Три запитання до експерта з відкритих даних

Автор: Нова Газета

«Нова газета» розпочинає нову рубрику «бліц-інтерв’ю», у якій коротко й доступно розповідатиме про актуальні тенденції сьогоднішнього дня. Темою першого матеріалу стали відкриті дані. Що це та яка з них користь, розповідає тренерка з відкритих даних проекту Tapas Світлана Дубина.

 

Що таке відкриті дані?

Простою мовою кажучи, це їжа для комп'ютерів, а не для людей. Це великі обсяги структурованої інформації, які можна швидко обробляти різними програмами й отримувати з цього результат. Ним може бути інфографіка, сервіси, мобільні додатки, онлайн-реєстри. Результатом «читання» відкритих даних може бути не тільки продукт, а й рішення. Наприклад, управління освіти може проаналізувати свої дані про закріплені, території за освітніми закладами нанісши їх на карту, і зрозуміти, наскільки якісним був розподіл вулиць між закладами і чи сприятиме він зручному наданню освітніх послуг для тих чи інших мікрорайонів міста.

Що зміниться, якщо Кропивницький стане «відкритішим»?

Відкриття даних дає багато позитиву: від покращених рейтингів і довіри громадян до зручних сервісів для містян. Багато хто думає, що якщо місто відкриє дані, то це значить, що на сайті міської ради будуть публікувати всі рішення, протоколи, з'явиться можливість контролювати посадовців, аби ті не займались зловживаннями. Однак відкриті дані – це набагато ширші можливості. Приватний бізнес зможе використовувати дані міста для пошуку вільної земельної ділянки чи приміщення, швидкого оформлення документів, що може принести місту інвестиції.  Сама міська рада виграє від відкритих даних, адже отримуватиме менше інформаційних запитів від журналістів та активістів, матиме «сировину» для більш якісних управлінських рішень, адже часто-густо у владних кабінетах приймають рішення без ґрунтовного аналізу інформації про стан речей. Дані міста дають таку можливість.

Яка користь від «відкритих даних»?

Покажу на прикладах. Якщо міські заклади охорони здоров’я віддаватимуть свою інформацію про залишки вакцин сервісам по типу «Е-ліки», мами маленьких діток знатимуть, чи є препарати для щеплення в амбулаторіях, де вони обслуговуватимуться. Якщо міська рада регулярно оновлюватиме дані про доступні об’єкти в місті, то школярі зможуть завершити свій стартап «Місто для всіх» – онлайн-карту про доступність об’єктів для людей з інвалідністю, що зробить наше місто більш комфортним для кропивничан з вадами здоров’я, туристів. Це лише кілька прикладів того, як відкриті дані можуть змінити наше життя.

Підготував Олег КОЗУПЛЯКА

НА ТУ Ж ТЕМУ

Loading...

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА