«Ті, хто не хотів помирати мовчки»

Інна Тільнова
Автор: Інна Тільнова

У Кропивницькому презентували книгу журналістки Світлани Орел, присвячену супротиву Голодомору жителів Кіровоградщини.

 

В основі видання – архівні документи та справи репресованих за протести проти колективізації мешканців Кіровоградської області. Із близько тисячі справ, що зберігаються в обласному архіві, до книги увійшли найбільш типові. За словами Світлани Орел, найактивнішими в організації такого супротиву були жителі Знам’янського, Олександрівського, Олександрійського та Світловодського районів Кіровоградської області. Вони організовували повстання, розгромлювали сільради, різними способами протестуючи проти колективізації. Тим часом протягом багатьох років в дослідницькій літературі українців зображували лише жертвами, акцентуючи на жалю і сльозах, не беручи до уваги моменти масового спротиву і прагнення самозбереження.

Світлана Орел дослідила історії опору окремих представників різних прошарків населення – «куркулів» та їхніх дітей, військовослужбовців, віруючих, окремий розділ присвячений протестам жінок. Надихнула на дослідження авторку й історія власної родини, яка пережила Голодомор у Новомиргороді.

«Ми повинні знати, що українці дуже сильна нація, якій Бог дав світло протистояти сатані. Зараз цю боротьбу з ним ведуть наші хлопці на Сході. Але ми вижили у 32-33-му, переможемо і сьогодні. Бо іншого варіанта в нас немає», − зазначила Світлана Орел під час презентації в обласному краєзнавчому музеї.

Книга «Ті, хто не хотів помирати мовчки» видана у рамках обласної програми розвитку книговидання. Також до 85-х роковин трагедії в обласному краєзнавчому музеї відбулось відкриття документально-публіцистичної виставки «Україна 1932 –1933. Геноцид голодом», підготовленої Українським інститутом національної пам’яті, Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору» та Міністерством закордонних справ України.

Юрій Митрофаненко, кандидат історичних наук, рецензент видання:

− Ця книга допоможе позбутися шкідливого міфу про те, що українці безвольно корилися радянській системі, яка винищувала їх, створюючи штучний голод. Голодомор – безумовно, трагедія, але вона містить силу. Завдяки книзі Світлани Орел ми бачимо, що був супротив. До сьогодні в нас був сформований інший образ українця-жертви, якого знищувала радянська влада. Але ця книга про тих, хто чинив опір, хто рятував один одного.

І сьогодні ми маємо акцентувати увагу на ще одному парадоксі – це те, що область і досі носить назву «Кіровоградська», прославляючи прізвище організатора Голодомору на території України Сергія Кірова.

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА