Чи потрібен КРОПИВНИЦЬКОМУ свій «голос»?

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Майбутня поява вуличного радіо у кропивничан викликала спротив і здивування

Як тільки 20 листопада стало відомо, що в обласному центрі з’явиться мережа вуличних радіоретрансляторів, у соцмережах розгорілася дискусія. Варто зазначити, що більшість її учасників висловилися проти, решта (дуже незначна) – сприйняли позитивно або нейтрально (мовляв, ще не зрозуміло, що то буде).

Ось деякі коментарі користувачів Facebook.

«Це позавчорашній день!!! Просто смішно!», «Вдома нехай собі матюгальник почеплять, щоб кричав «зайнято». Аби ще що хороше розповідали, а то все – сама безнадія…», «Тільки цього на наших галасливих вулицях і бракувало! А як жити тим, чиї квартири неподалік?», «Прохання поставити всі поблизу міськ-виконкому!!! і побільше!!!», «Назад, в минуле століття! Семимильними кроками! А у людей запитали, чи потрібні комусь ці матюгальники? Наступним кроком має бути повернення на наші дороги гужового громадського транспорту – конячок. Щебенем все прикрашаємо, на додачу до однієї кричущої фігні в місті додадуть ще. Чи повернуть конячок, відключать газ і лампочки Ілліча. Так поступово до козацьких куренів і повернемося»…

Але ці обурення з’явилися вже після рішення виконкому про погодження ТОВ «Голос Кропивницького», створеного лише три місяці тому, розміщення аудіоретрансляторів (гучномовців) на опорах у Кропивницькому. Хоча місцеві ЗМІ й писали про можливість появи вуличного радіо. Вони також дізналися, що одним із засновників цього товариства є дружина депутата міськради Марія Зайченко. «НГ» спробувала поспілкуватися із нею, дізнатися, що за інформацію озвучуватиме радіо. Однак прохання дати коментар залишилося без відповіді.

Без відповіді залишається питання і про те, чому у початковому варіанті проекту погодження мова йшла про один рік, а на голосування комітету винесли проект із строком «на 25 років». Жоден із наших трьох співрозмовників, членів виконкому, пояснити збільшення терміну не зміг. 

Отже, відповідно до інформації з рішення, у Кропивницькому за якийсь час на стовпах з’явиться 26 гучномовців (про їхні місця розташування можна прочитати на сайті «НГ»). Власники опор (КП «Електротранс» та КПЗО «Міськсвітло») за місяць мають укласти угоди із «Голосом Кропивницького». Останнього зобов’язали «припиняти роботу аудіоретрансляторів з 21:00 до 08:00» та «не перевищувати допустимий чинним законодавством України рівень шуму аудіоретрансляторів». Окремо акцентується на тому, що із гучномовців безкоштовно лунатиме інформація міської влади та комунальних служб. Згодом у коментарі виданню «Україна-Центр» пані Зайченко підтвердила це і доповнила список поліцією, рятувальною службою та СБУ.

Також виникає ще одне небанальне запитання: а що місто отримає з проекту, крім нового звукового подразника? У згаданому «Електротрансі» «Новій» не змогли чітко відповісти, якою буде плата за користування їхніми опорами. Однак із коментаря нaчaльника упpaвління apхітектуpи тa містoбудувaння Вaдима Мездpіна, який він дав виданню «Прозоро» напередодні погодження, стає зрозумілим, що місто отримає мізер: «Оскільки подібна діяльність не регламентована законом «Про рекламу», жодної оплати, як за носії цієї самої реклами, фірма не сплачуватиме. Певні кошти, однак, будуть все ж надходити на рахунки комунальних підприємств «Електротранс» та «Міськсвітло», на балансі яких знаходяться ті самі опори, до яких кріпитимуться гучномовці».     

Варто додати, що ідея встановлення гучномовців біля зупинок громадського транспорту належить тернопільському ТОВ «Вуличне радіо», яке продає власну франшизу на території України. На його сайті зазначається, що найближчим часом «Вуличне радіо» може з’явитися у низці міст, у тому числі Кропивницькому. Нині ж воно працює у Тернополі, Чернівцях, Хмельницькому, Івано-Франківську та Кременчуці. У Чернівцях і Тернополі, до слова, активісти вже намагалися заборонити його роботу. Щоправда, безуспішно.   

Коментарі членів міськвиконкому

Доцент кафедри експлуатації та ремонту машин ЦНТУ Дмитро Голуб:

– У рішенні все чітко написано, що і де буде встановлено, як система буде працювати, режим роботи тощо. Розумію, що, можливо, транслюватиметься якась реклама, яка – не знаю. Це питання не обговорювали на засіданні виконкому. У рішенні чітко зазначено, що транслюватимуться новини міської ради та комунальних служб. Читав в інтернеті, що поліція і СБУ вже позитивно відреагували на появу радіо. Також був лист керівника ДСНС міста, в якому йдеться про те, що ця мережа може успішно використовуватися для оповіщення людей про небезпеку. Вже через це її варто сприймати позитивно, адже ми повинні бачити в таких проектах не лише бізнес, а й користь для людей.   

А з приводу зміни у рішенні терміну погодження із року на 25 Дмитро Вадимович запевнив, що питання «Голосу Кропивницького» розглядалося один раз на одному засіданні, і мова йшла лише про строк 25 років. 

Голова Подільської районної у місті Кропивницькому ради Руслан Фросіняк:

– Ми живемо в інформаційному світі, в якому інформація лине з дуже багатьох джерел. Я вважаю, що було б добре, якби люди самі мали можливість, що і на яких телеканалах дивитися, які газети чи сайти читати, яке радіо слухати. Вуличне радіо, м’яко кажучи, нав’язує інформацію. Якщо колись це було нормою життя, то зараз воно має вигляд атавізму. Тим більше, що інформаційне сміття і без того з усіх усюд на нас сиплеться.

Треба сказати, що із радіо цей проект нічого спільного не має. Він рекламний і має за мету заробляти кошти. Згадаймо, як раніше в місті реалізували подібний проект, що мав благородну мету і водночас рекламну – мережа клінбоксів. Вийшло так, що реклама є, а проблема сміття залишається. Тому доходимо висновку: якщо щось створюють для реклами, то вона працює, а інші функції – навряд чи.      

Крім того, це питання не було опрацьовано на момент прийняття рішення. Не провели громадських слухань, не почули думки експертів тощо. Не отримали відповіді на запитання, чи потрібно це місту, чому саме цій фірмі надаємо, чому саме на 25 років.   

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА