Начальник спецінспекції Андрій Максюта: КАНАЛІЗАЦІЙНИЙ ЛЮК У НАС ПРИЙНЯЛИ НА БРУХТ ЗА ПІВЦІНИ

Автор: Нова Газета

У Кропивницькому почастішали випадки крадіжок металу. Під ніж чи пилку йде все, за що в приймальнях металобрухту можна виторгувати хоч якусь копійку. Розкрадають усе: від кришок люків та огорож,  парканів, ліфтових механізмів та дорожніх знаків.

 

Начальник Спеціальної інспекції міської ради Кропивницького Андрій Максюта розповів, що за підсумками лише 2017 року за приписами Спецінспеції в місті новими люками накрили більше тисячі колодязів. А за перші два місяці 2018 року подібних реагувань вже було не менше двохсот.

– Водоканал почав накривати бетонними кришками. Але крадуть і їх. А секрет в тому, що в бетонній кришці  –
3 кг арматури. За ці кілька прутиків їх і тягнуть. Огорожі мостів підіймають домкратами і збивають кувалдами. Один з домкратів ми знайшли прямо на місці злочину, на мосту над залізничною колією на провулку Об’їздному,
– розповідає Максюта.

Інколи крадії металу переходять усі межі. Як то було, наприклад, з розриттям могильника з небезпечними радіаційними відходами цезію влітку 2017. Тоді частину радіоактивного металу «чорні археологи» встигли вивезти у невідомому напрямку. Де він осів – невідомо і досі. Втративши останні крихти совісті, «металісти» лізуть за здобиччю і на цвинтарі. Звідти несуть «оградки», столики, лавки і навіть збивають пам’ятники, щоб дістати перетинку, якою він кріпиться, аби не просідав. Таких фактів вандалізму на кладовищах міста, за словами Максюти, у його відомстві фіксують сотні за рік.

Відчуваючи свою безкарність, любителі легкої наживи почали красти навіть під носом у поліції. Кілька тижнів тому навпроти міського відділу поліції в Кропивницькому невідомі викрали огорожу і шість каналізаційних люків.

Сьогодні цей вид діяльності не підлягає ліцензуванню, а самі пункти ніхто не перевіряє. Цим і користуються недобросовісні підприємці

І рано чи пізно вкрадене залізо осідає на пунктах прийому металобрухту, яких, за інформацією спецінспекції, у Кропивницькому більше сотні. Знайти їх можна на територіях виробничих баз, в гаражах і навіть на територіях приватних будинків. Сьогодні цей вид діяльності не підлягає ліцензуванню, а самі пункти ніхто не перевіряє. Цим і користуються недобросовісні підприємці. «Про всіх говорити погане не можу. Серед підприємців, які працюють з металобрухтом, є, наприклад, і такі, що допомагали водоканалу накривати люки – за свої кошти купували кришки і передавали підприємству. А є й такі пункти, що працюють цілодобово. Особисто перевіряв такі факти і зафіксував, що на Балашівці опівночі та о третій годині ночі повним ходом працює пункт, де приймають все. В прямому розумінні цього слова, адже саме там патрульна поліція виявила з десяток зрізаних дорожніх знаків з опорами. А мешканці приватних секторів знаходять там своє майно – металеві драбини, труби та інше. Маємо інформацію, що деякі пункти навіть сприяють таким крадіжкам, надаючи крадіям для перевезень тачки», – розповідає начальник спецінспекції.

І хоча всі власники таких приймальних пунктів як один заявляють, що вони не приймають комунальне майно, Андрій Максюта стверджує, що в якості експерименту йому з колегами вдалося здати на брухт каналізаційний люк. «За півціни приймальник прийняв люк, який нам для рейду надали на водоканалі», – розповідає посадовець.

Начальник спецінспекції переконаний, що, аби вирішити проблему крадіжок металу у Кропивницькому, треба лише бажання правоохоронців. Як приклад він назвав місто Чернівці, де після втручання поліції проблема відійшла на другий план. «А поки люки продовжують зникати, – зазначає Андрій Максюта, – ми у спецінспекції пересвідчилися у точності виразу: «Безвідповідальність породжує нові злочини». Адже вже маємо знову резонанс, про який кілька тижнів тому повідомляли ЗМІ. На околиці міста, за Завадівкою, викрали майже два кілометри водогону. Це резервний водогін ОКВП «Дніпро–Кіровоград» (на фото), яким у випадку аварії на водогоні подають воду в мікрорайони Кущівка та Катранівка. Рили за допомогою техніки. Різали сталеві труби діаметром 400 мм за допомогою газового різака і вивозили. Явно ж, мабуть, не тачками-«кравчучками», а вантажними автомобілями. Ми були на місці відразу після повідомлення про незаконні земляні роботи, обстежили, відзняли місце події, але це не територія міста. Тому тут робота має бути тільки правоохоронних органів».

В обласній поліції «Новій газеті» підтвердили: метал почали красти частіше. Якщо у 2016 році таких кримінальних правопорушень у Кропивницькому зафіксували 312, то  у 2017 – вже 348. З них на підставі
ст. 284 КПК України закрито 118 та 142 кримінальних провадження відповідно. «За січень 2018 року ми зареєстрували 77 крадіжок металу, з них закрито 19 кримінальних проваджень. У 2017 році встановлено особи 21 крадія та шести у 2018 році», – повідомив заступник начальника ГУНП Володимир Куценко.

Радикальний метод боротьби із крадіями металу у своєму місті нещодавно запропонував дніпровський міський голова Борис Філатов. У місті триває хвиля масових демонтажів незаконних пунктів прийому металобрухту. Лише за два дні операції «Дамоклів меч» у місті знесли близько 20 точок. Боротьба з масовим розкраданням комунального майна у Дніпрі тривала понад рік. Однак через незаконну діяльність пунктів прийому металобрухту кримінальний бізнес працював. На точках знаходили запчастини з ліфтів, мідні дроти, балони та інші, імовірно, вкрадені предмети з металу.

Що не дивно, такі рішучі дії дали бажаний результат. 25 лютого міський голова Дніпра прозвітував, що, за офіційними даними поліції, за три дні операції по демонтажу пунктів прийому металобрухту в Дніпрі офіційно зареєстровано лише одна крадіжка телефонного кабелю, тоді як до її початку лише за місяць правоохоронці спіймали 187 вандалів.

Можливо, над таким способом вирішення проблеми варто задуматися і нашій міській владі? Логіка проста: не буде куди здати вкрадене – не буде і сенсу красти.

Олег Козупляка

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА