НАРКОЛОГ ІРИНА ШКОДА: АЛКОГОЛІЗМ — ЦЕ ДЕРЕВО, ЯКЕ НЕМОЖЛИВО ВИКОРІНИТИ БЕЗ БАЖАННЯ ПАЦІЄНТА

Анастасія Дзюбак
Автор: Анастасія Дзюбак

В українській традиції свято і чарка алкоголю йдуть пліч-о-пліч. Горе може трапитися тоді, коли на 50 грамах у день народження колеги людина не зупиняється.

Щоб вилікувати від алкогольної залежності близьку людину, родичі стукають в усі двері різноманітних закладів, але часто забувають про професійне лікування.

 Чи не найпоширенішим методом зцілення від алкоголізму, який випробовують у лікуванні українці, є кодування за методом Довженка. Із одного боку, така методика використовується вже багато років, тож у певній мірі є ефективною, з іншого ‒ «закодувати» пропонують за один-три сеанси. Ціна одного прийому – від 900 гривень. Обов’язкова умова – пацієнт напередодні сеансу має мінімум три дні не вживати спиртного.

Стрес-психотерапія за методом Олександра Довженка має авторське свідоцтво і офіційно використовується.

Суть методу Довженка полягає у створенні установки на відмову від алкоголю. Як наголошують самі психологи, які проводять кодування, перш за все, лікування базується на бажанні вилікуватися самого пацієнта. Далі, використовуючи навіювання, у залежного мають вибудувати фактично фізичну відразу до алкоголю.

Кодують зазвичай на кілька років. Саме протягом часу, на який встановлено «код», людина і не п’є.

 

«Повернення до життя» через 12 кроків

 

Більш тривалу реабілітацію на Кіровоградщині пропонує, наприклад, реабілітаційний центр «Повернення до життя», який знаходиться у селі Плоске Знам’янського району. Тут фізичну залежність від алкоголю сприймають, перш за все, як психологічну проблему.

– Наш центр працює за системою 12 кроків. Програма була створена ще у 1938 році двома алкозалежними, яким вдалося подолати згубну пристрасть.  Це більше психологічна робота над собою. Складається реабілітаційна програма із трьох курсів по 28 днів. Перший – це входження в програму. Другий ‒ коли людина більш свідомо оцінює, навіщо їй реабілітація, третій – завершальний, на цьому етапі людина, наприклад, може їздити на вихідні додому. Ми практикуємо роботу в групі, арт-терапію. Також у нас є невеличка ферма: це і грядки, і догляд за кроликами. Тут клієнти також можуть реалізуватися, – розповідає консультант центру Наталія Лемешенко.

Ціна у такої реабілітації серйозна, але у центрі переконують: спілкуючись з людьми або родичами, йдуть на поступки в цінах і шукають варіанти зменшення вартості лікування.

 

Якщо є час – звернись в «Исход»

 

Тривале лікування за допомогою Божого слова пропонує низка протестантських церков і сект. Наприклад, у місті активно роздають рекламу «Центру відновлення особистості від наркотичної і алкогольної залежності ИСХОД». Відновлення за пропозицією триватиме… більше трьох років. Перший рік реабілітації – трудотерапія, дисципліна і вивчення Біблії. Далі людина зможе на кілька місяців повернутися додому, щоб пізніше знову відвідати центр і розпочати другий етап, що триватиме близько двох років і допоможе соціалізуватись у суспільстві.

Духовний орієнтир і віра в Бога звичайно можуть стати тим стержнем, який допоможе втриматись від вживання алкоголю, проте родичам варто бути обережними в плані вибору релігійної організації, аби любов випити не замінив релігійний фанатизм.

Ще з великою обережністю варто ставитися до народних способів лікування алкоголізму і різноманітних бабок, знахарок та провидців. Випадки, коли люди стверджують, що їхній родині це допомогло, звісно, є. Але часто у такий спосіб просто наживаються на чужому горі.

 

Головне – бажання пацієнта!

 

Проте, часто потенційні пацієнти забувають, що в області є спеціалізований медзаклад – Кіровоградсьий обласний наркодиспансер. Як проходить лікування тут?

– Воно полягає у медикаментозній дезінтоксикації – це очистка організму від отрути, яку залишає після себе в організмі алкоголь. Це перший етап лікування, який проводиться в наркодиспансері у вигляді амбулаторного лікування. Потім ми проводимо психологічну інтервенцію – це такий стресовий варіант бесіди, коли ти фактично змушуєш пацієнта зізнатись, чому він п’є. Я, наприклад, спілкуюся з пацієнтами у дуже жорсткій формі. Це фактично робота психотерапевта.

Після лікування ми не забуваємо про пацієнтів, а намагаємось їх підтримати, бо ж наші хворі ‒ як діти. Вони дуже вразливі. Тут необхідна і підтримка рідних, яких ми теж вчимо правільно діяти у випадку, коли хворий зривається чи здається. Якщо людина впадає в депресію, то можливе застосування антидепресантів. Головне, щоб людина хотіла покинути вживати алкоголь. Також наркодиспансер пропонує і анонімне лікування. Спеціалісти центру мають великий досвід і готові допомогти, головне – звернутися, поки ще не запізно, – розповідає Ірина Шкода, нарколог Кіровоградського обласного наркодиспансеру.

Найбільшою проблемою у хворих є те, що вони не визнають себе хворими.

– На другій стадії алкоголізму самокритика найчастіше відсутня. Людина не визнає, що вона хвора. Далі лише третя стадія, коли нівелюється все, втрачається контроль, а людина вже чітко намітила свій шлях до погибелі. Знаєте, у нас лікуються люди з кількома вищими освітами. Гірший варіант, коли людина каже: «Хіба я алкоголік? Хіба я валяюсь попід парканом?», а насправді він не валяється під парканом лиш тому, що дружина тягне його додому на собі. Тут треба переконувати, – пояснює лікар.

 

– Є безліч методів. І вони однаково доцільні або не доцільні. Я дуже демократична в цьому питанні. Якщо мені кажуть, що приїздить спеціаліст, який стукає булавою по тім’ячку і один із сотні виліковується від алкоголізму – я буду казати, що треба йти, якщо людина в це вірить. Головне ‒ це бажання пацієнта! Порятунок утопаючого ‒ справа рук самого утопаючого. Наша справа – обстригти крону, але корінь хвороби залишається, вона невиліковна. Тільки від пацієнта залежить, проросте хвороба потім чи ні, – зазначає нарколог.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА