«ФАЛЬШИВІ» МЕДАЛІСТИ, НЕСТАЧА ВУГІЛЛЯ ТА АВТОБУСІВ – ІЗ ЦИМ ОСВІТА КІРОВОГРАДЩИНИ ВСТУПАЄ В НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК?

Володимир Кондрашов
Автор: Володимир Кондрашов

Початок нового навчального року – це не тільки свято зустрічі з однокласниками, однокурсниками, вчителями. Це ще і значний головний біль. І якщо батьки заробляють собі мігрені у пошуках дешевої, але якісної шкільної форми, коштів на харчування дитини, підручники, посібники, зошити, щоденники, атласи та портфелі, на влаштування свого чада в гуртожиток чи на квартиру, то у влади інші головні болі. Про них – нижче.


 

Цього року освіта Кіровоградщини побила цілу низку антирекордів. Наш регіон увійшов до п’ятірки областей, де найбільше «фальшивих» медалістів, тобто випускників, які отримали у школі золоту чи срібну медаль, але не змогли підтвердити свої знання на ЗНО. Серед медалістів є навіть такі, які з профільних предметів не змогли набрати і мінімальні 124 бали. Крім того, серед усіх жителів Кіровоградщини, які цього року здавали ЗНО, лише п’ятеро осіб отримали хоча б із одного предмету максимальні 200 балів.

 

Більше того, за результатами 2013-2014 навчальних років наша область зайняла «почесне» двадцять шосте місце за кількістю школярів-переможців предметних олімпіад. Причини таких падінь, обігрів навчальних закладів, забезпечення підвозом дітей до шкіл та низка інших гострих питань стали предметом серйозних обговорень на розширеній колегії департаменту освіти облдержадміністрації та розширеній колегії ОДА, які пройшли у середу та четвер, відповідно, 27 та 28 серпня. На основі отриманої там та під час нарад керівництва області інформації і створено нашу публікацію.

 

Хто продукує нам «фальшивих» медалістів

 

Протягом 2013–2014 навчальних років педагоги області підготували аж 447 випускників, які «пішли на медаль» – золоту чи срібну. Не варто і говорити, які вигоди для педагога відкриваються, якщо він дає медаліста:  тут тобі і категорія і, якщо пощастить, звання і «вдячність» від батьків. Але для багатьох із них підготовка «фальшивого» медаліста може закінчитися не так райдужно – директор департаменту освіти ОДА пообіцяла провести переатестацію таких вчителів.

 

На користь переатестації свідчать факти: із 447 випускників-медалістів на ЗНО свої знання підтвердили лише 40%. Найбільший відсоток підтверджень відповідного рівня знань під час ЗНО зафіксовано в Онуфріївському районі (5 із 7), в Олександрії, Голованівському районі і Кіровограді — більше 50%. У Світловодському, Устинівському та Новгородківському районах високий рівень знань не підтвердив жоден «медаліст», у Знам’янському районі із 16 підтвердив лише один, у Гайворонському районі — лише один з десяти.

 

Освіта області у цифрах, учнях і закладах

 

На перше вересня в Кіровоградській області працює майже 1200 освітніх закладів. Серед них – 543 школи, 504 дитячих садочки, 24 ПТНЗ, 66 позашкільних навчальних закладів, 34 вищі навчальні заклади, 20 інтернатів обласного підпорядкування.

 

– Станом на сьогодні, – говорить директор департаменту освіти та науки ОДА Ельза Лещенко, – жодна школа в області не закрита і не призупинила свого існування. Відбулася лише реорганізація п’яти шкіл з метою підвищення якості освіти, адже на їхній базі було створено декілька НВК (чотири в Добровеличківському і один в Долинському районі).

 

Те, що жодної школи в цьому році не закрито, як нам здалося, чиновники від освіти не вважають добрим показником. Стверджують: кількість учнів зменшується, а значить, якість освіти також. На розширеній колегії департаменту освіти один із педагогів прямо назвав мораторій на закриття шкіл «популістським» рішенням. Наскільки це насправді так, судити не нам, але те, що села, у яких закриваються школи, за лічені роки просто зникають з карти – факт.

 

Цього року вперше за декілька років збільшується кількість учнів у школах. Аж на 600 осіб. Збільшення відбулося за рахунок першокласників, яких буде аж на 400 осіб більше. Крім цього, на початок року зросла і кількість вихованців у дитячих садочках – зараз дошкільною освітою охоплено 76% малюків.

 

За уточненою інформацією, станом на перше вересня, 418 учнів-переселенців у цьому році сядуть за парти області.  Усього ж в регіоні за шкільними партами цей навчальний рік проведуть 90 479 учнів. Із них 9 805 – першокласники. Чи зможуть вони дістатися до школи і наскільки в цій школі буде тепло – нижче.

 

Ремонтні «досягнення» 

Під час виступів і звітів на колегії в обласній державній адміністрації, розширеній колегії департаменту освіти та науки ОДА у автора цих рядків склалося враження, що виступаючим простіше на пальцях перерахувати, що готово до нового навчального року, ніж розповідати про те, що не готово.

 

Зокрема, до нового навчального року загалом по області підготовлено капітальний ремонт шести приміщень, двох покрівель, двох водопровідно-каналізаційних мереж, однієї теплової мережі та замінено чотири котли у котельнях. Поточного ремонту перед новим навчальним роком провели більше: у 375 приміщеннях, на семи покрівлях, у 11 котельнях, дев’яти системах опалення, восьми теплових мережах, 19 каналізаціях. Загалом профінансовано робіт на 22 мільйони гривень. Це – досягнення.

 

Антидосягненням на цьому тлі варто вважати той факт, що департамент освіти та науки ОДА на 25 серпня, тобто за тиждень до початку занять, отримав усього лише 55% актів готовності до нового навчального року. Отже, лише більше половини шкіл, дитячих садочків та позашкільних закладів  Кіровоградської області перевірили стан та якість ремонту (якщо такий був) приміщень, у які уже першого вересня пішли діти.

 

Крім того, за інформацією на 18 серпня, заходи із забезпечення проточною і гарячою водою не виконали навчальні заклади одразу п’яти районів області: Кіровоградського, Бобринецького, Устинівського, Олександрівського та Маловисківського.

 

«Пішкаруси» готові?

 

Цього року, стверджують в департаменті освіти та науки ОДА, за підвезення дітей та педагогів до шкіл відповідатимуть 219 шкільних автобусів у області, які перевозитимуть, як стверджують, 100% учнів, які цього потребують, та майже усіх (94%) вчителів, яким це необхідно. Варто зазначити, що ще у кінці серпня 24 з 219 автобусів були практично не готовими до роботи, серед них – 13 автобусів (усі) в Маловисківському районі. Як за тиждень удалося їх підготувати – загадка.

 

А що з теплом?

 

В умовах неоголошеної, але очевидної війни з Росією, питання енергетичної безпеки регіону є надважливим. Обласний департамент освіти у цьому плані  проводить підготовку до опалювального сезону в двох напрямках: скорочення споживання газу навчальними закладами та закупівля вугілля для шкіл області. Якщо у першому випадку споживання газу скоротять за рахунок маніпуляцій з тривалістю канікул в холодну пору року, переведенням шкіл на шестиденку (загалом 193 школи області затвердили шестиденний навчальний тиждень – це ті школи, у яких теплопостачання здійснюється централізовано), переведенням котелень на альтернативні види опалення,  то ситуація із забезпеченням шкіл вугіллям викликає реальне занепокоєння громадськості.

 

За інформацією обласного департаменту освіти та науки, школи області на початок навчального року забезпечені вугіллям та альтернативними видами палива усього на 39%. Це при тому, що керівники області, у тому числі й голова ОДА, неодноразово наголошували на необхідності прискорити темпи заготівель палива, адже початок навчального року – не за горами. Загальна потреба у вугіллі для усіх закладів освіти області – 27 тисяч 384 тонни. Твердим паливом на початок року повністю був забезпечений лише Онуфріївський район. Близькими до нього були Петрівський, Ульяновський, Новоукраїнський райони та м. Знам’янка. Найбільшим «аутсайдером» в заготівлі вугілля до нового навчального року став Маловисківський район – там приготували усього 1,5% від потрібного обсягу. Не далеко від нього втекли і відділи освіти Кіровоградського та Добровеличківського районів, які забезпечили усього 3,4% та 4% від потреб відповідно. Ще п’ять районів області не змогли заготувати до початку року більше, ніж 19% від потреби у вугіллі.

 

На альтернативних видах палива, тобто не залежно від російського газу, сьогодні працюють лише 40 котелень в 11 районах Кіровоградщини. Найбільшою енергетичною незалежністю тут можуть похвалитися школи у Новгородківському, Гайворонському, Голованівському та Світловодському районах – тут «аж» по шість котелень на район. Облаштування іще 13 котелень на альтернативних видах палива у шести районах області є в планах освітян, але поки що (остання інформація – від 18 серпня) ситуація з місця не зрушила.

 

Як писалося вище, у низці районів області через складну ситуацію в країні змінять саму структуру навчального року. Зокрема, у школярів Новгородківського та Новоукраїнського районів у нинішньому навчальному році не буде осінніх канікул – залишаться лише зимові та весняні.   Протягом січня на канікулах гулятимуть школярі Вільшанського, Голованівського, Знам’янського, Кіровоградського, Компаніївського, Маловисківського, Новомиргодського, 11 шкіл Гайворонського районів, учні з Олександрії та учні Знам’янських шкіл (школярі в Знам’янці сидітимуть вдома аж із грудня). Навчання у дві зміни планується у чотирьох ЗНЗ (по два у Маловисківському та Компаніївському районах).

 

Кого і як годуватимуть у школах

 

У школах Кіровоградщини, зазначають керівники обласного департаменту освіти, діти перших-четвертих класів харчуватимуться за рахунок держави, решта – за рахунок батьків, спонсорів. Очільниця департаменту нарікає: законодавство України у сфері освіти недосконале – там ніяк не передбачено додатковий захист дітей, чиї батьки захищають країну в зоні АТО, дітей загиблих військовослужбовців. Зокрема, гостро стоїть питання забезпечення таких дітей безкоштовним харчуванням.

 

Як зазначила Ельза Лещенко, середня вартість харчування одного учня в місті складає 5 гривень і 20 копійок, а в сільській місцевості – 5 гривень і 50 копійок. Найменша вартість харчування – у школах  Знам’янки – 2 гривні 90 копійок з учня на день.  

 

Водночас у тій же Знам’янці найнижчий рівень забезпечення дітей коштами з бюджету на харчування – трохи менше 27% (потрібно іще 623 тисячі гривень). Також проблеми з фінансуванням харчування станом на кінець серпня мали Ульяновський та Гайворонський райони – 26,3% та 20,5% від потреби.

 

Замість післямови. Попри низку значних труднощів, антирекордів та проблем, школи зустріли учнів 1 вересня. Сподіваємося, що проблема забезпечення шкіл паливом і підвозом дітей та педагогів вирішаться уже найближчим часом.

Також редакція «Нової» слідкує за ситуацією навколо Долинської гімназії-ЗШ №3 і сподівається на те, що дах у цій школі все-таки зроблять. На момент виходу статті в друк, як запевняв нашого кореспондента голова облдержадміністрації Олександр Петік, школа уже буде з дахом. Чекаємо на дзвінки від жителів Долинської – розкажіть нам, чи ваші діти в цій школі уже мають

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА