ВЕЛИКІ МІСЦЯ МАЮТЬ БУТИ МІСЦЯМИ СИЛИ

Автор: Нова Газета

Оновлений музей 3-го окремого полку спеціального призначення офіційно відкрив свої двері для відвідувачів 

 

За словами командира полку полковника Олександра Трепака, музей був створений ще у 2012 році підполковниками Лисенком та Сєнчевим та спочатку мав зовсім інший формат. «На жаль, хлопці загинули на цій війні. У 2014 році ми втратили їх. На згадку про них ми зберегли одну з експозицій практично у тому ж вигляді, що і була», – розповів Олександр Трепак.

Музей спецпризначенців складається з чотирьох тематичних залів. Перший з них отримав назву «дитяча кімната». «Ми хочемо, щоб діти, які приходитимуть сюди, каталися на цьому парашуті, розбирали цю повітряну-десантну техніку, чіпали макети мін та розтяжок, брали зброю до рук. Щоб вони буквально доторкалися до тих речей, які в майбутньому має знати кожен чоловік. Ця зала дає їм змогу в ігровій формі побачити, якими речами воюють їхні батьки, брати, сусіди, – зазначив командир полку і додав: У 2014 році, будучи командиром 2-го загону, я відправляв своїх хлопців на фронт. Першого березня ми вантажилися по-бойовому в «Урали». Отримували тротил, гранати. Ми вперше в житті отримували готові боєприпаси. Для хлопців це було як іграшка, а я вже тоді розумів, наскільки ми були не готові. І наскільки важливою є підготовка людей – готовність до війни. Підготовка наших солдат починається тут – із дитячих садочків, шкіл, із бесід. Великі місця мають бути місцями сили».

Наступні зали музею присвячені АТО, зокрема обороні ДАПу та полеглим військовим полку. Перехід до них здійснюється через арку з експозицією подій Євромайдану, яку Олександр Трепак називає своєрідним порталом, точкою неповернення для всіх і для полку зокрема.

Особливу увагу командир 3-го полку звернув на самі експонати. За його словами, кожен із них має свою історію. Так, у залі, присвяченій обороні Донецького летовища, знаходяться шість бронежилетів, об’єднаних експозицією «Броньовані душі». «Ці шість шматків заліза прикрили душі наших хлопців і врятували їм життя», – каже полковник.

Як розповів Олександр Трепак, він має амбітні плани щодо подальшої розбудови музею – передусім створення експозицій, які розповідатимуть про становлення української армії часів Першої світової, УНР, Холодного Яру, УПА та Другої світової війни. Також на території військової частини планують зробити вуличну експозицію трофейної військової техніки, захопленої у ворога.

У втіленні проекту оновленого музею спецпризначенцям допомагали представники  Київського національного музею  Тараса Шевченка та Міжнародного фонду «Відродження». Співробітник останнього, Григорій Баран, розповів, що у майбутньому музей розширять ще на декілька кімнат і там облаштують місця, де можна буде посидіти, поспілкуватися чи випити кави. «Місцева влада пообіцяла виділити частину приміщення, зробити там ремонт. А наше завдання – наповнити його змістом. Партнери з музею Тараса Шевченка наразі розробляють концепцію та ідею цього публічного простору», – зазначив Баран.

Оновлений музей 3-го окремого полку спеціального призначення можуть відвідати усі бажаючі. Командир полку зазначає, що будуть раді бачити навіть одного-двох відвідувачів та радо приділять їм час. Записатися на оглядини музею можна на КПП військової частини або написавши на неофіційну сторінку полку у ФБ чи на неофіційний сайт. Запис на екскурсію обов’язковий. На території військової частини діє пропускна система, тому з собою необхідно мати документи, що посвідчують особу. Додаткову інформацію можна отримати з 10 до 16 години по буднях за телефоном
066 507-54-07.

Олег КОЗУПЛЯКА, фото автора

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА