Дітей АТОвців харчуватимуть безкоштовно

Автор: Нова Газета

Після акції протесту, яку влаштували батьки та громадські активісти, міська влада таки знайшла гроші для пільг

 

Міська рада Кропивницького  підготувала проект рішення, за яким депутатам пропонують повернути пільги на харчування дітей учасників бойових дій на Сході України у дитсадках. Про це 14 січня під час апаратної наради повідомив міський голова Андрій Райкович. Принагідно він перепросив у батьків за хвилювання і запевнив, що до сесії діти харчуватимуться безкоштовно, а на засіданні це питання врегулюють.

Передісторія: бракує 8 мільйонів

Ця історія бере свій початок 19 грудня 2018 року. Того дня депутати підтримали проект рішення «Про організацію харчування учнів та вихованців пільгових категорій в закладах освіти м. Кропивницького на 2019 рік». Згідно із документом, зі списку дітей, які звільняються від плати за харчування, зникла категорія дітей, батьки яких мають посвідчення учасника бойових дій та безпосередньо брали участь в антитерористичній операції в східних областях України або є учасниками АТО на час їх перебування в зоні АТО. Безкоштовне харчування залишили лише для категорії дітей, батьки яких загинули, зникли безвісти, потрапили в полон чи отримали інвалідність під час участі в АТО (ООС), та дітей померлих учасників АТО. Рішення підтримали 30 депутатів.

А вже 27 грудня виконком затвердив нове положення про харчування дітей у закладах освіти міста з оновленням вартості сніданків та обідів. Цим документом права на безкоштовне харчування у садочках Кропивницького члени виконкому позбавили близько 1500 дітей з родин учасників бойових дій. У міській раді зазначали, що для відновлення пільг необхідно близько 8 млн грн, яких у міському бюджеті немає.

«Дітей стало забагато»

Таке нововведення обурило батьківську спільноту Кропивницького. 8 січня до міської ради прийшли сім’ї військових та громадські активісти із закликом переглянути рішення про позбавлення права на безкоштовне харчування дітей АТОвців та знайти для цього кошти у бюджеті.

За словами однієї із ініціаторів мітингу, дружини військовослужбовця, який зараз знаходиться в зоні ООС, Світлани Ткаченко, за шкільні обіди своїх чад батькам доведеться щомісяця виділяти близько 300 гривень, для садочків – близько 400 грн. «Ми вважаємо це рішення несправедливим. Це неповага до військових і їхніх дітей. Я спілкуюсь із чоловіком, і він говорить, що хлопці дуже обурені ситуацією, що вони зараз там і нічого не можуть зробити, поки тут приймають такі рішення. Насправді це дуже важливо. Наші хлопці, воюючи на Сході, повинні відчувати підтримку не лише від своїх сімей, а й від місцевої влади. Це підтримує їхній бойовий дух», – зазначає пані Світлана.

Жінка переконана, що в умовах війни питання військових і їхніх сімей повинні бути пріоритетними для держави, і якщо міська влада взяла на себе таку ініціативу і дотримувалася її чотири роки, то не можна просто так взяти і відвернутися. «Одного чудового дня прокинутися і сказати, що цих дітей забагато – так теж не можна», – наголошує Світлана Ткаченко.

Ще одна учасниця мітингу, Олена Ткаченко, розповідає, що її чоловік пішов захищати Україну ще на початку подій у Криму. Тоді вона була при надії на 4-му місяці. Чоловік повернувся, коли дитині було вже три місяці, і через два місяці знову поїхав у зону АТО. Наступного разу приїхав, коли донечка святкувала рік. «За садочок нам нарахували плату в 19,20 на день. Це приблизно 350-370 грн на місяць. Я не скажу, що це якась проблема. Я працюю і працювала під час декретної відпустки. Допомагають і батьки. Тут проблема неповаги до наших хлопців, які ще невідомо скільки перебуватимуть там і скільки ще дитина не бачитиме свого татка. Зараз моїй меншій дитині чотири роки, і вона пів свого життя не бачила батька», – розповідає пані Олена.

Начальниця управління освіти Лариса Костенко, яка вийшла до мітингувальників, повідомила, що всі пільги, які гарантовані державою, у рішенні виконкому присутні і дотримані. Безкоштовне ж харчування дітей учасників АТО започаткували за ініціативи міського голови Кропивницького Андрія Райковича у 2014 році і продовжували цю програму протягом чотирьох років. Однак з того часу кількість дітей зросла. «У 2014 році ми починали з 420 дітей і з бюджету використали 100 тисяч гривень. У 2015 році таких дітей було вже понад тисячу, а на їхнє харчування виділили майже 800 тисяч гривень. У 2016 році кількість дітей учасників АТО виросла до 1470  (2,4 мільйона гривень). Вже у 2017 році на забезпечення безкоштовним харчування майже двох тисяч дітей залучили 3,2 мільйона гривень. У 2018 році дітей учасників АТО стало 2160, а на їхнє харчування у міському бюджеті передбачили майже 5 мільйонів гривень. Вже цього року дітей учасників АТО стало майже 2500 осіб, а на їх харчування потрібно майже 8 мільйонів гривень», – зазначила Лариса Костенко.

Також вона зазначила, що у Кропивницькому діє міська пільга, за якою передбачене безоплатне харчування для учнів 1-4 класів в закладах освіти. І під цією категорією безкоштовно харчується понад 500 дітей учасників АТО.

Зважаючи на резонанс, Лариса Костенко пообіцяла, що питання ще розглядатимуть після повернення міського голови. А тим часом учасники мітингу підготували текст звернення до Андрія Райковича, зібрали підписи і зареєстрували його у канцелярії міської ради.

Олег Козупляка

НА ТУ Ж ТЕМУ

МЕДІЙНИЙ ПАРТНЕР

РЕКЛАМА