Бачили очі, що купували…

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Очільника обласного центру обирали всього 27,15% його виборців

 

У другому турі змагалися представник Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Андрій Райкович та самовисуванець Артем Стрижаков.
Описувати хід виборчої кампанії, ретельно відображений у ЗМІ, сенсу немає.
«Нова газета» звертає увагу на те, чиї обіцянки і поведінка сподобалися виборцям більше.

Ще з початку кампанії піарники Райковича зробили ставку на його управлінський досвід, вказуючи на відсутність такого в найближчих на той момент конкурентів. Тож уся передвиборча діяльність пана Андрія зводилася до відповідних кроків і меседжів: місту потрібен досвідчений «міцний» керівник. Артем Стрижаков опонував молодістю, синонімами якої є активність, креативність, енергійність тощо.

Ці контрасти простежувалися і в передвиборчих обіцянках, чи то пак – передвиборчих програмах. «Десять пріоритетів для міста» (назва програми) Райковича проти «П’ять перспектив змінити місто» Стрижакова. Програма останнього лаконічна і конкретна (вісім обіцянок у п’яти напрямках), першого – розлога і так деталізована (59 обіцянок в десяти напрямках), що навіть штабісти Андрія Павловича навряд чи всі їх згадають. 

З цієї причини ми представимо лише найцікавіші і найактуальніші її акценти. Удвічі зменшити штат міських чиновників; запровадити персональну електронну сторінку кожного депутата на сайті міськ-ради з обов’язковою інформацією про кожне його голосування; забезпечити кожну школу двома-трьома комп’ютерними класами; запровадити щорічний безкоштовний медичний огляд усіх жителів міста; запровадити безкоштовну вакцинацію всіх дітей дошкільного віку; створити інсультний центр; організувати амбулаторне гемодіалізне відділення; розпочати масштабний проект з вивчення іноземних мов; при публічних конкурсах на перевезення віддавати перевагу транспорту великої місткості; розробити інвестиційну стратегію розвитку міста; створити молокозавод та завод продтоварів; створити програму будівництва соціального житла для молодих сімей та переселенців; створити на вулицях міста велодоріжки; ремонтувати щороку по 5 шкільних спортзалів та організувати у міських парках і скверах спортивні містечка; встановити відеокамери цілодобового спостереження у громадських місцях тощо; розробити програму переходу житлового фонду від централізованого на автономне теплопостачання; збудувати сміттєпереробний завод… Втомилися? Натомість програму пана Стрижакова можна осилити за 2 хвилини. Він пообіцяв:

– відновити дороги та прокласти у дворах і на вулицях правильно спроектовані тротуари зі зливовідведенням;

– створити притулок для бродячих собак;

– провести термоізоляцію житлових будинків та перейти на енергозберігаючу систему освітлення міста;

– створити лінію «Мер на зв’язку» для оперативного реагування на проблеми і скарги;

– упровадити комп’ютерну систему управління «Розумне місто»;

– розв’язати проблеми пасажироперевезень.

Мусимо віддати кандидатам належне – обидва за три тижні до другого туру не вдалися до бруду, скандалів не було. Навіть теледебати, на які журналісти чекали з цікавістю, нагадували завчасно зрежисовану постановку.

Ось кілька штрихів із вражень психолога Емілії Гуцало, яка поділилася ними у Фейсбуку.

«Як я і передбачала у своїх додебатних постах − журналістам особливо коментувати немає чого, оскільки змістовно нового у виступах обох кандидатів не прозвучало нічого… спостерігалася прогнозована узгодженість «каверзних» запитань й заучених «спонтанних» відповідей учасників...»

З усього сказаного в ефірі обома кандидатами виокремимо те, що може чекати місто в перші місяці керування майбутнього голови. Так, Райкович заявив, що перш за все поверне городянам великогабаритний транспорт, проведе кваліфікований аудит комунальних тарифів і до нового року відновить належну роботу соціального магазину і аптеки, забезпечивши там низькі ціни. А Стрижаков натомість повідомив, що проаналізує комунальні активи, впровадить енергозберігаючі технології, а також займеться освітленням дворів.

Можна лише здогадуватися, наскільки прискіпливо вчитувався виборець у програми кандидатів. Хоча соціологи й психологи знають – цей документ мало впливає на його рішення. Та й взагалі, цього разу говорити про якість волевиявлення у Кіровограді не доводиться, адже явка склала нікчемних 27,15%. За словами знайомих членів кількох дільничних виборчих комісій, більшість тих, хто проголосував, склали люди віком вище середнього. Отож, долю міста на найближчі два роки вкотре вирішило більш активне старше покоління.

Перші попередні результати виборів кіровоградського міського голови з’явилися вже у понеділок зранку. Причому штаби обох кандидатів оголосили про перемогу над конкурентом. Ще до обіду результати оприлюднили районні виборчі комісії. Відповідно до них Артем Стрижаков отримав голоси 25 069 виборців, кандидат від БПП Андрій Райкович – на 255 голосів менше. Тоді ж штаб останнього заявив, що оскаржуватиме результати виборів на дільниці №350867 (вул. маршала Конєва, 6/5, профтех-училище №4). За його інформацією, там  зафіксували кілька фактів незаконного голосування, а також на цій дільниці спостерігалась аномальна порівняно з іншими явка, і один з кандидатів має дуже велику перевагу над іншим. Згодом оскаржили ще на кількох дільницях.

У свою чергу Артем Стрижаков, його штаб готові в судах відстоювати перемогу…

Підбиття підсумків затягнулося через те, що судові оскарження штабу Райковича призвело до перерахунку голосів на кількох дільницях Кіровського району. На момент здачі номера в друк було лише відомо, що засідання Кіровської ТВК, де перерахують спірні голоси, призначили на вечір 18 листопада. Тож про остаточні результати виборів міського голови «Нова» повідомить у наступному номері.

 

 

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА