Інструкція з генеалогічної розвідки

Автор: Нова Газета

Нині створення генеалогічного дерева стало не тільки модою, а й необхідністю кожної родини. Із чого розпочати, якщо відчуваєте сили зайнятися цим самотужки? Про це розповість начальник відділу археографії та використання документів Державного архіву Кіровоградської області Тетяна Гончарова.

 

Джерелами генеалогічної інформації є метричні книги, ревізькі казки, сповідальні відомості. Вивчення допоміжних джерел (рекрутські відомості, послужні списки, місцеві переписи, слідчі та судові справи органів НКВС, документи репресованих, фільтраційні справи репатріантів та ін.) також допоможуть отримати позитивні результати у генеалогічному дослідженні.

Метричні книги (вони зазвичай складалися з трьох частин: народження, шлюб та смерть) ‒ це основне документальне джерело при вивченні історії роду. Їх почали вести у церквах не раніше 1722 року. У даних архівних джерелах можна знайти дату народження і хрещення, прізвища, місце проживання та віросповідання батьків та хрещених, законність чи незаконність народження; прізвища, вік, місце проживання, національність, віросповідання наречених, дату вінчання, прізвища свідків; прізвище, місце проживання, вік померлого, дату й причину смерті, місце поховання.

Серед документів, що зберігаються нині в обласному архіві, є метричні книги церков різних конфесій за період з 1759 року до 20-х років ХХ століття, а також книги реєстрації актів цивільного стану по Кіровоградській області з 1919 по 1938 роки, за якими можна підтвердити факт народження, одруження, смерті.

Ревізькі казки. Відповідно до нової системи оподаткування («подушної», її одиниця – людська «душа») прийнято й нову форму обліку населення ‒ т. зв. ревізії («подушний перепис»). Ревізії встановлювали прізвище, ім’я, по батькові, вік, належність до суспільного стану, місце народження та постійного проживання; наявність дітей та час і місце їхнього народження; родичів та «робітних людей»; обсяги податей, сплачених казні; матеріальний стан; в окремих ревізіях ‒ національність, фізичні вади.

Сповідальна відомість ‒ поіменний реєстр парафіян церкви, які сповідувалися у священика. Фіксувалися імена та прізвища парафіянина та членів його родини, а також вік та суспільний стан.

Також, інформацію біографічного характеру можна знайти у таких документах: формулярні (послужні) списки, де зібрано інформацію про чиновника, держслужбовця, вчителя, лікаря, офіцера; клірові відомості актуальні для укладання родоводів представників духовенства (у документах духовних консисторій є інформація про призначення на службу священиків, а також про розгляд судових справ на священнослужителів).

Інформацію для родоводу можна знайти і у документах судів, адміністративних, господарських закладів, органів міського та сільського самоврядування.

Важливу генеалогічну інформацію містять фонди сільських управлінь, які висвітлюють діяльність сільських общин. Генеалогічний матеріал відклався у таких документах: книги ухвал сільських сходів; опікунські книги обліку сирітського майна та грошових виплат сиротам; посімейні списки селян; подвірні переписи селян; списки учнів сільської школи.

Вагомий масив генеалогічної інформації, що міститься у фондах волосних правлінь, висвітлює їх повноваження і функції. У компетенції волосних правлінь були питання виборів волосних посадових осіб, усі господарські справи волості, справи опіки, перевірка і облік справ з військової повинності, затвердження вироків сільських сходів, виконання паспортних правил і судових вироків тощо.

Біографічні дані містять і списки загиблих у роки Другої світової війни, відомі під назвою «Книга пам’яті».

 

Як зробити генеалогічний запит
до архіву?

 

Звертаючись до архіву для розгляду генеалогічного запиту, заявник повинен надати:

 назву населеного пункту та регіону, де проживали предки;

прізвище (для жінки – дівоче прізвище);

дату народження, шлюбу, смерті;

віросповідання;

суспільний (майновий) стан.

Швидкість та результативність пошуку інформації залежить від повноти й точності вказаних вихідних даних.

Робота із пошуку відомостей по запиту коливається від 10 до 30 днів, а при потребі подальшого виявлення документів терміни збільшуються.

 

Яка вартість виконання запиту?

 

Вартість залежить від складності та часу, який витрачається на пошуки необхідної інформації. Вартість генеалогічного дослідження складається з оплати за перегляд справ (їх кількість та поліграфічні особливості тексту документів), виготовлення копій документів, надання довідки, витягів з документів тощо.

На позитивне виконання запиту впливає мінімальний об’єм наданих заявником даних, який необхідний для пошуку інформації. Окрім того, запит не виконується, якщо не надійшла оплата за нього.

Якщо людина хоче самостійно провести дослідження свого генеалогічного дерева, для цього необхідна заява та документи, що засвідчують особу. На замовлення дослідника видаються документи в читальний зал Держархіву, де з ними і працюють. Робота з документами в читальному залі безкоштовна. Оплачувати треба тільки надання копій та оформлення довідок.

Усі запити, що надходять до архівної установи (поштою, на особистому прийомі), підлягають обов’язковому розгляду, за винятком анонімних. Дозволяється надсилати запити і електронною поштою.

У разі отримання запиту електронною поштою із зазначенням зворотної електронної адреси автора, запит роздруковують і розглядають в установленому порядку.

Працівники Державного обласного архіву виконують генеалогічні запити, видаючи архівну довідку, архівний витяг або копії архівних документів. Звичайно, пошук не завжди буває результативним, тому й до цього треба бути готовим. 

На завершення бажаю усім дослідникам свого родоводу отримувати лише позитивний результат для подальшого генеалогічного пошуку. Свій родовід повинен знати кожний.

м. Кіровоград,
вул. Академіка Корольова, 3А, (0522) 37-31-10
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ,

Начальник відділу археографії та використання документів Державного архіву Кіровоградської області
Тетяна Гончарова

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА