МЕНТИ СТАЮТЬ КОПАМИ

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

У ніч із шостого на сьоме листопада в Україні не стало міліції. Її функції виконує Національна поліція. Щоправда, її робота ще деякий час матиме ознаки тимчасовості.

 

«Нова газета» спробувала виокремити головні особливості однієї з найочікуваніших реформ.

Одним із головних її кроків стане атестаційний конкурс на посади поліцейських. Допущені до нього будуть ті, хто рапортом висловив бажання служити в Національній поліції і щодо яких немає претензій з боку служби внутрішньої безпеки.

Автоматично перейдуть в Національну поліцію тільки ті, хто раніше пройшов конкурс до нової патрульної поліції Києва, Одеси, Львова та Харкова, а також до Департаменту патрульної поліції МВС. НІХТО інший не перейде в Національну поліцію АВТОМАТИЧНО. Кожен співробітник буде зобов’язаний пройти відповідний атестаційний конкурс для підтвердження професійної і моральної готовності до служби у Національній поліції України.

 

Для проведення атестаційного конкурсу міністром внутрішніх справ формується Центральна атестаційна комісія, до якої входять представники громадськості, міжнародні експерти та посадові особи МВС.

 

Порядок проведення атестаційного конкурсу:

 

Атестаційний конкурс пройде в кілька етапів залежно від категорії посад:

1) керівний склад:

• спеціалізований тест;

• співбесіда;

• опитування із застосуванням поліграфа;

• тест благонадійності, професійної етики та організаційної прихильності.

 

2) Співробітники оперативних і слідчих служб пройдуть:

• професійний тест;

• співбесіду. *

 

3) Співробітники фінансових, кадрових, юридичних, логістичних та інших адміністративних служб пройдуть:

• спеціалізований тест;

• співбесіду. *

 

4) Рядові співробітники (дільничні, рядовий склад відділень поліції) пройдуть:

• тест загальних навичок;

• співбесіду; *

 

* у випадку однакового рейтингу кандидатів за результатами тесту і за рішенням відповідної комісії.

 

По окремих категоріях посад, визначених Центральною атестаційною комісією, або за рішенням Центральної атестаційної комісії може бути рекомендовано проведення опитування із застосуванням поліграфа та/або тесту благонадійності, професійної етики та організаційної прихильності кандидата.

Для забезпечення прозорості процесу переатестації формується тимчасова проектна команда, яка буде куратором усіх етапів конкурсу кандидатів, які бажають служити в Національній поліції. Для цього створили спецуправління в Міністерстві і підбирають чесних, мотивованих професіоналів з активною громадянською позицією на посади регіональних координаторів.

Для ефективного та прозорого процесу переатестації важливо не допустити конфліктів і зловживань владою з боку керівного складу щодо підлеглих співробітників. З метою швидкого і результативного розгляду скарг, що стосуються процесу переатестації, Центральна атестаційна комісія буде виконувати функції апеляційного органу. Всі скарги можна надсилати на електронну адресу комісії: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

Остаточне формування структури та особового складу Національної поліції відбудеться тільки після того, як усі співробітники міліції пройдуть переатестацію. Ті з них, хто успішно подолав всі етапи атестаційного конкурсу, отримають право носити поліцейську форму і звання поліцейського, а також будуть призначені на відповідні посади в структурі Національної поліції.

Наше видання спробувало взяти коментар з цього приводу у рядових співробітників. На той момент (6 листопада) всі міліціонери написали заяви на звільнення, як того вимагає закон. І 100% наших потенційних коментаторів навідріз відмовилися спілкуватися навіть за умов цілковитої анонімності. Зрештою, пояснити це неважко: усі переймаються за свою подальшу службову долю. Однак ми поговорили із людьми, які доволі непогано знають ситуацію і настрої  всередині органів ВС від цих самих пересічних правоохоронців. З їхніх слів можна сказати, що немолоді працівники ДАІ переймаються і не знають, що з ними буде, адже віковий ценз для їхньої зміни, патрульної поліції, – 35 років. Деякі працівники МВС не знають навіть, «чи виходити їм з понеділка на роботу, адже певні підрозділи вже не існуватимуть». «Якщо тобі в новій поліції запропонують гіршу посаду – твої проблеми». А також – посад у новій структурі нібито на всіх не вистачить. І взагалі, вони не знають нового штату, тобто чи  будуть вони з роботою. 

Із приводу останнього слід нагадати, що посад на всіх точно забракне, адже посадовці МВС не раз анонсували скорочення штату.

Висновок: інформацію про всі нюанси реформи до рядових працівників міліції донесли не повністю. На це, до речі, під час колегії МВС 5 листопада звернув увагу очільник Міністерства Арсен Аваков. За інформацією члена цієї колегії, журналіста Зураба Аласанії, який брав участь у заході, керівник відомства був серйозно незадоволений цим фактом:

«Міністр: – Я вчора вночі ходив по місту, розмовляв з рядовими міліціонерами. Вони про подробиці реформи дізнаються з телевізора та інтернету. Ви що? Чому ви не доводите інформацію до особового складу?! (до начальників УМВС).

Ека Згуладзе (перший заступник міністра): – Звичайно, навряд чи ви зможете поговорити з кожним з тисяч своїх людей. Але прошу вас – показуйте їм впевненість просто своїм виглядом. Ви ж знаєте, що все вийде. Нехай і вони це побачать»…

НГ взяла коментар у в.о. заступника начальника УМВС у Кіровоградській області Дмитра Ткачонка. Спілкування відбулося також минулої п’ятниці, в останній день роботи міліції.

– Жодним чином вік більше 35 років не вплине на рішення про продовження-непродовження служби працівника у Національній поліції. Навпаки, віковий ценз збільшили до 55 років для середнього начальницького складу і для вищого – до 60. У міліції було обмеження до 45, але щороку кадрова комісія могла продовжувати його на рік строк служби. То в новій поліції цей перший граничний вік збільшили до 55. 35 років – це віковий ценз при прийомі у патрульну службу. Інші вікові обмеження також діють при прийомі до підрозділів протидії наркозлочинності, КОРДу. Для нинішніх працівників міліції віком більше 35 років важливо лише бажання служити в поліції, чесність, порядність і проходження переатестації. Це – рішення атестаційної комісії, складання відповідних заліків, у певних випадках – проходження тесту на поліграфі тощо.

Щодо того, що міліціонери «не знають, куди і чи виходити їм на службу», пан Дмитро зазначив, що всі вони вийдуть на службу, як і раніше. Міліція припиняє існування, але вступає в права поліція.

– Усі працівники міліції, які виявили бажання служити в Національній поліції, призначаються в її тимчасовий штат, – зазначив він, – на посади, що відповідають їхнім попереднім. Ну, можливо, зі змінами назв. Все це узгоджується, і жоден працівник міліції, який хоче служити в поліції, не буде викинутий чи скорочений. Якщо, звісно, він відповідає вимогам закону про поліцію. Тимчасовий штат створили з тим, щоб цей закон почав діяти, щоб був час у Міністерства внутрішніх справ провести атестацію всього особового складу, як я говорив раніше. І лише після успішного проходження всіх атестаційних заходів працівника тимчасового штату поліції зарахують до лав Національної поліції.

Звісно, і зараз залишається чимало запитань. Однак НГ спробує дати відповіді на них, опублікуючи згодом статтю про роботу Національної поліції за результатами перших місяців її роботи в області.

Закон «Про Національну поліцію» Президент України Петро Порошенко підписав 4 серпня. Головою Національної поліції 4 листопада стала Хатія Деканоїдзе.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА