Чорний екран загрожує власникам аналогового ТБ

Автор: Нова Газета

11 липня Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення розглянула і погодила проект постанови Кабміну про внесення змін до «Плану використання радіочастотного ресурсу України» від 9 червня 2006 року. Згідно з документом, припинення аналогового телерадіомовлення (через звичайну антену – Авт.) розпочнеться з Києва та Кіровоградської області, як однієї з найбільш підготовленої, з 31 липня 2018 року.

У решті областей перехід на цифрове телебачення відбудеться 31 серпня 2018 року. Остаточне відключення «аналогу» в Україні має відбутися до травня 2019 року.

Що зміниться?

Перехід на новий стандарт відбувається відповідно до міжнародної угоди «Женева-2006». Абонентів кабельного та інтернет-телебачення, власників супутникових антен перехід на сучасну технологію не зачепить. Різницю від переходу на цифровий стандарт перш за все відчують телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають сигнал, використовуючи кімнатну або зовнішню антену. Для них зросте якість телевізійного сигналу, покращиться чіткість картинки та збільшиться кількість безкоштовних програм, зазначають у державному регуляторі. «Аналоговий сигнал – це минуле. З ним як було? Потрібно крутити антену, щоб зловити максимально чіткий сигнал, а зображення до того ж може і сніжити. У цифровому форматі сигнал отримуємо так: або він є, або його немає. І якщо є хоч маленьке покриття сигналом, приймачі витягують його», – зазначає у коментарі «Новій» представник Нацради з питань телебачення та радіомовлення у Кіровоградській області Сергій Каракулін.

У Нацраді обіцяють мінімум 32 безкоштовні канали, а в деяких регіонах будуть доступними до 48 каналів у цифровій якості. У новій якості українці зможуть переглядати такі телеканали: Інтер, Україна, 1+1, НТН, К1, UA: Перший, ICTV, Ентер-фільм, ZOOM, Індиго TV, СТБ, ТЕТ, К2, Новий, М1, 5 канал, Мега, Піксель TV, XSPORT, НЛО.TV, 2+2, Z.ZIK, Еспресо TV, Прямий, UA: Культура, Рада, Ескулап-TV, Обласні філії НСТУ, 112 Україна та місцеві канали.

Як перейти на цифрове телебачення

Аби не залишитися без улюблених серіалів та телепередач, українцям пропонують обрати інший тип прийому сигналу:

Перший варіант – придбати цифровий приймач Т2, який підключається до існуючої антени. У цьому випадку витратитися доведеться лише один раз, оскільки саме Т2-телебачення буде безкоштовним.

Другий  і третій варіанти дещо схожі між собою – підключити кабельне або інтернет-телебачення. Із мінусів – доведеться щомісяця платити певну суму коштів за користування послугами компаній-постачальників, а також те, що ці послуги більш доступні жителям міст та селищ. Серед плюсів – більша кількість телеканалів та постійні акції на безкоштовне підключення послуг та користування у перші місяці.

Четвертий варіант – придбати новий телевізор зі вже вбудованим Т2-приймачем. Можливо, хтось  є власником такого пристрою і йому не доведеться витрачати свої кошти. Аби перевірити це, потрібно переглянути інструкцію: у розділі технічні характеристики має бути вказана підтримка цифрового стандарту.

П’ятий варіант – придбати і встановити супутникову антену.

Чи все так просто насправді?

Під час відкриття VI міжнародної науково-методичної конференції з розвитку медіаграмотності голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко відзначив найкращу підготовленість нашої області до переходу на «цифру» порівняно з іншими регіонами країни. Саме тому жителі Кіровоградщини разом із Києвом стануть першопрохідцями телебачення майбутнього. За інформацією із сайту департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської облдержадміністрації, наша область володіє добрим покриттям ефірного сигналу Т2, який забезпечують 6 ретрансляторів (у Кропивницькому, Новоархангельську, Новомиргороді, Новоукраїнці, Олександрії та Устинівці). Утім зазначають, що при відстані більше половини радіусу мовлення до найближчої вежі, для кращого сигналу бажано використовувати спеціальні антени, підсилювачі сигналу, щогли для установки антени тощо. Тож не виключено, що в кожному конкретному випадку доведеться викласти додаткові кошти.

Водночас існує нагальна потреба у поліпшенні якості сигналу цифрового мовлення у західних районах області – Голованівському, Благовіщенському та Гайворонському. Про це ще у 2015 році визнали у Держкомтелерадіо. З огляду на це Кіровоградській облдержадміністрації рекомендували забезпечити ці території впевненим телерадіосигналом національних мовників. Поки що ж ці території покриваються цифровим сигналом із сусідніх Вінницької та Миколаївської областей.

Сергій Каракулін визнає, що ризик відсутності цифрового мовлення в окремо взятому населеному пункті є. «Але ж це не означає, що його (аналогове ТБ – Авт.) вимкнули і забули. Надалі буде збільшуватись кількість передавачів, і маю надію, що наша область поступово покриється цифровим сигналом на 100%. Попри те, що територія Кіровоградщини переважно рівнинна, степова, у нас є низинні місця, наприклад Смоліне чи окремі населені пункти в Петрівському районі, де навіть зараз немає стабільного аналогового сигналу. Тож, безперечно, якісь ризики існують», – зазначає Сергій Володимирович.

За чиї гроші бенкетуємо?

Переходити на інший тип приймання сигналу українцям доведеться за власний кошт. У Центрі громадського моніторингу та контролю з цього приводу цитують слова голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрія Артеменка, який запевняє, що той, хто не зможе придбати пристрій Т2, отримає його від держави: «Або за допомогою кредиту, або через програму соціальної допомоги, яка, до слова, вже існувала. Вже понад 1 млн тюнерів були роздані і вже є у малозахищеного населення».

У департаменті соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації зазначають, що відповідна постанова уряду, за якою визначені категорії громадян могли отримати телетюнери безкоштовно, діяла у 2012 році. Тоді ж департамент провів моніторинг і надіслав до Держкомтелерадіо список громадян на отримання пристроїв. «Фактично постанова діє і нині, але прийом заяв відбувався до 1 липня 2012 року. Нового визначення поки немає, тому у нас немає зараз підстав приймати заяви від людей», – пояснює заступник начальника управління соціальних послуг – начальник відділу з питань соціального захисту інвалідів, ветеранів, супроводження та адміністрування програмного забезпечення Ганна Одарченко.

P. S. Жителька села Степового Кіровоградського р-ну Надія Горбенко для перегляду телевізора використовує зовнішню антену. Жінка розповідає, що на її вулиці живуть переважно пенсіонери, які також у своїй більшості дивляться телевізор через звичайну антену. «Колись чула про те, що хочуть переходити на цифрове телебачення, але потім розмови про це стихли. Про те, що аналогове телебачення вимкнуть з 1 серпня, вперше чую, та й, гадаю, багато людей не знають. З ним зручно, не заморочуємося, хоча й приймає у мене в гарній якості лише декілька каналів: 1+1, 2+2, ICTV та СТБ. Тепер, я думаю, будемо купувати приставку Т2», – зазначає Надія Іванівна.

Олег Козупляка

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА