблизу ДВК. Причини поведінки варвара поки не з’ясували, але його самого затримали.  

Тим часом під час прес-конференції представник Комітету виборців України Володимир Гришко заявив, що на Кіровоградщині під час виборів не зафіксували порушень, які б вплинули на хід голосування.

Дещо дивним укиданням інформації відзначилася ВО «Свобода». За її повідомленням, СБУ затримала голову Скалівсько-Хутірської сільради Новоархангельського району. Він нібито возив скриньку для хворих і тих людей, які не можуть самостійно пересуватися, по оселях і вказував, де їм ставити позначки в бюлетенях. УСБУ в області потім цю інформацію спростувало. Тобто ту, що саме його співробітники затримували голову. 

У стилі «совка»… На одній із виборчих дільниць у Долинському районі продавали алкоголь. Продавці стверджували, що їх запросив торгувати селищний голова.

Після 16:00 з’явилася інформація, що виборцям надходять смс-ки із агітацією за «Опозиційний блок». «Голосуй за команду Ларіна. Голосуй за Опозиційний блок. Поверни порядок і розвиток», – йшлося в повідомленні. В самому блоці від акції відхрестилися.

Опитування про перейменування Кіровограда – повна профанація

Про це заявила кандидат на посаду міського голови Кіровограда Віта Атаманчук під час вечірньої інформаційної сесії у Кіровоградському прес-клубі реформ. «Я особисто взяла два бюлетені, проголосувала. Лише на кількох дільницях у нас питали паспорти. Отак, мабуть, проходили вибори у так званих ДНР та ЛНР», – сказала кандидатка.

Зрештою, на думку більшості учасників перегонів, порушення під час голосування, які б могли суттєво вплинути не результати виборів, на Кіровоградщині не зафіксували.

Після закриття дільниць оприлюднили результати екзит-полу і опитування щодо перейменування. Відповідно до них, лідером перегонів на посаду міського голови Кіровограда став Андрій Райкович – 27,3%. Артем Стрижаков набрав 20,1% голосів, Андрій Табалов – 19,6%. До міської ради найбільше набрав Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 18,3%, на ІІ місці – «Наш край» із результатом 16,9%, на ІІІ – «Батьківщина» з результатом 10,7%. 

В Олександрії паралельний підрахунок голосів засвідчив лідерство чинного голови Степана Цапюка, за якого віддали голоси 45% виборців, що проголосували. Андрій Коломійцев набрав 33%. На виборах до міської ради трійка лідерів така: БПП «Солідарність» – 22%, «Опозиційний блок» – 21%, «Самопоміч» – 14%.

Опитування щодо назви Кіровограда засвідчило, що назва Єлисаветград ніби набрала 35 153 голоси. За Інгульськ – 4302, Златопіль – 3509. Усього в ньому взяли участь 45 863 мешканці міста.

За даними ЦВК, підсумкова явка виборців по Кіровоградщині склала 46,38%

На прес-конференції представники громадської мережі ОПОРА, спостерігачі якої стали джерелом більшості повідомлень про порушення, повідомили наступне. Недотримання законів членами ДВК, підкуп та незаконна агітація стали основними порушеннями виборчого законодавства в області. Однак вони були такими, що не вплинули на результати.

А за даними УМВС, у день голосування до міліції надійшло 26 повідомлень про порушення, пов’язані з виборами. За двома фактами складено адміністративні протоколи (спроба винесення виборчих бюлетенів за межі дільниці). За іншими повідомленнями тривають перевірки. Факти підкупу виборців у області свого підтвердження не знайшли.

 У матеріалі використана інформація інтернет-видань «Весь Кіровоград», «Гречка», «Depo.Кіровоград», «Златопіль», «Моя Олександрія», «Перша електронна газета», «Точка доступу», Громадської мережі ОПОРА, Комітету виборців України.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА