СПИЛЯТИ(,) НЕ МОЖНА(,) ЗАЛИШИТИ

Ігор Крушеницький
Автор: Ігор Крушеницький

Інколи складається враження, що чим більший спротив кропивничан вирубці дерев у місті, тим із більшою завзятістю насадження спилюють.

 

«НГ» вкотре змушена писати про черговий скандал. Але від попередніх він відрізняється своєю неоднозначністю.

«Ще в середині 80-х років пам’ятаю себе на цьому стадіоні, який з того часу так і не змінився, а навпаки занепав. Зараз же реконструкція вже розпочата, і думаю, до Нового року частина робіт, передбачених проектом, буде виконана! Це один з ініційований мною проектів, забезпечений державним фінансуванням, за який мені вже не соромно! До початку нового навчального року стадіон факультету фізичного виховання педуніверу, впевнений, отримає нове життя, дасть нам нових чемпіонів і нові досягнення!» – написав 20 листопада мережі у ФБ народний депутат Олександр Горбунов. Важко спрогнозувати, скільки чемпіонів виховають на вказаному стадіоні, а новий конфлікт вже маємо. 

Народний обранець не обманувся в прогнозі – частина робіт з проекту вже виконана: дерева, що обрамляли майданчик, перетворилися на дрова. Їх принесли в жертву новій трибуні, що має постати з боку вулиці Пермської. 

Обуренню активістів ГО «Озеленення Кропивницький» немає меж. Лідер організації Надія Паливода напередодні попереджала громаду і зверталась до Олександра Горбунова з тим, щоб запобігти знищенню насаджень.

«Чи будуть відновлені для міста ці вирубані дерева? І хоч люди, дотичні до проекту, «морозяться» по-чорному, але уривки фраз склалися у відповідь. Дерева будуть замінені на... барабанний дріб... туї! Тобто в проекті сказано, декоративні дерева. Ще звучало слово «йолки», – написала вона у зверненні. 

Згадує вона і про обстеження дерев перед знищенням

– Так, комісія з міськради була. Ніби обстежила всі 90 дерев. І, уявіть собі, цей неймовірний збіг обставин: всі 90 виявилися аварійними!!! Кажуть, добрим людям і Бог допомагає. І тут допоміг, адже це означає, що за них не треба сплачувати відновну вартість. До речі, на факультеті фізвиховання запропонували сплатити цей штраф. Але в управлінні ЖКГ сказали, що платити не треба. Натомість всі спиляні дерева заберуть і продадуть. Тобто хотіли сказати, що віддадуть малоймущим. Між іншим дрова з акації – одні з найдорожчих, – пояснила активіст «НГ». 

Апелюючи до совісті винищувачів, вона нагадує, що слід би було провести громадське обговорення проекту, визначитися в ньому, як зберегти дерева, висадити молоді, де це можливо тощо.

Ми уточнили інформацію, викладену в згаданому акті обстеження зелених насаджень поблизу факультету фізвиховання. За словами завідувача сектору екології та природоохоронної діяльності управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища міської ради Кропивницького Галини Негоди, в документі йдеться про те, що не всі визнані аварійними – є і в задовільному стані, і в незадовільному. Обстеження проводили на звернення замовника робіт – педуніверситету.

– Акт зелених насаджень, що підлягають видаленню, складався на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, – зазначила вона. – У Правилах порядку видалення дерев, кущів та газонів чітко визначено: якщо є декларація чи дозвіл на початок будівельних робіт, то немає підстав для невидачі такого дозволу. Тобто у такому разі немає різниці, чи є там незадовільні дерева. 

Активісти не обмежилися можливістю висловити обурення в інтернеті. Скориставшись нагодою, вони влаштували пікет перед початком публічного звіту Олександра Гобунова за три роки роботи в парламенті в кінотеатрі «Портал». Принагідно поширювали листівки із відповідним змістом. До честі народного обранця відповіді він не уникав. У своєму виступі він сам порушив проблему.

– Підніміть руки, – звернувся він до присутніх на звіті, – хто хоче площі перед міськрадою повернути колишній вигляд (ніхто не підняв – Ред.). Є той, хто залучає ресурси. Хтось готує певні документи, і є розпорядник ресурсу: державні та муніципальні інституції. Кожен повинен нести відповідальність за своє. Якщо треба спилювати – давайте спилювати і визначати, на яких умовах, чому, навіщо і хто.

Олександр Горбунов зауважив що ще до конфлікту він спілкувався із активістами і висловив їм свою думку. Її ж він висловив і в листі до міського голови.

– Я попросив його зробити певні речі, – додав депутат. – Перше: відпрацювати і надати інформацію про всі території в Кропивницькому, які можна озеленювати. Разом із фахівцями, активістами тощо відпрацюйте схеми озеленення. Як і що висаджувати. Давайте прорахуємо, за який термін ми це можемо зробити, який бюджет потрібен для цього на весну, на осінь. Якщо не буде ресурсів у міському бюджеті, я готовий підключитися і забезпечити із державного. Але давайте це вирішувати. Відмовитися від реконструкції стадіону було б помилкою. Я стою на тому, що його треба відновити. Як і інші майданчики… Активісти, давайте висаджувати дерева. За кожне знищене з певних причин дерево садімо тисячі. Визначаймося із територією – будемо робити це разом! 

 

Також «НГ» попросила прокоментувати ситуацію ректора ЦДПУ Олега Семенюка. За його словами, університет давно мав бажання стадіон реконструювати.

– Адже він має відповідати не лише європейським стандартам, – зазначив він, – а й елементарним безпековим. Там калічаться діти, і не лише наші. Маємо чемпіона Європи зі стрибків у висоту, кількох призерів європейських першостей, але їм ніде займатися. У нашому місті, на жаль, стадіонів набагато менше, ніж дерев. Деякі з них заросли деревами, як «Колос» (кинутий стадіон по вул. Яновського – Ред.). Якби у нас було більше коштів, то зробили б на факультеті фізвиховання чашу як на «Маракані» (найбільший стадіон Бразилії – Ред.

Ректор нагадує, що на цій базі займаються ще й вихованці двох спортшкіл вишу. На реконструкцію виділили кошти, він замовив проект, який передбачає знесення частини дерев.

– Мені також їх шкода, – каже співрозмовник, – але коли йдеться про будівництво, то від цього нікуди дітися. До речі, ще за старим радянським проектом там мала бути трибуна, але коштів забракло. Новий проект передбачає переміщення межі стадіону, зміцнення схилу. Найголовніше, що нові бігові доріжки обійдуться в 4,5 мільйона гривень, і вони не повинні руйнуватися. І все зроблено відповідно до закону, правил, за погодженнями. У тому числі – відшкодування за знесені зелені насадження. Майже 140 тисяч передбачено на висадження нових. І про туї, до слова, у проекті не йдеться. Неправильна й озвучена цифра – спиляли не 90, а 51 дерево. Із них щонайменше десяток аварійні.  

За словами пана Олега, реконструкція буде досить масштабною: нові бігові доріжки – ширшими, з’являться сучасні сектори для стрибків, зони відпочинку та розминки, нові роздягальні й душові, інформаційне табло, відеонагляд, освітлення, нові зелені насадження.

– Тож я не розумію, чому це викликало такий негатив, – дивується він. – Вважаю, що він має ознаки замовного. Якби ми це робили незаконно, то тоді б це було логічно. А так… Інспекцій було більше, ніж будівельників. Два місяці робили проект з усіма погодженнями тощо. Так, дерева прибрали, але головне – висадити нові. І ми це робимо. Ніхто не кричав, коли ми висадили 45 лип біля одного з корпусів. Між іншим, перед початком робіт на нашому сайті ми розмістили інформацію про проект, де говорилося і про знесення дерев. Та ніхто не поцікавився нею. А потім – туї, 90 дерев… Звідки ці дані, незрозуміло. Ніхто не перевіряє їх, але дописи в інтернеті чомусь вважають правдивими.

Ігор Крушеницький, фото автора
та Nikita Volgin в ФБ

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА